Wieczorne nawyki dodają Ci kilogramów - 9 przykładów

W naprawdę wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy z tego, że istnieją pewne nawyki, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. W tym artykule pokażemy Ci niektóre wieczorne i nocne nawyki, które powodują przybieranie na wadze w niekontrolowany sposób. Pozbądź się ich ze swojej rutyny, tak szybko jak to możliwe!
Wieczorne nawyki dodają Ci kilogramów - 9 przykładów
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Często wyrabiamy w sobie różnego rodzaju nawyki, które wcale nie służą naszemu zdrowiu. Niektóre z nich mogą spowodować, że będziemy zauważalnie przybierać na wadze pomimo intensywnej diety i ćwiczeń fizycznych.

Pora zatem poznać te wieczorne i nocne nawyki, które sprawiają, że dodatkowe kilogramy nieustannie przybywają – najwyższy czas położyć im kres tak szybko, jak to możliwe.

W dalszej części naszego artykułu prezentujemy Ci 9 najczęściej spotykanych tego typu nawyków. Poznaj je i pozbądź się ich jak najszybciej! Zapraszamy do lektury.

1. Najgorsze nawyki? Brak wystarczającej ilości snu to nr 1!

Brak wystarczającej ilości snu oznacza, że nie zapewniasz sobie odpowiedniego wypoczynku. Powoduje to negatywne konsekwencje dla Twoich procesów metabolicznych, ponieważ efektem zmęczenia jest ich spowolnienie.

To z kolei sprawia, że czujesz się bardziej głodna, a w Twoim organizmie rośnie stopniowo poziom kortyzolu. Obie te przyczyny powodują natomiast zwiększenie skłonności do podjadania, czyli także wagi.

Składając wszystkie te czynniki w jedną całość otrzymujesz w rezultacie brak energii, niezbędnej do realizowania codziennych zadań. To wszystko jeszcze bardziej zwiększa zmęczenie.

2. Jedzenie obfitych kolacji

Obfite kolacje są jednym z naszych najgorszych wrogów. Jeśli masz w nawyku jedzenie zbyt dużych kolacji albo wolisz bardzo obfite posiłki na wieczór, nigdy nie będziesz w stanie dobrze się wysypiać.

Zdrowe jedzenie odchudzanie nawyki żywieniowe

Należy pamiętać, że wieczorem Twój organizm trawi jedzenie znacznie wolniej. Również nawyki tak powszechne jak oglądanie telewizji podczas jedzenia kolacji sprawią, że będziesz automatycznie jeść więcej, ponieważ jesteś rozproszona przez wiele różnych czynników, zamiast skupić się tylko na jedzeniu.

Jednym z głównych zaleceń w takich przypadkach jest spożywanie kolacji obfitujących w białka i warzywa.

3. Chodzenie do łóżka zaraz po kolacji

Innym bardzo częstym błędem jest kładzenie się do łóżka zaraz po kolacji. Ten zwyczaj spowoduje u Ciebie nagromadzenie się niechcianych zapasów tłuszczu i nie pozwoli jednocześnie na prawidłowe trawienie dopiero co spożytego posiłku. Powinnaś zawsze jeść kolację co najmniej na dwie godziny przed pójściem spać.

4. Wieczorem zapomnij o smażonych potrawach

Smażone potrawy są Twoim wrogiem. Pamiętaj o tym, że są one tak zwanymi “bombami kalorycznymi”, których nie spalisz podczas snu. To z kolei spowoduje nieprzerwane i regularne tycie. Ponadto smażone potrawy sprawią, że nie będziesz w stanie dobrze się wyspać.

Smażone jajka złe nawyki żywieniowe

Wieczorem i przed udaniem się na nocny wypoczynek jedz zatem potrawy pieczone, grillowane lub gotowane na parze, z małą zawartością tłuszczu.

5. Nie jedz pikantnych potraw

W nocy, podobnie jak w przypadku smażonych potraw, nie należy również jeść produktów pikantnych. Dzieje się tak dlatego, że zarówno potrawy z dużą ilością przypraw, jak i te bardzo pikantne mogą powodować niestrawność. Znacząco utrudnia to zasypianie i późniejszy dobry sen.

