Terapia tańcem dla dzieci z autyzmem: korzyści i wskazówki

Poprzez taniec dzieci z autyzmem znajdują sposób na wyrażenie siebie, a dorośli na nawiązanie z nimi kontaktu. Opowiemy o korzyściach płynących z tego typu terapii.
Terapia tańcem dla dzieci z autyzmem: korzyści i wskazówki
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2023

Większość dzieci uwielbia tańczyć. To nie tylko aktywność sportowa, ale także zabawowa i artystyczna. Bawią się, czują się lepiej, poprawiają zdrowie i wchodzą w interakcje z innymi ludźmi. Wszystkie te świadczenia mogą być szczególnie istotne w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami. Dlatego chcielibyśmy opowiedzieć, jak terapia tańcem pomaga dzieciom z autyzmem.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) pozostają nieznane pod wieloma względami. Nie tylko jego pochodzenie nie jest w pełni poznane, ale nie ma też lekarstwa ani metod leczenia.

W takich przypadkach ważne jest, aby wybrać holistyczne podejście, które pozwala dzieciom rozwinąć pełny potencjał w różnych obszarach. Pod tym względem terapia tańcem okazała się bardzo skuteczna w interweniowaniu w podstawowe deficyty autyzmu.

Terapia tańcem dla dzieci z autyzmem

Terapia tańcem.
Twoje dziecko nauczy się wyrażać emocje i uczucia poprzez terapię tańcem.

Terapia tańcem to metoda psychoterapeutyczna, która pojawiła się w latach czterdziestych XX wieku. Ma na celu wykorzystanie ruchu do fizycznej i emocjonalnej integracji jednostki. To kreatywne i ekspresyjne narzędzie, które wykorzystuje taniec, a czasami muzykę, do poprawy samopoczucia a także rozwoju człowieka na różnych poziomach.

Ma liczne zalety i stosuje się ją w leczeniu trudności klinicznych i edukacyjnych. To podejście można zastosować do zespołu Downa, ADHD i innych schorzeń o różnorodności funkcjonalnej, aby osiągnąć znaczący postęp. Ale w tym artykule porozmawiamy o jego korzyściach w zaburzeniach ze spektrum autyzmu.

Jakie zalety ma terapia tańcem?

Autyzm, czyli ASD, jest zaburzeniem neurorozwojowym, które powoduje głównie trudności na poziomie społeczno-emocjonalnym i behawioralnym. Osoby dotknięte tym zaburzeniem mają uporczywe deficyty w komunikacji i interakcjach społecznych, restrykcyjne i powtarzające się wzorce zachowań oraz znaczną sztywność poznawczą.

To właśnie w tych obszarach terapia tańcem może być doskonałym narzędziem poprawy. Poniżej wymienimy jej główne zalety.

Terapia tańcem poprawia koordynację i zdolności psychomotoryczne

Taniec poprawia świadomość ciała i precyzję ruchów. Sprzyja koordynacji rąk i stóp oraz stymuluje małą motorykę.

Stymuluje i zachęca do komunikacji i interakcji społecznych

Terapia tańcem.
Terapia tańcem pozwala dziecku rozwijać się społecznie, fizycznie i emocjonalnie.

Dzieci z autyzmem mają trudności z wyrażaniem siebie i komunikowaniem się z innymi. Mają również trudności z odczytywaniem sygnałów ciała, a w wielu przypadkach ich użycie języka jest ograniczone. Dlatego ważne jest, aby miały alternatywny sposób wyrażania się, komunikacji i kontaktów społecznych.

Taniec daje im taką możliwość, pozwalając im uzewnętrzniać uczucia, emocje i idee oraz zbliżać się do innych ludzi. Wspólne ruchy i interakcja podczas tańca działają symbolicznie jako rozmowa i pozwalają na zwiększenie wzajemnego kontaktu i zaufania.

Zmniejsza powtarzalność zachowań

Powtarzające się zachowania i stereotypowe ruchy są charakterystyczne dla ASD. Jednak słuchanie i podążanie za rytmem muzyki oraz angażowanie się w sekwencję ruchów tanecznych je zmniejsza.

Terapia tańcem uczy percepcji

Terapia tańcem dla dzieci z autyzmem pomaga im również lepiej odnosić się do otoczenia i odbierać bodźce z otaczającego środowiska. Taniec pobudza percepcję słuchową, wzrokową, dotykową i kinestetyczną.

Zmniejsza agresywność i niepokój

Ponadto ta alternatywa terapeutyczna jest bardzo przydatna w poprawie nastroju dzieci i redukcji negatywnych emocji, takich jak niepokój i agresywność. Eksperci wykazali, że muzyka (dzięki rytmiczności) i taniec (ze względu na możliwość improwizacji i ekspresji) zmniejszają poziom stresu i niepokoju, poprawiają nastrój i poczucie własnej wartości.

Regularna praktyka tej dyscypliny pomaga zmniejszyć niepokój i agresję, redukując w ten sposób napady złości lub kryzysy, których często doświadczają dzieci autystyczne. Ma również pozytywny wpływ na problemy z brakiem uwagi.

Terapia tańcem pomaga autystycznym dzieciom nawiązać kontakt z innymi

Krótko mówiąc, terapia tańcem jest korzystna dla interwencji w niektóre objawy autyzmu i poprawy rozwoju niektórych obszarów. Ale przede wszystkim stanowi niezwykle niezbędny środek wyrazu i kontaktu.

Taniec pomaga tym dzieciom generować większą świadomość własnego ciała i innych, a także pozwala im wyrażać swoje wnętrze i uczucia w sposób komfortowy i naturalny, we własnym tempie. Jest to szczególnie istotne dla osób z otoczenia dziecka, które potrzebują je zrozumieć i nawiązać z nim kontakt na różnych poziomach. Chodzi głównie o rodziców i terapeutów.

Poprzez ciało i taniec dziecko dostarcza informacji, które możemy nauczyć się odczytywać, interpretować i rozumieć. W ten sposób możemy mu towarzyszyć, wczuwać się w nie, dostrajać i wzmacniać więzi. Kiedy komunikacja werbalna jest prawie niedostępna, ten zasób staje się nieoceniony.

Krótko mówiąc, ten rodzaj terapii pozwala dziecku na zwiększenie autonomii. Poprawia też jakość życia i wspiera rozwijanie jego potencjału. Jest to zatem bardzo interesująca metoda w ramach holistycznej i multidyscyplinarnej interwencji.

To może Cię zainteresować ...
Taniec – cztery powody, by o nim nie zapominać
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Taniec – cztery powody, by o nim nie zapominać

Taniec nie tylko cechuje się niezwykle korzystnym wpływem na kondycję fizyczną, ale jest także świetnym sposobem na zachowanie dobrej pamięci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Izarra, C. J. (2017). Musicoterapia para el tratamiento de la ansiedad, depresión y somatizaciones Estudio de un caso. Revista de investigación en musicoterapia1(1), 85-105.
  • Pintado Fernández, K. L. (2019). Aportes de la Danza Movimiento Terapia en el abordaje de niños con TEA. [Trabajo Final de Grado], Universidad de la República. Uruguay. https://www.colibri.udelar.edu.uy/jspui/handle/20.500.12008/22788
  • See, C. M. (2012). The use of music and movement therapy to modify behaviour of children with autism. Pertanika Journal of Social Sciences & Humanities20(4).

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.