Węgiel - 7 niezwykłych zastosowań w domu

Okazuje się, że węgla nie wykorzystuje się wyłącznie w ogrodnictwie lub jako materiału na ognisko lub do grilla. Można używać go również do wybielania zębów lub usuwania nieprzyjemnych zapachów.
Węgiel - 7 niezwykłych zastosowań w domu

Ostatnia aktualizacja: 17 maja, 2019

Może nam się wydawać, że węgiel służy jedynie do podtrzymania ognia, organizowania grilla lub ogrzewania domu, jednakże okazuje się, że ma znacznie więcej zastosowań, niż można byłoby się spodziewać.

Z niniejszego artykułu dowiesz się jakie niezwykłe zastosowania w naszych gospodarstwach domowych ma węgiel. Już niedługo nie będziesz w stanie się bez niego obyć!

Węgiel – zaskakujące zastosowania w domu

Węgiel jest pierwiastkiem, którego nie może zabraknąć w żadnym mieszkaniu, ponieważ służy jako naturalny oczyszczacz powietrza, asystuje w ogrodnictwie, a nawet tworzy piękne rysunki.

Poniżej znajdziesz najbardziej interesujące zastosowania węgla:

1. Węgiel usuwa pleśń

Jeśli masz w domu problemy z wilgocią, nie wahaj się użyć węgla, aby się ich pozbyć. Gdy w ścianach, suficie i podłodze występują małe nieszczelności, dokładne czyszczenie nie wystarczy.

Musisz usunąć pleśń na zawsze. Łazienki, toalety i piwnice są najczęstszymi ofiarami pleśni, przez co stają się środowiskiem pełnym wilgoci i nieprzyjemnego zapachu. Dobrą wiadomością jest to, że węgiel może pomóc usunąć wilgoć raz na zawsze.

Węgiel absorbuje wilgoć i sprawia, że stopniowo znika ona całkowicie.

Najpierw wyczyść miejsce dokładnie przy użyciu chloru, sody oczyszczonej lub octu, a następnie pozwól, aby węgiel mógł wykonać swoją pracę.

kawałki węgla w dłoniach

To bardzo proste. Wystarczy, że umieścisz pojemnik z kawałkami węgla w dotkniętych pleśnią obszarach. Może to być przestrzeń pod łóżkiem, szafa lub pralnia.

2. Pomoc w sadzie i ogrodzie

Jeśli masz ładny ogród, ale czujesz, że dbanie o niego zajmuje zbyt dużo czasu lub jesteś niezadowolony z wyników swojej pracy, może to najwyższy czas, aby poprosić węgiel o pomoc – Twojego nowego pomocnika w dbaniu o zielony teren.

Użyj węgla, na przykład gdy kompost wydziela nieprzyjemny zapach amoniaku. Nie wahaj się wmieszać trochę węgla w odpady organiczne i kompost.

Jeśli zmielisz go na małe kawałki i rozsypiesz po trawie, kwiatach oraz dookoła pni drzew, osiągniesz efekt ciągłego nawilżenia roślin oraz wyeliminujesz chwasty.

węgiel i drewniana łyżka

Jeśli masz kwiaty w domu, dzięki węglowi możesz utrzymać je dłużej. Umieścić kawałek węgla na dnie doniczki lub wazonu, wlej trochę wody, dodaj ziemi, a następnie posadź rośliny.

Węgiel zaleca się szczególnie w przypadku storczyków, które są dość delikatne i wrażliwe. Rośliny te skorzystają na obecności tego pierwiastka z racji zasadowości, którą zapewnia.

3. Oczyszczanie wody

Węgiel wychwytuje zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, na przykład odpady przemysłowe, chemikalia, pestycydy itd. Z tego powodu zaleca się stosowanie węgla w domach, w których jakość wody nie jest najlepsza.

Węgiel można stosować również do filtrowania wody ze strumieni i rzek, kiedy wybieramy się na kemping. Należy oczywiście pamiętać, że węgiel nie eliminuje całkowicie bakterii, wirusów lub minerałów.

oczyszczanie wody to jedna z funkcji węgla

4. Konserwacja mebli i narzędzi

Jeśli masz meble lub ciemne drewniane podłogi, z pewnością cierpisz, gdy pojawiają się na nich plamki i niedoskonałości, które tak trudno później usunąć.

Aby uniknąć konieczności poszukiwania eksperta w tej dziedzinie, można przetrzeć powierzchnię węglem drzewnym i “zatuszować” problem.

W przypadku narzędzi używanych przez nas rzadziej, warto użyć węgla, aby zapobiec korozji lub uszkodzeniom. Idealnie nadaje się szczególnie do narzędzi ogrodowych. Możesz przecierać je węglem, bezpośrednio po użyciu lub umieścić kawałek węgla w pojemniku, w którym przechowuje się narzędzia.

5. Węgiel usuwa nieprzyjemne zapachy

Twoja lodówka, kosz na śmieci lub pojemnik na brudne ubrania pachną naprawdę źle? Użyj węgla – to doskonałe rozwiązanie.

Podobnie jak w przypadku wilgoci, ten cudowny pierwiastek ma zdolność do wchłaniania silnych zapachów w pewnych miejscach domu.

Umieść garść węgla w misce lub w płóciennym worku i pozostaw w miejscach, w których wyczuwasz nieprzyjemny zapach. Dzięki temu już nigdy nie będziesz się martwić nieprzyjemnymi zapachami w domu.

6. Wybielanie zębów

węgiel i bambus

Jeśli chcesz mieć idealnie białe zęby jak w paście do zębów z reklam, możesz użyć węgla, ponieważ jest to jeden z najlepszych domowych środków wybielających, jakie istnieją.

Wystarczy, że raz wypróbujesz tej metody, a nigdy nie będziesz martwić się o wygląd swoich zębów.

  • Wszystko, co musisz zrobić to jedynie skruszyć kawałek węgla do miseczki i zanurzyć w niej szczoteczkę do zębów.
  • Umyj zęby, tak jak zwykle to robisz.
  • Skup się szczególnie na obszarach, które najbardziej chcesz wybielić.
  • Spłucz ciepłą wodą i powtarzaj czynność codziennie.

7. Rysowanie z rodziną

Jeśli dzieci się nudzą, bo jest zima lub pada deszcz, mogą zacząć rysować węglem na papierze lub kartonie. W ten sposób będą mogły ujawnić swoje talenty artystyczne i będą się świetnie bawić.

Należy jednak uważać, aby najmłodszym nie przyszło do głowy “zostawić swój ślad” na ścianach, meblach lub podłodze, ponieważ plamy mogą być naprawdę trudne do usunięcia.

Jeśli jest lato i maluchy są na wakacjach i nie chcesz, żeby spędzały cały swój czas przed komputerem, możecie spróbować rysować węglem po chodniku. W ten sposób możesz nauczyć swoje dzieci gier, które kochałaś w dzieciństwie, na przykład w gry w klasy.

Inne ciekawe zastosowania węgla:

  • Antidotum na substancje trujące.
  • Łagodzenie obrzęków brzucha i wzdęć.
  • Wspomaganie trawienia.
  • Maść na użądlenia i ukąszenia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.