Walka z otyłością: poznaj kluczowe strategie
Otyłość stała się ogólnoświatowym problemem zdrowotnym. Ze względu na jej wpływ na nasze zdrowie, walka z otyłością za pomocą przemyślanych strategii staje się koniecznością. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze sposoby na jej zwalczenie.
Otyłość to choroba przewlekła, którą charakteryzuje nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej. Chociaż często zaczyna się w dzieciństwie i w okresie nastoletnim, to może pojawić się w każdym wieku. Jest uznawana za schorzenie wieloczynnikowe, które może być wywoływane przez predyspozycje genetyczne, problemy natury medycznej lub styl życia.
Jak w takim razie powinna wyglądać walka z otyłością?
Strategie wykorzystywane do walki z otyłością różnią się w zależności od potrzeb każdego pacjenta. Jednak ogólnie rzecz biorąc, polegają na wprowadzeniu zmian w nawykach żywieniowych i zwiększeniu stopnia aktywności fizycznej. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz pięć zmian, które warto wprowadzić w swoim życiu.
Walka z otyłością: najważniejsze strategie
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że otyli pacjenci będą musieli zmagać się z innymi problemami zdrowotnymi, na przykład chorobami serca, cukrzycą, wysokim ciśnieniem tętniczym czy zapaleniem stawów. Z kolei takie schorzenia prowadzą do rozwoju zaburzeń i pogarszają prognozy pacjenta.
Na szczęście wystarczy trochę schudnąć, aby poprawić komplikacje wywoływane przez otyłość lub im zapobiec. Czy cierpisz z powodu tego schorzenia? Z dalszej części artykułu dowiesz się jakie strategie warto wykorzystać, aby wspomóc terapię. Koniecznie je wypróbuj!
Dowiedz się więcej: Poznaj kluczowe suplementy wspomagające leczenie otyłości
1. Walka z otyłością i regularne ćwiczenia
Stosowanie właściwego planu treningowego stanowi niezwykle istotną część walki z otyłością. Chociaż nie jest łatwo zerwać z siedzącym trybem życia, aktywność fizyczna o średnim natężeniu wspiera utratę zbędnych kilogramów oraz pomaga kontrolować problemy związane z tym schorzeniem.
Co musisz robić
- Na początku możesz ćwiczyć przez 150 minut tygodniowo. Jednak gdy Twoja wytrzymałość stanie się większa, możesz ćwiczyć do 300 minut, a nawet dłużej.
- Możesz wybrać zróżnicowane plany treningowe lub aktywności sportowe. Najważniejsze jest, abyś wytrwała w swoim postanowieniu i stopniowo zwiększała intensywność ćwiczeń wraz z poprawą kondycji.
- Oprócz tego eksperci zalecają zwiększenie innych form aktywności fizycznej. Może być to na przykład używanie schodów, wykonywanie prac domowych z większą szybkością lub wyprowadzanie psa na spacer.
2. Przestrzeganie zdrowej diety
Ogromny wpływ na odniesienie sukcesu w walce z otyłością ma dieta. Dlatego też należy zmniejszyć dzienne spożycie kalorii i wyrobić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. Mimo tego powinnaś unikać drastycznych i restrykcyjnych diet, ponieważ nie dają one długoterminowych rezultatów.
Chociaż mogą pomóc Ci szybko schudnąć, istnieje duże niebezpieczeństwo, że utracisz wszystkie utracone kilogramy z powodu efektu jo-jo. Najlepszy sposób na osiągnięcie zdrowej i zrównoważonej wagi to przestrzeganie długoterminowego i stałego planu odżywiania, który wspomoże utratę wagi.
Rodzaj diety może różnić się w zależności od Twoich potrzeb. Lekarz lub dietetyk może wziąć pod uwagę takie aspekty jak wiek, stopień otyłości i choroby stanowiące przyczynę problemu. Jednak zazwyczaj zalecają powzięcie następujących kroków:
- Przede wszystkim zmniejsz liczbę spożywanych kalorii. Norma wynosi od 1200 do 1500 kalorii dziennie dla kobiet i między 1500 a 1800 dla mężczyzn.
