Prysznic Vichy: wszystko o tym zabiegu hydroterapeutycznym

Alternatywa dla hydroterapii immersyjnej, w której wykonuje się masaże strumieniami wody spadającej z 5 lub 6 różnych głowic prysznicowych. Poznaj zabieg wspomagający krążenie, odprężenie i nawilżenie skóry.
Prysznic Vichy: wszystko o tym zabiegu hydroterapeutycznym
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca, 2023

Czy wiesz, co to jest jest prysznic Vichy? Ten zabieg pochodzenia francuskiego oferowany jest jako alternatywna metoda hydroterapii. Trwa około 45 minut, podczas których otrzymujesz przyjemną aplikację 5 jednoczesnych strumieni wodnych. W tym czasie specjalista masuje całe Twoje ciało w celu zmniejszenia skurczów i rozluźnienia mięśni.

Jak stwierdzono w publikacji w North American Journal of Medicine and Science, stosowanie wody w różnych metodach terapeutycznych może powodować określone skutki dla poszczególnych układów organizmu. W tym przypadku służy jako środek wspomagający zarówno łagodzenie skutków stresu, jak i zdrowie układu krążenia i skóry. Czytaj dalej!

Co to jest prysznic Vichy?

Prysznic Vichy to zabieg hydroterapii, który w przeciwieństwie do innych metod z tej kategorii odbywa się poza wodą. Osoba leży twarzą do dołu na wodoodpornych noszach, a na drążku nad nią zainstalowany jest system od 5 do 7 głowic prysznicowych.

Łańcuch dysz znajduje się 1 metr (3 stopy) nad osobą. Delikatna, stała i obfita ilość wody jest kierowana pionowo na całą skórę. Sama w sobie jest to technika pochodzenia termicznego, w której używa się wody pod różnymi ciśnieniami i temperaturami.

Ponadto prysznic Vichy zwykle łączy się z innymi technikami, które zapewniają korzyści dla skóry, mięśni i krążenia, między innymi takimi jak maski, peelingi, masaże i aromaterapia.

Skąd pochodzi prysznic Vichy

Zabieg ten, cieszący się coraz większą popularnością w kilku krajach, wziął swoją nazwę od wód termalnych miasta Vichy, położonego w środkowo-wschodniej Francji. W rzeczywistości to miejsce słynie ze swoich uzdrowisk i stosowanych w nich terapii.

Istnieją zapisy dotyczące zabiegów w wodach termalnych połączonych z masażami od początku XIX wieku. I choć początki tej praktyki wywodzą się z Vichy, obecnie są bardzo popularną opcją w uzdrowiskach całej Europy.

Bogactwo mineralne wód tego miasta jest tak dobrze znane, że od 1825 roku produkuje się pastylki Vichy. Doktor Joseph d’Arcet wynalazł sposób na przeniesienie ich dobrodziejstw na układ pokarmowy.

Prysznic Vichy: zastosowania i warianty

Ponieważ prysznic Vichy różni się od tradycyjnej hydroterapii tym, że nie zanurza się całego ciała i można go łączyć z innymi technikami. Wielu specjalistów decyduje się na połączenie relaksującego działania wody z masażami, maseczkami i peelingami.

Rodzaj terapii zależy od tego, czego szuka każda osoba, a także zaleceń terapeuty. Oto niektóre z najczęstszych zabiegów dodatkowych:

  • Maski z glinki. Naturalny eksfoliant, który pomaga zregenerować i oczyścić skórę.
  • Algoterapia. Podczas niektórych pryszniców Vichy ciało pokrywa się wodorostami, takimi jak morszczyn czy laminaria, aby wykorzystać ich właściwości nawilżające i odżywcze.
  • Naturalne peelingi. Innymi alternatywami stosowanymi w celu odżywienia skóry właściwej są peelingi z kokosa lub ananasa.
  • Okłady błotne. Sprzyjają oczyszczającemu działaniu na skórę i rozluźnieniu mięśni.
  • Aromaterapia. Podczas przyjmowania licznych strumieni wody często tworzy się relaksującą atmosferę przy pomocy aromaterapii. W tym celu stosuje się olejki eteryczne i inne aromatyczne substancje.

Korzyści z zabiegu

Ciśnienie wody, masaże i peelingi połączone w 45-minutowej sesji mają doskonałe zalety. Najbardziej docenianym efektem w tych terapiach jest relaksacja mięśni i leczenie stresu. Jednak prysznic Vichy ma również wpływ na krążenie i skórę.

Wody mineralno-lecznicze

Wody mineralno-lecznicze zapewniają różne korzyści w zależności od ich składu chemicznego. Istnieje wiele rodzajów wody, od chlorowanej, po gazowaną i wodorowęglanową.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet La Rioja, wody zasiarczone poprawiają częstotliwość i intensywność oddychania, jednocześnie tworząc działanie zobojętniające kwas w układzie pokarmowym.

Temperatura wody

Oprócz korzyści zdrowotnych, jakie oferują wody termalne, zabiegi pod prysznicem Vichy mają również inne zalety. Konkretny efekt zależy od temperatury.

  • Prysznic, który oscyluje między 30 a 35 stopni (86 do 95 F) jest uważany za zimny. W tym przypadku szukamy efektu ujędrnienia i rewitalizacji.
  • Natomiast aby rozluźnić układ nerwowy, stosuje się prysznic o temperaturze od 35 do 38 stopni (95 do 100 F), ponieważ uważa się go za gorący.
Nie zawsze jest możliwe zastosowanie tych terapii w regionie ich pochodzenia. Dlatego technikę tę skopiowano i wyspecjalizowano w wielu placówkach na całym świecie.

Krążenie

Kontakt z gorącą i zimną wodą poprawia krążenie i obniża ciśnienie krwi. Mieszana technika krioterapii i termoterapii oferowana przez prysznic Vichy daje relaksujący efekt w całym ciele.

Drenaż limfatyczny

Różne rodzaje masaży służą też jako metody usuwania nagromadzonych płynów i nieczystości. Podczas prysznica Vichy stosuje się ruchy sprzyjające optymalnemu funkcjonowaniu układu limfatycznego. Jego zwolennicy twierdzą nawet, że korzystnie wpływa również na układ odpornościowy.

Relaks i odprężenie

Masaże, temperatura wody i zastosowane techniki mieszane przyczyniają się do rozluźnienia mięśni, co jest jednym z głównych celów zabiegu. Zaleca się go również na złagodzenie stresu i zmniejszenie przykurczów.

Peeling

Ta integralna terapia złuszcza również skórę za pomocą specjalistycznych technik; od aplikacji naturalnych olejków po okłady borowinowe. Podczas masażu i kąpieli prysznic Vichy usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry.

Nawodnienie

Kolejną z głównych zalet tego zabiegu jest nawilżenie skóry. Wynika to z jego zdolności do zwiększania przepływu krwi. Z tego powodu wiele osób stosuje sesje w okresie zimowym, kiedy skóra właściwa wysycha.

Prysznic Vichy to idealny zabieg na relaks

Czy to w lokalnych wodach termalnych, czy w specjalistycznych salonach, zabieg kompleksowo przyczynia się do relaksu, oczyszczenia i złuszczenia skóry. Nie trzeba odczuwać szczególnego dyskomfortu, aby się go wykonać.

Jest wysoce zalecany po stresującym dniu, ponieważ sprzyja poprawie różnych aspektów fizjologicznych; od krążenia i skurczów, po zanieczyszczenia skóry i ogólny stres.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.