Permareksja - na czym polega to zaburzenie odżywiania

Oprócz anoreksji i bulimii istnieją inne poważne zaburzenia odżywiania, takie jak permareksja. Czy wiesz, na czym polega? Dowiedz się więcej!
Permareksja - na czym polega to zaburzenie odżywiania
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Permareksja to zaburzenie odżywiania, które specjaliści dopiero niedawno zidentyfikowali. Uważa się, że jest to krok w kierunku poważniejszych schorzeń, takich jak anoreksja czy bulimia. Osoby z tym zaburzeniem mają niekontrolowane pragnienie bycia szczupłym i wierzą, że wszystko, co jedzą, spowoduje, że przybiorą na wadze.

Permareksja popycha wiele osób do stosowania wszelkiego rodzaju cudownych diet z zamiarem schudnięcia. W rzeczywistości jest to część kryteriów stosowanych do diagnozowania choroby: próbowanie więcej niż trzech różnych diet w ciągu roku, aby schudnąć.

Permareksja – charakterystyka

Biorąc pod uwagę, że jest to niedawno zidentyfikowany stan, wciąż nie ma na jego temat zbyt wielu informacji. Istnieje jednak powiązanie między osobami przejawiającymi pewne kompulsywne zachowania, takie jak liczenie kalorii, a osobami z zaburzeniem. Pomimo tego, że przeglądanie wartości odżywczych może być korzystne, robienie tego obsesyjnie może stać się problemem.

To powiedziawszy, wiele osób cierpiących na permareksję nie zostało jeszcze zdiagnozowanych. Osoby te zmieniają wagę i często zmieniają swoje nawyki żywieniowe, ale na zewnątrz nie wydają się być chorzy. Z tego powodu prawdopodobnie nie otrzymają dokładnej diagnozy medycznej dotyczącej tego zaburzenia.

Osoby, które często zmieniają swoje nawyki żywieniowe, zawsze mając nadzieję na utratę wagi, prawdopodobnie będą permarektyczkami. Osoby z tym schorzeniem są również szczególnie wrażliwe na komentarze na temat swojego ciała; mają tendencję do ciągłego porównywania się z innymi.

Chociaż istnieją solidne dowody na związek między depresją a anoreksją, nie udało się jeszcze rozszerzyć tego związku na problemy psychologiczne i permareksję.

Kobieta patrząca na jedzenie.
Obsesja na punkcie diet jest jednym z objawów permareksji.

Jak rozpoznać, czy ktoś cierpi na permareksję?

Zdiagnozowanie tej choroby nie jest łatwym zadaniem. Nie ma narzędzi przesiewowych, które pozwalają na dokładną identyfikację problemu. Najlepszym sposobem na jej zdiagnozowanie jest obserwowanie wzorców danej osoby i przeprowadzenie kilku testów, które określą jej stan psychiczny.

Osoby, które wykazują pewne obsesyjne zachowania w stosunku do jedzenia, ale nie pasują do klinicznych ram anoreksji lub bulimii, mogą zostać zdiagnozowane z permareksją.

Ważne jest, aby skupić się na indywidualnych nawykach żywieniowych i ich związku z jedzeniem. Warto też wiedzieć, na ile dana osoba jest podatna na zewnętrzną krytykę. Jeśli opinie innych ludzi naprawdę na nich wpływają, wzrasta ryzyko cierpienia lub rozwoju zaburzeń odżywiania.

Jak już wspomniano, jeśli w ciągu ostatniego roku dana osoba zapisała się na trzy lub więcej różnych diet z zamiarem utraty wagi, to jest to powód do niepokoju. W takim przypadku najlepiej jak najszybciej skontaktować się z profesjonalistą. Wczesna profilaktyka i leczenie to najlepsze rozwiązanie zaburzeń związanych z jedzeniem, a to również zmniejsza ryzyko powikłań.

Permareksja – przyczyny

Badania wykazały, że czynnikami związanymi z pojawieniem się tego rodzaju problemu są:

  • Problemy psychologiczne u biologicznych rodziców.
  • Stres u matki w czasie ciąży.
  • Otyłość dziecięca.
  • Presja społeczeństwa.

Co więcej, zgodnie z dochodzeniem opublikowanym w czasopiśmie Child and Adolescent Psychiatric Clinics of North America Magazine, w mediach społecznościowych często dostępna jest nadmierna ilość informacji na temat zaburzeń związanych z jedzeniem, takich jak permareksja. Zła interpretacja tych informacji, spowodowana brakiem wiedzy technicznej, może spowodować powstanie tych szkodliwych nawyków.

Kobieta na wadze
Przyczyny permareksji są różne, ponieważ w rzeczywistości istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do jej rozwoju.

Trudne do zdiagnozowania zaburzenie związane z jedzeniem

Jak już wspomnieliśmy, permareksja jest chorobą, która została niedawno zidentyfikowana i wciąż nie ma na jej temat zbyt wielu dowodów naukowych. Wiemy, że może to być pierwszy krok w rozwoju większych problemów, a wczesne zdiagnozowanie pomaga w zarządzaniu i leczeniu.

Ogólnie rzecz biorąc, kryteria identyfikacji tego zaburzenia nie są jasne, dlatego ważne jest, aby odwiedzić specjalistę i wypróbować różne badania przesiewowe.

Pamiętaj, że zaburzenia związane z jedzeniem są złożone i wymagają wieloaspektowego leczenia. Niezbędne jest podejście do problemu pod różnymi kątami, aby znaleźć niezawodne rozwiązanie, które zmniejszy ryzyko średnioterminowych konsekwencji.

Najlepszym sposobem działania jest wizyta u specjalisty, aby uzyskać więcej informacji na temat permareksji. Skupienie się na szczegółach może mieć kluczowe znaczenie przy wczesnym wykrywaniu problemu i zapobieganiu powikłaniom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Saul JS., Rodgers RF., Adolescent eating disorder risk and the online world. Chil Adolesc Psychiatr Clin N Am, 2018. 27 (2): 221-228.
  • Keski Rhakonen A., Mustelin L., Epidemiology of eating disorders in Europe: prevalence, incidence, comorbidity, course, consequencies, and risk factors. Curr Opin Psychiatry, 2016. 29 (6): 340-5.
  • Thornton LM., Welch E., Munn Chernoff MA., Lichtenstein P., et al., Anorexia nervosa, major depression, and suicide attemps: shared genetic factors. Suicide Life Threat Behav, 2016. 46 (5): 525-534.
  • Jáuregui-Lobera, Ignacio. “¿ Medicina y enfermedades o moda y consumismo?.” Journal of Negative and No Positive Results: JONNPR 2.2 (2017): 46-48.
  • Encalada, Sergio Constantino Ochoa, et al. “La publicidad en internet y la presencia de trastornos alimenticios en los adolescentes.” Memorias del tercer Congreso Internacional de Ciencias Pedagógicas: Por una educación inclusiva: con todos y para el bien de todos. Instituto Superior Tecnológico Bolivariano, 2017.
  • Giner Bartolomé, Cristina. “Emociones y trastornos de la conducta alimentaria: Correlatos clínicos y abordajes terapéuticos basados en nuevas tecnologías.” (2016).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.