Węgiel – 7 niezwykłych zastosowań w domu

Okazuje się, że węgiel nie służy jedynie w ogrodnictwie albo jako materiał na ognisko czy grilla. Może on być niezwykle użyteczny również w kwestiach tak różnorodnych, jak na przykład wybielanie zębów czy usuwanie nieprzyjemnych zapachów.

Wydawać by się mogło, że węgiel służy jedynie do podtrzymania ognia czy też do organizowania grilla bądź też do ogrzewania domu. Okazuje się, że ma on znacznie więcej zastosowań, niż mógłbyś się spodziewać.

W niniejszym artykule opowiemy Ci, jakie niezwykłe zastosowania znajduje węgiel w naszym gospodarstwie domowym. Już niedługo nie będziesz w stanie się bez niego obyć!

Zaskakujące zastosowanie, jakie węgiel może znaleźć w Twoim domu

Węgiel jest pierwiastkiem, którego nie może zabraknąć w Twoim domu, gdyż służy jako naturalny oczyszczacz powietrza, asystent w ogrodnictwie a nawet do tworzenia z Twoimi dziećmi pięknych rysunków.

Poznaj najbardziej interesujące zastosowania węgla:

1. Węgiel, by usunąć pleśń

Jeśli masz problemy z wilgocią w domu, nie wahaj się używać węgla do ich zakończenia. Gdy w Twoim domu występują małe nieszczelności w ścianach, suficie i podłodze, dokładne czyszczenie nie wystarczy.

Musisz usunąć pleśń na zawsze. Łazienki, toalety i piwnice są najczęstszymi ofiarami pleśni, przez co stają się środowiskiem pełnym wilgoci i nieprzyjemnego zapachu. Dobrą wiadomością jest to, że węgiel może pomóc usunąć wilgoć raz na zawsze.

Najpierw wyczyść dokładnie przy użyciu chloru, sody oczyszczonej lub octu. Następnym krokiem jest umożliwienie, by węgiel wykonał swoją pracę.

Węgiel w dłoniach

To bardzo proste: umieścić pojemnik z kawałkami węgla w dotkniętych pleśnią obszarach. Może to być przestrzeń pod łóżkiem, w szafie lub w pralni.

Węgiel absorbuje wilgoć i sprawia, że stopniowo znika ona całkowicie. Szybko zauważysz poprawę.

2. Pomoc w sadzie i ogrodzie

Jeśli masz ładny ogród, ale czujesz, że dbanie o niego zajmuje Ci zbyt wiele czasu bądź jesteś niezadowolony z wyników swojej pracy, być może jest to dobry moment, by poprosić o pomoc węgiel – Twojego nowego pomocnika w dbaniu o zielony teren.

Na przykład, gdy kompost wydziela nieprzyjemny zapach amoniaku, dzieje się tak dlatego, że potrzebny jest węgiel. Nie wahaj się wmieszać trochę węgla w odpady organiczne i kompost.

Jeśli zmielisz go na małe kawałki i rozsypiesz po trawie i kwiatach oraz dookoła pni drzew, osiągniesz efekt ciągłego nawilżenia roślin oraz wyeliminujesz chwasty.

Węgiel i drewniana łyżka

Jeśli masz kwiaty w domu, z węglem możesz utrzymać je dłużej. Po prostu umieścić kawałek węgla na dnie doniczki lub wazonu, wlej nieco wody lub gleby, a następnie posadź rośliny.

Węgiel jest szczególnie zalecany dla storczyków (które są dość delikatne i wrażliwe). Rośliny te skorzystają na obecności tego pierwiastka z racji zasadowości którą zapewnia węgiel.

3. Oczyszczanie wody

Węgiel wychwytuje zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie (odpady przemysłowe, chemikalia, pestycydy, itd.). Dlatego zaleca się stosowanie węgla w domu, w których jakość wody nie jest najlepsza.

Może być również stosowany w przypadku, gdy wybieramy się na kemping do filtrowania wody ze strumieni i rzek. Oczywiście, należy pamiętać, że węgiel nie eliminuje całkowicie bakterii, wirusów lub minerałów.

Węgiel do oczyszczania wody

4. Konserwacja mebli i narzędzi

Jeśli masz meble lub ciemne drewniane podłogi, z pewnością cierpisz, gdy pojawiają się na nich plamki i niedoskonałości, która tak trudno później usunąć.

Aby uniknąć konieczności poszukiwania eksperta w tej dziedzinie, można przetrzeć powierzchnię z węglem drzewnym i „zatuszować” problem, dopóki nie naprawimy go całkowicie.

W przypadku narzędzi używanych przez nas rzadziej, warto używać węgiel, aby zapobiec korozji lub uszkodzeniom. Jest idealny zwłaszcza do narzędzi ogrodowych. Możesz przecierać je węglem, bezpośrednio po użyciu, lub umieścić kawałek węgla w pojemniku, w którym przechowujemy narzędzia.

5. Węgiel a usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Czy Twoja lodówka, kosz na śmieci lub pojemnik na brudne ubrania pachnie naprawdę źle? Użyj węgla – jest to doskonałe rozwiązanie.

Podobnie jak to jest w przypadku wilgoci, ten cudowny pierwiastek ma zdolność do wchłaniania silnych zapachów w pewnych miejscach w naszym domu.

Umieścić w misce lub w płóciennym worku garść węgla i pozostaw w miejscach, w których wyczuwasz nieprzyjemny zapach. Dzięki temu już nigdy nie będziesz się martwić nieprzyjemnymi zapachami w Twoim domu.

6. Wybielanie zębów

Węgiel i bambus

Jeśli chcesz mieć zęby idealnie białe, jak w paście do zębów z reklam, możesz używać węgla, ponieważ jest to jeden z najlepszych domowych środków wybielających, jakie istnieją.

Może się to wydawać dziwne, ale gdy raz spróbujesz tę metodę, nigdy nie będziesz martwić się o wygląd swoich zębów.

  • Wszystko, co musisz zrobić to jedynie skruszyć kawałek węgla do miseczki i zanurzyć w niej szczoteczkę do zębów.
  • Umyj zęby tak jak zwykle to robisz.
  • Skup się szczególnie na obszarach, które najbardziej chcesz wybielić.
  • Spłucz ciepłą wodą i powtarzaj czynność codziennie.

7. Rysowanie z rodziną

Jeśli dzieci się nudzą, bo jest zima lub pada deszcz, można wykorzystać węgiel do rysunku na papierze lub kartonie. W ten sposób dzieci będą mogły ujawnić swoje talenty artystyczne i będą się świetnie bawić.

Należy jednak uważać, aby najmłodszym nie przyszło do głowy „zostawić swój ślad” na ścianach, meblach lub podłodze, gdyż plamy mogą być naprawdę trudne do usunięcia.

Jeśli jest lato i maluchy są na wakacjach i nie chcesz, żeby spędzały cały swój czas przed komputerem, można zastosować węgiel do rysowania na chodniku. Możesz nauczyć swoje dzieci gier, które kochałaś w dzieciństwie, na przykład w gry w klasy.

Inne ciekawe zastosowania węgla:

  • Antidotum na substancje trujące.
  • Ulga w obrzęku brzucha i wzdęciach.
  • Wspomagacz trawienia.
  • Maść na użądlenia i ukąszenia.
WIĘCEJ DLA CIEBIE