- Następnie zwiększ spożycie produktów spożywczych, które są odżywcze i mają niewiele kalorii, na przykład owoców, warzyw, pełnych zbóż, roślin strączkowych i nasion.
- Oprócz tego spożywaj więcej chudych źródeł białka, na przykład tych obecnych w kurczaku, indyku i rybach.
- Poza tym jedz nabiał o niskiej zawartości tłuszczu.
- Dodatkowo przygotowuj zdrowe przekąski, na przykład z orzechami, jogurtem naturalnym, nasionami i owocami.
- I w końcu ogranicz spożycie niezdrowych produktów spożywczych, na przykład takich, które zawierają cukier, oczyszczoną mąkę, nasycone kwasy tłuszczowe, itp.
Dowiedz się więcej: Gruczoły wydzielania wewnętrznego a otyłość
3. Zmień swoje zachowanie, aby walczyć z otyłością
W wielu przypadkach pacjenci decydują się podjąć program zmian behawioralnych. Główny cel tego programu to modyfikacja zachowań i postaw, które nie pozwalają pacjentom utrzymywać zdrowej wagi. Dzięki temu pacjenci zaczynają rozumieć, że utrata wagi wymaga wprowadzenia na stałe zmian w stylu życia.
Taki program zmian behawioralnych prowadzi zazwyczaj psycholog. Nazywamy go również terapią behawioralną. Dzieje się tak, ponieważ ten profesjonalista posiada umiejętności niezbędne do zrozumienia ryzyka płynącego ze schorzenia pacjenta i sytuacji, które prowadzą do niezdrowego jedzenia.
Terapia może być indywidualna lub grupowa. Czasami bywa również rodzinna, ponieważ choroba ta ma tendencję do dotykania kilku członków tej samej rodziny. W planie znajdują się strategie radzenia sobie z niepokojem wywołanym przez jedzenie, stresującymi sytuacjami oraz innymi emocjami, które często wiążą się z tym schorzeniem.
Czy walczysz z otyłością? Jeśli tak, zastosuj wszystkie z wspomnianych przez nas strategii i zacznij walczyć o zdrowszą wagę! Oczywiście pamiętaj, aby poszukać pomocy lekarskiej, ponieważ inne sposoby terapii mogą okazać się kluczowe w pokonaniu tego niebezpiecznego schorzenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Castelnuovo G, Pietrabissa G, Manzoni GM, et al. Cognitive behavioral therapy to aid weight loss in obese patients: current perspectives. Psychol Res Behav Manag. 2017;10:165–173. Published 2017 Jun 6. doi:10.2147/PRBM.S113278
- DiPietro L, Stachenfeld NS. Exercise Treatment of Obesity. [Updated 2017 Aug 9]. In: Feingold KR, Anawalt B, Boyce A, et al., editors. Endotext [Internet]. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc.; 2000-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278961/
- Jacob JJ, Isaac R. Behavioral therapy for management of obesity. Indian J Endocrinol Metab. 2012;16(1):28–32. doi:10.4103/2230-8210.91180
- Laskowski, E. R. (2012). The role of exercise in the treatment of obesity. PM and R. https://doi.org/10.1016/j.pmrj.2012.09.576
- Makris A, Foster GD. Dietary approaches to the treatment of obesity. Psychiatr Clin North Am. 2011;34(4):813–827. doi:10.1016/j.psc.2011.08.004
- Okay, D. M., Jackson, P. V., Marcinkiewicz, M., & Papino, M. N. (2009). Exercise and Obesity. Primary Care – Clinics in Office Practice. https://doi.org/10.1016/j.pop.2009.01.008
- Qi L. Personalized nutrition and obesity. Ann Med. 2014;46(5):247–252. doi:10.3109/07853890.2014.891802
- Swift, D. L., Johannsen, N. M., Lavie, C. J., Earnest, C. P., & Church, T. S. (2014). The role of exercise and physical activity in weight loss and maintenance. Progress in Cardiovascular Diseases. https://doi.org/10.1016/j.pcad.2013.09.012