Wbiła Ci się drzazga? Tylko bez paniki!

Środki te można stosować przed i po wyciągnięciu drzazgi w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zabezpieczeniu się przed infekcjami. W przypadku ciężkich zakażeń niezwłocznie należy skonsultować się ze specjalistą.

Na pewno każdemu z nas i to nie jeden raz wbiła się drzazga, cierń lub inny niewielkich rozmiarów, trudny do usunięcia przedmiot, tudzież w momencie wyciągania część elementu pozostała wciąż głęboko wbita w skórę. W niektórych przypadkach może dojść do zainfekowania, a nawet do konieczności otworzenia rany przez specjalistów i usunięcia wbitego fragmentu.

W dzisiejszym artykule dowiesz się jak drzazga lub inny wbity element może zostać łatwo usunięty przy użyciu naturalnych środków.

Drzazga – usuwanie krok po kroku

Zazwyczaj, gdy drzazga już się wbije, prowokuje jedynie niewielki stan zapalny i jest dość łatwa do usunięcia, a czasem zdarza się, że usuwa się samoistnie. Niemniej jednak bez względu na stopień uszkodzenia bardzo ważne jest, by zawsze odpowiednio leczyć dotknięte miejsce, jako że zawsze istnieje ryzyko wdania się zakażenia.

 • po pierwsze, na początek należy dokładnie oczyścić ranę przy użyciu środka antyseptycznego i najlepiej jeżeli będzie on pochodzenia naturalnego
 • jeżeli drzazga nie jest głęboko wbita z łatwością usuniemy ją za pomocą pęsety
 • jeżeli jest to bardziej skomplikowany przypadek przed wyciągnięciem wbitego elementu można zastosować jeden z okładów przygotowany z dowolnych środków podanych niżej w artykule
 • okłady powtarzamy przez kilka kolejnych dni aż do momentu, gdy wyciągnięcie drzazgi będzie możliwe
 • w niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie wysterylizowanej igły

Zawsze przed zastosowaniem jakiegokolwiek zabiegu w warunkach domowych zaleca się konsultację z lekarzem, szczególnie gdy drzazga jest pokaźnych rozmiarów i wbiła się głęboko szczególnie, gdy dodatkowo odczuwalny jest ból i można zaobserwować objawy infekcji.

Cierń

Naturalne środki antyseptyczne

Istnieje wiele naturalnych środków, które świetnie sprawdzają się przy leczeniu miejsc, gdzie wbiła się drzazga zarówno przed jak i po jej usunięciu.

Nagietek

Nagietek bardzo często jest stosowany przy leczeniu otwartych ran i stanów zapalnych oraz świetnie sprawdza się jako środek dezynfekujący. Obecnie w aptece dostępnych jest wiele środków produkowanych na bazie właśnie nagietka.

Rumianek

Kwiaty tej rośliny mają nie tylko działanie antyseptyczne i przeciwzapalne lecz również skutecznie łagodzą ból. Poza tym, rumianek jest łatwo dostępny i można go znaleźć praktycznie w każdym miejscu.

Babka zwyczajna

Liście babki są doskonałym lekarstwem pierwszej pomocy dla wszelkiego rodzaju ran. Oprócz tego to jedna z najlepszych opcji do stosowania na te drzazgi, które są większych rozmiarów, ponieważ skutecznie tamuje krwawienie po jej wyciągnięciu.

Tymianek

Tymianek jest popularnie stosowanym ziołem nie tylko w kuchni. Również sprawdza się przy leczeniu otwartych ran.

Jedyne co należy zrobić to przygotować antyseptyczny napar z jednego lub kilku roślin leczniczych i w momencie, gdy odrobinę ostygnie można aplikować go na skórę.

Rośliny antyseptyczne

Okład z prawoślazu lekarskiego

Jeżeli drzazga jest trudna do usunięcia, ponieważ jest wbita zbyt głęboko, zaleca się przygotowanie okładu z prawoślazu. Roślina ta świetnie działa na wszelkiego rodzaju podrażnienia, stany zapalne będące efektem ukąszenia owadów, poparzeń czy wysypek.

Sposób przygotowania

 • do przygotowania preparatu używa się korzeni rośliny
 • 30g korzenia należy umieścić w 150 ml wrzącej wody na około 10 minut
 • po upływu zalecanego czasu mieszankę należy odstawić do ostygnięcia na 5 minut
 • w ciepłym preparacie należy zanurzyć kawałek gazy i przyłożyć na 5 minut do pożądanego miejsca
 • po każdej aplikacji miejsce w którym utkwiła drzazga przecieramy kawałkiem tkaniny zamoczonej w naparze z wyżej wymienionych roślin, aby złagodzić podrażnienie obszaru
 • czynności te należy powtarzać kilka razy dziennie aż do pojawienia się drzazgi

Co robić gdy wdała się infekcja?

Jeżeli zauważysz, że wdała się infekcja możesz zastosować jeden z najpopularniejszych naturalnych antybiotyków — czosnek. Jak go stosować?

 • wyciąć kawałek czosnku i zastosować go bezpośrednio na ranę. Następnie obszar zabandażować i pozostawić okład do działania
 • innym sposobem jest użycie olejku lawendowego, który również jest skutecznym środkiem zapobiegającym zakażeniu. Wystarczy zastosować jedną kroplę na ranę co każde trzy godziny, aby ustrzec się infekcji. Pamiętaj jednak, by olejek był wysokiej jakości i miał odpowiedni certyfikat. Absolutnie nie powinno stosować się preparatów syntetycznych
Drzazga w palcu

Gojenie i blizna

Kiedy już drzazga zostanie usunięta, stosowanie środków antyseptycznych powinno być kontynuowane aż do zamknięcia rany. Jeżeli będzie ona duża i dostatecznie widoczna zaleca się stosowanie żelu z aloesu, który wspomaga gojenie i zapobiega powstawaniu widocznych blizn.

Najlepiej jest mieć roślinę aloesu w domu i w razie potrzeby odcinać kawałki liści, jako że wiele żeli przygotowywanych z tej rośliny i dostępnych w sprzedaży zawiera dodatki innych składników.

WIĘCEJ DLA CIEBIE