Włosy dziecka - jak o nie prawidłowo zadbać?

Włosy dziecka są delikatne, a dbanie o nie wcale nie musi być skomplikowane. Mycie neutralnym szamponem i suszenie jest wystarczające, aby stopniowo rosły zdrowe i silne.
Włosy dziecka - jak o nie prawidłowo zadbać?

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dbanie o włosy dziecka jest częścią dbania o higienę już od dnia, w którym dostajesz je w ramiona. Niezależnie od tego, czy nasze dziecko urodziło się z włosami czy nie – obszar głowy musi być pielęgnowany i traktowany z delikatnością. Ale to wcale nie musi być trudne. W tym artykule dajemy Ci 5 wskazówek dotyczących dbania o włosy Twojego dziecka.

Jak dbać o włosy dziecka?

Włosy dziecka są miękkie i delikatne, jak wszystko w jego ciele. Poniżej przedstawiamy podstawowe wskazówki, jak właściwie się nimi zająć.

przybory dla dzieci

1. Używaj odpowiednich produktów

Od pierwszego dnia, w którym dziecko znajduje się w domu rutyna kąpieli powinna obejmować też mycie włosów i skóry głowy. Możesz to robić co dwa lub trzy dni.

Aby uniknąć alergii, zaczerwienienia lub świądu należy myć je odpowiednimi produktami, zazwyczaj szamponami lub żelami o neutralnym pH, które nie podrażniają oczu.

2. Uwaga na łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry jest powszechne u noworodków i może trwać do 3 roku życia. Nie jest ono związana ze spożyciem mleka, dietą ani higieną dziecka. Jest to dziecięce zapalenie skóry, które ma postać łusek lub strupów na skórze głowy.

Nie swędzi ani nie jest zaraźliwe, a ponadto ma tendencję do samoistnego gojenia się.

śmiejące się dziecko

Unikaj szczotkowania miejsca na siłę, używaj szczotki z miękkim włosiem po kąpieli. Czasami łuski mogą wypadać razem z włosami dziecka. Możesz także masować skórę głowy olejkiem migdałowym lub oliwą z oliwek.

3. Rozczesz i dobrze wysusz włosy

Rozczesywanie włosów to kolejna ze wskazówek, jak dbać o włosy Twojego dziecka. Osusz włosy po kąpieli, szczególnie jeśli dziecko idzie spać od razu po kąpieli i delikatnie je rozczesz. Jeśli chcesz możesz użyć specjalnej odżywki dla dzieci.

4.  Unikaj gumek i spinek

Każda mama marzy o dniu, w którym zapełni głowę swojej dziewczynek pięknymi akcesoriami. Ale w tym celu musimy poczekać, aż włosy i skóra głowy dziecka będą mocne i zdrowe. Zanim do tego dojdzie unikaj związywania włosów, gdy są mokre. Jeśli masz chłopca i właśnie go wykąpałeś unikaj zakładania czapek lub kapeluszy, jeśli włosy są jeszcze mokre.

Włosy dziecka są zwykle bardzo cienkie i wszelkie akcesoria, które zatrzymują wilgoć mogą im zaszkodzić. To samo dzieje się z bardzo ciasnymi gumkami, które mają tendencję do wyrywania włosów.

5. Pierwsze cięcie

W nadejdzie czas na pierwsze cięcie, aby wyrównać długość włosów i grzywkę. Najważniejszym jest, żeby dziecko się nie denerwowało. Wybierz czas, w którym dziecko jest zrelaksowane, na przykład po kąpieli. Nie martw się, jeśli dziecko straci część włosów, jest to całkowicie normalne.

mama z dzieckiem

Jeśli masz wątpliwości natychmiast udaj się do specjalisty. On powie Ci, jaki jest najlepszy sposób, aby to zrobić. W każdym razie nie gól włosów swojego dziecka. Nie sprawi to, że urosną mocniejsze lub grubsze. To mit, który w żaden sposób nie ma się do rzeczywistości.

Ostatnia wskazówka

Spraw, by czas mycia, suszenia i szczotkowania włosów dla dziecka przemienił się w zabawę. Nie doprowadzaj do sytuacji, w której będzie odczuwało dyskomfort lub ból. Dzięki cierpliwości, czułości oraz tym wskazówkom włosy Twojego dziecka staną się zdrowe i mocne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.