W jaki sposób zaburzenia odżywiania wiążą się z niepłodnością?

Zaburzenia odżywiania są powiązane z problemami z płodnością, chociaż nie wiadomo jeszcze dokładnie, w jakim stopniu i w jaki konkretnie sposób. Nadal potrzebne są dalsze badania.
W jaki sposób zaburzenia odżywiania wiążą się z niepłodnością?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zaburzenia odżywiania mogą być związane z niepłodnością zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Większość dowodów wskazuje na to, że tak się dzieje, chociaż istnieją również badania, które nie znajdują bezpośredniego związku.

Należy podkreślić, że zaburzenia odżywiania występują nie tylko u kobiet. Doświadczają ich także mężczyźni. W obu przypadkach zdolność do poczęcia wydaje się zmniejszona.

Jednym z aspektów, który należy podkreślić, jest fakt, że wpływ zaburzeń odżywiania na płodność nie zawsze pojawia się natychmiast. Oznacza to, że konsekwencje mogą być odczuwalne długo po przezwyciężeniu problemów.

Jakie zaburzenia odżywiania mogą powodować niepłodność?

Najbardziej znane zaburzenia odżywiania to anoreksja i bulimia nervosa. Istnieją jednak również inne, które należą do kategorii niepunktowej, znanej jako inne zaburzenia odżywiania, które nie zostały określone inaczej.

Jadłowstręt psychiczny

Anorexia nervosa to stan, w którym osoba przestaje jeść normalnie i poważnie ogranicza ilość spożywanych kalorii w celu utraty wagi lub utrzymania wyjątkowo niskiej wagi. Jest to prawdopodobnie najczęstsze zaburzenie odżywiania.

Bulimia

Bulimia nervosa to zaburzenie, w którym występują nawracające epizody objadania się, po których następują działania mające na celu zrekompensowanie tych ekscesów. Najczęściej ludzie sami wywołują wymioty, ale często stosuje się również środki przeczyszczające, lewatywy, intensywne ćwiczenia lub bardzo surową dietę połączoną z postem.

Anorexia y bulimia que afectan la fertilidad.

Zaburzenia odżywiania wpływają na wiele aspektów życia i zdrowia, nie tylko na masę ciała.

Kompulsywne objadanie się

Objadanie się również należy do zaburzeń odżywiania. Zaburzenie to charakteryzuje się szybkim przyjmowaniem dużych ilości pożywienia. Zwykle osoba nie odczuwa wcześniej głodu i napady objadania się wywołują poczucie winy i smutek. Aby było zaklasyfikowane jako zaburzenie, musi występować co najmniej dwa razy w tygodniu.

Pregoreksja

Pregoreksja to zaburzenie polegające na tym, że ciężarna kobieta nie je wystarczająco dużo z obawy przed przybraniem na wadze. Zwykle towarzyszą temu intensywne ćwiczenia.

Często zdarza się, że kobiety z pregoreksją już wcześniej chorowały na anoreksję. Dlatego pregoreksja wiąże się z niepłodnością, gdyż okazuje się, że spora grupa tych pacjentek miała problemy z zajściem w ciążę i przedłużała ten problem w zachowaniach towarzyszących ciąży.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Permareksja- na czym polega to zaburzenie odżywiania?

Wigoreksja

Wigoreksja jest natomiast jednym z najczęstszych zaburzeń odżywiania dotykających mężczyzn. Wiąże się z uzależnieniem od ćwiczeń fizycznych i stosowaniem niezbilansowanej diety, która jest mocno ukierunkowana na spożycie białka. Zwykle występuje nadmierne zaabsorbowanie sylwetką i obsesja na punkcie atletycznego i umięśnionego ciała.

Zespół nocnego jedzenia

Jest to zaburzenie podobne do kompulsywnego objadania się. Główna różnica polega na tym, że w zespole nocnego jedzenia napadowe objadanie się występuje tylko w nocy. Taka osoba nie spożywa również dużych ilości jedzenia jednorazowo, ale zjada kilka małych posiłków w godzinach, które powinny być porą snu.

Megareksja

Megareksja to z kolei jedno z mniej widocznych zaburzeń odżywiania. Można powiedzieć, że jest przeciwieństwem anoreksji i odnosi się do osób z nadwagą, ale nie traktują jej jako problemu zdrowotnego, ale jako przejaw witalności. Zaczynają nawet postrzegać siebie jako szczupłych lub wysportowanych.

Zaburzenia odżywiania prowadzą do niepłodności różnymi drogami

Zaburzenia odżywiania to poważne problemy, które mogą nawet zagrażać życiu. Oprócz negatywnego wpływu na ogólny stan zdrowia mają wpływ na płodność. Zobaczmy, w jaki sposób.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Sadoreksja: Coraz powszechniejsze zaburzenie odżywiania

Tłuszcz

Organizm potrzebuje odpowiedniego poziomu tłuszczu do utrzymania równowagi hormonalnej. Komórki tłuszczowe wpływają na produkcję i syntezę hormonów, w tym estrogenu i testosteronu. Jeśli organizm nie wytwarza wystarczającej ilości tych hormonów, wpływa to na układ rozrodczy.

