Wartości odżywcze sorgo i pomysły na jego użycie

Wartości odżywcze sorgo i pomysły na jego użycie
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jakie wartości odżywcze ma sorgo, bezglutenowe zboże, które możesz wykorzystać w przygotowywanych dniach.

W poniższym artykule pragniemy przedstawić najważniejsze wartości odżywcze sorgo, które przypomina wiele innych popularnych zbóż. Podpowiemy również jak możesz wykorzystać je w swojej kuchni.

Sorgo to zboże, które nadaje się do bezpośredniego spożycia przez człowieka oraz do produkcji napojów alkoholowych. Cieszy się również popularnością jako pasza dla zwierząt, ponieważ cechuje je wysoka zawartość wartości odżywczych.

Należy zauważyć, że zboże to nie pojawia się zbyt często w ludzkich dietach w większości krajów Zachodu. Mimo tego warto włączyć je do diety, ponieważ zawiera duże ilości węglowodanów złożonych i błonnika.

Właściwości odżywcze sorgo

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, sorgo zawiera duże ilości węglowodanów. Mówiąc dokładniej, w 100 gramach zboża znajdują się 72 gramy węglowodanów.

Z energetycznego punktu widzenia, dostarcza 329 kilokalorii i posiada 10,6 gramów białka. Ilość tłuszczów jest bardzo niewielka, ponieważ w 100 gramach produktu mieści się jedynie 3,4 grama tłuszczu.

Jeśli chodzi mikroskładniki odżywcze, to na pierwszy plan wysuwa się witamina B3, obecna w ilości 3,7 miligramów, oraz witamina B9, obecna w ilości 20 miligramów. Zboże to zawiera jedynie 2 miligramy sodu, dzięki czemu może być spożywane przez osoby z problemami z nadciśnieniem.

Poza tym w mniejszych ilościach znajdują się w nim takie minerały jak wapń, żelazo, potas i fosfor.

Ziarna sorgo
Sorgo zawiera błonnik i niektóre minerały. W jego skład wchodzą potas i wapń, co może wpływać korzystanie na zdrowie kości i układu sercowo-naczyniowego.

Może Cię również zainteresować: Awitaminoza: jak niedobór witamin wpływa na zdrowie?

Korzyści wynikające ze spożycia sorgo

Wartości odżywcze sorgo sprawiają, że jego konsumpcja wpływa korzystnie na organizm. Dowiedz się dlaczego warto je spożywać oraz co mówi na ten temat nauka.

Zmniejszone ryzyko wystąpienia zaparć

Udowodniono, że błonnik to kluczowy składnik, który pomaga zadbać o zdrowie układu pokarmowego. Błonnik zmniejsza ryzyko wystąpienia zaparć, ponieważ zwiększa objętość mas kałowych oraz ruchy robaczkowe jelit, co przekłada się na szybsze przechodzenie żywności przez układ pokarmowy.

Dochodzi do tego dzięki pobudzaniu mechanoreceptorów znajdujących się w ściankach przewodu pokarmowego. Wysyłają one sygnał nerwowych, który prowadzi do zwiększenia intensywności ruchów perystaltycznych.

Kontrola ciśnienia krwi

Duże spożycie sodu wpływa negatywnie na zachowywanie właściwego poziomu ciśnienia krwi. Jednak potas ma zupełnie odwrotne właściwości niż sód, co umożliwia wykorzystanie go w celu wyrównania takich zaburzeń.

W badaniach opublikowanych w International Journal of Cardiology wykazano, że minerał ten pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Co więcej, okazuje się, że sorgo zawiera znaczące ilości potasu. To sprawia, że warto włączyć je do diety osób z chorobami serca.

Zwiększona gęstość kości

Wapń to jeden z pierwiastków, które odpowiadają za poziom gęstości kości. Istnieją dowody na to, że jego wchłanianie na poziomie jelitowym jest o wiele lepsze, jeśli towarzyszą mu właściwe poziomy witaminy D.

Odpowiedni poziom tego minerału w diecie w znaczący sposób zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy. Sorgo zawiera wapń w swojej łusce, dlatego też dodatek tego zboża do diety wywiera korzystny wpływ na zdrowie kości.

Kto nie powinien spożywać tego zboża?

Ten rodzaj zboża zawiera kwas cyjanowodorowy, które może wywoływać problemy, jeśli będzie spożywany w nadmiernych ilościach. Aby ich uniknąć, nie należy spożywać liści i łodyg tej rośliny, ponieważ to właśnie w nich znajdują się największe ilości tej toksycznej substancji.

Warto również gotować zboże przez 45 minut, aby zneutralizować pozostałości kwasu cyjanowodorowego. W przeciwnym razie mogą pojawić się takie problemy jak choćby bóle głowy.

Poza tym należy pamiętać o tym, że niektóre osoby mogą mieć alergię na sorgo. W takim przypadku należy wykluczyć je z diety z powodu reakcji alergicznych, jakie wywołuje. Mogą one prowadzić do wystąpienia tak poważnych schorzeń jak szok anafilaktyczny.

Czy sorgo można używać w kuchni?

Sorgo jest wykorzystywane w kuchni tak jak każde inne zboże. Jak już wspomnieliśmy, najlepiej jest gotować je w wodzie przez 45 do 60 minut na średnim ogniu.

Następnie możesz podać je jako dodatek do mięsa, dodatek do sosu, a nawet wykorzystać jako składnik sałatki. Nie należy przekraczać podanego czasu gotowania. W przeciwnym razie zboże może nabrać gumowatej tekstury, która z pewnością okaże się mało apetyczna.

Sorgo w misce
Włączenie sorgo do diety może okazać się przydatne dla osób cierpiących na celiakię.

Bezglutenowa alternatywa dla innych zbóż

Sorgo to zboże, które może zastępować wiele innych rodzajów zbóż, będących częścią standardowej diety.

Na jego korzyść przemawia fakt, że nie zawiera glutenu, dzięki czemu może być spożywane przez osoby chore na celiakię i cierpiące na nietolerancję glutenu. Jednak podczas jego gotowania należy zachować odpowiednie środki ostrożności, aby zneutralizować obecne w nich substancje toksyczne.

To doskonałe zboże, które pozwoli zadbać o właściwe spożycie błonnika przy jednoczesnym dostarczeniu węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym. Pasuje do sosów i stanowi świetny dodatek do potraw.

Skoro znasz już wartości odżywcze sorgo, to na co jeszcze czekasz? Włącz je do swojej diety!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Christodoulides S, Dimidi E, Fragkos KC, Farmer AD, Whelan K, Scott SM. Systematic review with meta-analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther. 2016 Jul;44(2):103-16
  • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135.
  • Goltzman D, Mannstadt M, Marcocci C. Physiology of the Calcium-Parathyroid Hormone-Vitamin D Axis. Front Horm Res. 2018;50:1-13.
  • Quiroga, Patricia N., and Valentina Olmos. “Revisión de la toxicocinética y la toxicodinamia del ácido cianhídrico y los cianuros.” Acta toxicológica argentina 17.1 (2009): 20-32.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.