Terapia tańcem dla dzieci z autyzmem: korzyści i wskazówki

Poprzez taniec dzieci z autyzmem znajdują sposób na wyrażenie siebie, a dorośli na nawiązanie z nimi kontaktu. Opowiemy o korzyściach płynących z tego typu terapii.
Terapia tańcem dla dzieci z autyzmem: korzyści i wskazówki
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2023

Większość dzieci uwielbia tańczyć. To nie tylko aktywność sportowa, ale także zabawowa i artystyczna. Bawią się, czują się lepiej, poprawiają zdrowie i wchodzą w interakcje z innymi ludźmi. Wszystkie te świadczenia mogą być szczególnie istotne w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami. Dlatego chcielibyśmy opowiedzieć, jak terapia tańcem pomaga dzieciom z autyzmem.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) pozostają nieznane pod wieloma względami. Nie tylko jego pochodzenie nie jest w pełni poznane, ale nie ma też lekarstwa ani metod leczenia.

W takich przypadkach ważne jest, aby wybrać holistyczne podejście, które pozwala dzieciom rozwinąć pełny potencjał w różnych obszarach. Pod tym względem terapia tańcem okazała się bardzo skuteczna w interweniowaniu w podstawowe deficyty autyzmu.

Terapia tańcem dla dzieci z autyzmem

Terapia tańcem.
Twoje dziecko nauczy się wyrażać emocje i uczucia poprzez terapię tańcem.

Terapia tańcem to metoda psychoterapeutyczna, która pojawiła się w latach czterdziestych XX wieku. Ma na celu wykorzystanie ruchu do fizycznej i emocjonalnej integracji jednostki. To kreatywne i ekspresyjne narzędzie, które wykorzystuje taniec, a czasami muzykę, do poprawy samopoczucia a także rozwoju człowieka na różnych poziomach.

Ma liczne zalety i stosuje się ją w leczeniu trudności klinicznych i edukacyjnych. To podejście można zastosować do zespołu Downa, ADHD i innych schorzeń o różnorodności funkcjonalnej, aby osiągnąć znaczący postęp. Ale w tym artykule porozmawiamy o jego korzyściach w zaburzeniach ze spektrum autyzmu.

Jakie zalety ma terapia tańcem?

Autyzm, czyli ASD, jest zaburzeniem neurorozwojowym, które powoduje głównie trudności na poziomie społeczno-emocjonalnym i behawioralnym. Osoby dotknięte tym zaburzeniem mają uporczywe deficyty w komunikacji i interakcjach społecznych, restrykcyjne i powtarzające się wzorce zachowań oraz znaczną sztywność poznawczą.

To właśnie w tych obszarach terapia tańcem może być doskonałym narzędziem poprawy. Poniżej wymienimy jej główne zalety.

Terapia tańcem poprawia koordynację i zdolności psychomotoryczne

Taniec poprawia świadomość ciała i precyzję ruchów. Sprzyja koordynacji rąk i stóp oraz stymuluje małą motorykę.

Stymuluje i zachęca do komunikacji i interakcji społecznych

Terapia tańcem.
Terapia tańcem pozwala dziecku rozwijać się społecznie, fizycznie i emocjonalnie.

Dzieci z autyzmem mają trudności z wyrażaniem siebie i komunikowaniem się z innymi. Mają również trudności z odczytywaniem sygnałów ciała, a w wielu przypadkach ich użycie języka jest ograniczone. Dlatego ważne jest, aby miały alternatywny sposób wyrażania się, komunikacji i kontaktów społecznych.

Taniec daje im taką możliwość, pozwalając im uzewnętrzniać uczucia, emocje i idee oraz zbliżać się do innych ludzi. Wspólne ruchy i interakcja podczas tańca działają symbolicznie jako rozmowa i pozwalają na zwiększenie wzajemnego kontaktu i zaufania.

Zmniejsza powtarzalność zachowań

Powtarzające się zachowania i stereotypowe ruchy są charakterystyczne dla ASD. Jednak słuchanie i podążanie za rytmem muzyki oraz angażowanie się w sekwencję ruchów tanecznych je zmniejsza.

Terapia tańcem uczy percepcji

Terapia tańcem dla dzieci z autyzmem pomaga im również lepiej odnosić się do otoczenia i odbierać bodźce z otaczającego środowiska. Taniec pobudza percepcję słuchową, wzrokową, dotykową i kinestetyczną.

Zmniejsza agresywność i niepokój

Ponadto ta alternatywa terapeutyczna jest bardzo przydatna w poprawie nastroju dzieci i redukcji negatywnych emocji, takich jak niepokój i agresywność. Eksperci wykazali, że muzyka (dzięki rytmiczności) i taniec (ze względu na możliwość improwizacji i ekspresji) zmniejszają poziom stresu i niepokoju, poprawiają nastrój i poczucie własnej wartości.

Regularna praktyka tej dyscypliny pomaga zmniejszyć niepokój i agresję, redukując w ten sposób napady złości lub kryzysy, których często doświadczają dzieci autystyczne. Ma również pozytywny wpływ na problemy z brakiem uwagi.

Terapia tańcem pomaga autystycznym dzieciom nawiązać kontakt z innymi

Krótko mówiąc, terapia tańcem jest korzystna dla interwencji w niektóre objawy autyzmu i poprawy rozwoju niektórych obszarów. Ale przede wszystkim stanowi niezwykle niezbędny środek wyrazu i kontaktu.

Taniec pomaga tym dzieciom generować większą świadomość własnego ciała i innych, a także pozwala im wyrażać swoje wnętrze i uczucia w sposób komfortowy i naturalny, we własnym tempie. Jest to szczególnie istotne dla osób z otoczenia dziecka, które potrzebują je zrozumieć i nawiązać z nim kontakt na różnych poziomach. Chodzi głównie o rodziców i terapeutów.

Poprzez ciało i taniec dziecko dostarcza informacji, które możemy nauczyć się odczytywać, interpretować i rozumieć. W ten sposób możemy mu towarzyszyć, wczuwać się w nie, dostrajać i wzmacniać więzi. Kiedy komunikacja werbalna jest prawie niedostępna, ten zasób staje się nieoceniony.

Krótko mówiąc, ten rodzaj terapii pozwala dziecku na zwiększenie autonomii. Poprawia też jakość życia i wspiera rozwijanie jego potencjału. Jest to zatem bardzo interesująca metoda w ramach holistycznej i multidyscyplinarnej interwencji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Izarra, C. J. (2017). Musicoterapia para el tratamiento de la ansiedad, depresión y somatizaciones Estudio de un caso. Revista de investigación en musicoterapia1(1), 85-105.
  • Pintado Fernández, K. L. (2019). Aportes de la Danza Movimiento Terapia en el abordaje de niños con TEA. [Trabajo Final de Grado], Universidad de la República. Uruguay. https://www.colibri.udelar.edu.uy/jspui/handle/20.500.12008/22788
  • See, C. M. (2012). The use of music and movement therapy to modify behaviour of children with autism. Pertanika Journal of Social Sciences & Humanities20(4).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.