Odżywianie i płodność

Chociaż nauka nie do końca rozszyfrowała związek między odżywianiem a płodnością, istnieją dowody na to, że jakość diety wpływa na płodność.

Osoby z zaburzeniami odżywiania nie zaspokajają swoich podstawowych potrzeb. Prowadzi to do gorszej jakości komórek jajowych i nasienia. Utrudnia również organizmowi syntezę hormonów.

Miesiączka i owulacja

Większość kobiet z zaburzeniami odżywiania cierpi również na brak miesiączki lub nieregularne miesiączki. Powoduje to problemy z owulacją i utrudnia zajście w ciążę, choć nie eliminuje tej możliwości.

Skurczenie jajników i macicy

U niektórych kobiet z anoreksją, zwłaszcza z przewlekłym brakiem miesiączki, wykryto zmniejszenie wielkości macicy lub jajników. Uważa się, że jest to związane z brakiem równowagi hormonalnej.

Liczba plemników i zaburzenia erekcji

Nie ma wystarczającej liczby badań na ten temat, ale dostępne dane wskazują, że mężczyźni z bardzo niskim poziomem tłuszczu mają również bardzo niski poziom testosteronu, co prowadzi do niskiej liczby plemników. Mogą również doświadczać problemów z zaburzeniami erekcji.

Hombre delgado con infertilidad.
Szczupłość u mężczyzn ma zmniejszać jakość nasienia, prowadząc do możliwej niepłodności.

Długotrwały wpływ zaburzeń odżywiania na niepłodność

Istnieją poważne podejrzenia, że zaburzenia odżywiania mogą mieć negatywny wpływ na płodność, nawet jeśli zostały już przezwyciężone. W rzeczywistości nie ma długoterminowych badań, które mogłyby to potwierdzić.

Jednak wśród lekarzy powszechnie przyjmuje się, że osoby z historią zaburzeń odżywiania mają wyższy wskaźnik niepłodności i większe trudności z poczęciem. Ponadto kobiety z takim doświadczeniem zwykle potrzebują więcej czasu na zajście w ciążę niż reszta populacji.

Wydaje się, że jest to związane z powagą zaburzenia w przeszłości. Kiedy stan jest bardzo poważny, może spowodować trwałe uszkodzenie układu rozrodczego.

Z drugiej strony, gdy ciąża zachodzi u kobiety z zaburzeniami odżywiania w wywiadzie, istnieje zwiększone ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Istnieje również zwiększone ryzyko wystąpienia u matki problemów z sercem.

Również depresja poporodowa jest bardziej prawdopodobna. Takie kobiety mogą też przekazać swoim dzieciom zniekształconą ideę obrazu ciała.

Nie lekceważ zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania powodują bezpłodność, ponieważ wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli ktoś planuje mieć dzieci, dobrym pomysłem jest dbać o swój stan zdrowiu. W przeciwnym razie możesz napotkać przeszkody w poczęciu potomstwa.

Podejście do zaburzeń odżywiania jest wielodyscyplinarne. Wymaga co najmniej interwencji lekarza, psychologa i dietetyka. Dobry proces rehabilitacji żywieniowej może być jednak wystarczający dla odzyskania płodności funkcjonalnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ekeus, C., Lindberg, L., Lindblad, F., & Hjern, A. (2006). Birth outcomes and pregnancy complications in women with a history of anorexia nervosa. BJOG: An International Journal of Obstetrics & Gynaecology113(8), 925-929.
  • Rava, M. F., & Silber, T. J. (2004). Bulimia nerviosa (Parte 1): Historia. Definición, epidemiología, cuadro clínico y complicaciones. Archivos argentinos de pediatría, 102(5), 353-363.
  • González Rodríguez, L. G., López Sobaler, A. M., Perea Sánchez, J. M., & Ortega, R. M. (2018). Nutrición y fertilidad. Nutricion hospitalaria35(SPE6), 7-10.
  • Whittaker, J., & Wu, K. (2021). Low-fat diets and testosterone in men: Systematic review and meta-analysis of intervention studies. The Journal of steroid biochemistry and molecular biology210, 105878.
  • Yanes-Rizo, T., Salazar-Alarcón, C. E., Martínez-Cruz, M., Nava-Hernández, J., Porter, M., & Vital-Reyes, S. (2014). Composición corporal y hábitos alimentarios en pacientes con infertilidad. Revista Mexicana de Medicina de la Reproducción6(4), 177-184.
  • Tuncer, E., GÜMÜŞ, A. B., & Keser, A. (2020). The Importance of Pregorexia Awareness. Clinical and Experimental Health Sciences10(3), 186-190.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.