Ponadto nawyki takie, jak jedzenie ostrych potraw mogą powodować zgagę, szczególnie jeśli zjesz coś pikantnego na pusty żołądek. Jeśli chcesz jeść pikantne produkty, rób to o innych porach dnia – bezwzględne ich unikanie nie jest konieczne.

Należy pamiętać o tym, że choć tego typu produkty spożywcze są zalecane w celu przyśpieszenia procesów metabolicznych, to nie powinny być spożywane w nocy.

6. Produkty pełnoziarniste nie są wieczorem zdrową opcją

Czy uważasz, że zjedzenie miseczki płatków owsianych z mlekiem na kolację jest dobrym i zdrowym, wieczornym posiłkiem? Cóż, mylisz się. To błąd, który wszyscy popełniliśmy w tym, czy innym momencie życia, ale prawda jest taka, że ziarna są źródłem sporych ilości węglowodanów.

Dają Ci one przez to więcej energii, niż możesz spalić podczas snu.

Ziarna soczewica

Ten rodzaj żywności zawiera dużo rafinowanych cukrów, które muszą zostać spożytkowane na energię zaraz po tym, gdy zostaną zjedzone. W przeciwnym razie w końcu zamieniają się w tłuszcz. Lepiej więc na kolację produkty pełnoziarniste zastąpić owocami, sałatkami lub produktami zawierającymi duże dawki białka.

7. Nie jedz deserów

Słodkie desery to krótko mówiąc czysty cukier, więc najlepiej jest zapomnieć o nich, szczególnie wieczorem. Składniki takie jak cukier rafinowany i mąka pszenna gromadzą się w komórkach Twojego organizmu i zawierają przy tym sporo kalorii, których nie spalisz podczas snu.

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, jeśli masz ochotę na coś słodkiego, to przerzucenie się na zupełnie nowe i zdrowe nawyki, takie jak jedzenie owoców, które są naturalnie słodkie.

8. Nie jedz przekąsek po kolacji

Po kolacji najlepiej jest od razu umyć zęby. W ten sposób nie zjesz żadnej przekąski, nawet jeśli zaczniesz odczuwać głód. Przekąski jedzone dodatkowo po kolacji sprawiają, że przyswajasz więcej niepotrzebnych kalorii. Powinnaś także szczególnie unikać jedzenia czegoś nieplanowanego po obiedzie, na przykład produktów takich jak pieczywo, ciastka i słodycze.

Podjadanie nawyki żywieniowe

Jeśli jesteś wciąż głodna i chcesz zjeść coś innego, wybierz taki produkt, który ma mniej niż 200 kalorii, a jednocześnie jest lekki i zdrowy.

9. Nie zapominaj o kolacji

Nawet jeśli w to nie wierzysz, pominięcie kolacji nie jest rozwiązaniem, które sprawdza się w przypadku starań o utratę wagi.

Stosując taką metodę znacząco utrudnisz sobie cały proces odchudzania. Dzieje się tak ponieważ pomijanie posiłków spowalnia metabolizm. W efekcie czego, gdy zasiądziesz do kolejnego posiłku, będziesz odczuwać głód. Zjesz przez to po prostu więcej, niż planowałaś.

Jednocześnie takie nawyki mogą powodować niepokój. I, jakby to nie było wystarczająco nieprzyjemne, utracisz masę mięśniową, a Twoje ciało zacznie wyglądać na zwiotczałe i obwisłe. Miej to na uwadze i nie decyduj się na tak drastyczne rozwiązania.

Poświęć koniecznie odrobinę czasu na zjedzenie przynajmniej kawałka owocu i nie kładź się spać z pustym żołądkiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sáenz Duran, S., González Martínez, F., & Díaz Cárdenas, S. (2011). Hábitos y Trastornos Alimenticios asociados a factores Socio-demográficos, Físicos y Conductuales en Universitarios de Cartagena, Colombia. Revista Clínica de Medicina de Familia. https://doi.org/10.4321/S1699-695X2011000300003
  • Estivill, E. (2000). Insomnio infantil por habitos incorrectos. Revista de Neurologia.
  • Quirantes, A., López, M., Hernández, E., & Pérez, A. (2009). DEBATE Estilo de vida, desarrollo científico-técnico y obesidad Lifestyle, scientific and technical development and obesity. Revista Cubana de Salud Pública. https://doi.org/10.1111/j.1477-9552.2000.tb01228.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.