USG w ciąży: procedura i przygotowanie

USG w ciąży: procedura i przygotowanie

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

USG to jedna z najważniejszych procedur diagnostycznych podczas ciąży. Dowiedz się, dlaczego w tym artykule.

USG ciąży, znane również jako ultrasonografia lub ekografia, to zabieg wykorzystujący fale dźwiękowe do uzyskania obrazu dziecka w macicy.

Bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych badań w okresie ciąży. W rzeczywistości przyszli rodzice czekają na ten moment z mieszanką nerwowości i szczęścia, widząc ich małe dziecko na ekranie. Chcesz dowiedzieć się więcej o USG?

Do czego służy USG?

USG pozwala zebrać informacje o zdrowiu dziecka, bezpośrednio obserwując jego morfologię.Za pomocą ultradźwięków lekarz może zebrać informacje o stanie macicy i zdrowiu zarodka. Dane te pozwalają profesjonalistom zaplanować najlepszą opiekę dla kobiety w ciąży. 

Badanie USG

Z tego powodu jest to jeden z największych postępów w opiece położniczej.Ponadto USG umożliwia wczesne uzyskanie informacji o możliwych problemach podczas porodu lub w procesie powstawania płodu. Wśród głównych uzyskanych danych znajdujemy:

  • Ciąża pojedyncza lub mnoga.
  • Nieprawidłowości, takie jak rozszczep kręgosłupa.
  • Tętno dziecka, napięcie mięśni i ruchy.
  • Ogólny rozwój dziecka.
  • Szacowany termin porodu.
  • Problemy z łożyskiem lub macicą.

Należy zauważyć, że ta procedura nie wykorzystuje żadnego promieniowania i jest całkowicie bezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka.

Przygotowanie do badania

Początkowo USG należy wykonać dopochwowo, a gdy zarodek osiągnie większy rozmiar wykonuje się je w jamie brzusznej.Jeśli chodzi o przygotowanie do wykonania USG musimy najpierw rozróżnić, czy mamy na myśli badanie dopochwowe czy jamy brzusznej.

Badanie  dopochwowe

Badanie to można wykonać w pierwszym trymestrze ciąży, aby potwierdzić obecność zarodka lub posłuchać bicia serca dziecka. Aby ułatwić procedurę, zaleca się noszenie wygodnej odzieży.

Badanie USG u kobiety

Jeśli chodzi o inne niezbędne przygotowania lekarz wskaże, czy kobieta powinna mieć pełny czy pusty pęcherz. Jeśli zostaniesz pouczona o konieczności pełnego pęcherza wystarczy wypić dwie lub trzy szklanki wody na godzinę przed USG i unikać wizyt w łazience.

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej zwykle wykonuje się, gdy płód jest już widoczny. Zasadniczo pierwsze badanie ma miejsce między 18 a 20 tygodniem ciąży, a kolejne między 32 a 36 tygodniem.

W takim przypadku zaleca się, aby kobieta w ciąży miała pełny pęcherz, aby poprawić widoczność badania. Nie zapomnij nosić wygodnych ubrań, w tym przypadku idealnym jest spódnica lub spodnie i koszulka, którą można podnieść, aby odsłonić brzuch.

Z drugiej strony unikaj nakładania kremów na brzuch przed wizytą lekarską. Pamiętaj, że na brzuch lekarz nałoży Ci specjalny żel, a kremy i olejki na skórze mogą utrudniać wykonanie procedury.

Procedura USG ciąży

Procedura nie jest inwazyjna, bolesna ani ryzykowna dla kobiety lub dziecka.W przypadku USG dopochwowego kobieta leży na fotelu z otwartymi i lekko uniesionymi nogami, jak podczas konsultacji ginekologicznej. Profesjonalista następnie wkłada głowicę ultrasonograficzną do pochwy. 

Aby to zrobić, lekarz nakłada na głowicę specjalny żel, a następnie wkłada go do ciała kobiety w ciąży. Wkrótce zacznie ona odbierać fale dźwiękowe, a na ekranie pojawi się obraz.

ekografia

W przypadku USG jamy brzusznej lekarz poprosi Cię o położenie się na fotelu i odsłonięcie brzucha. Specjalista umieści papier ochronny na spodniach lub spódnicy, aby nie pobrudzić ich żelem.

Następnie umieści żel ultradźwiękowy na brzuchu. Nie jest to bolesne, chociaż możesz odczuwać zimno. Następnie lekarz rozprowadzi żel na brzuchu i zacznie przesuwać głowicę, aby wychwycić odbijające się dźwięki i odtworzyć obraz. W ten sposób na ekranie pojawi się pierwszy obraz dziecka.

Lekarz dokona pomiarów Twojego dziecka, aby ustalić, czy wzrost jest odpowiedni dla wieku rozwojowego. Obrazy są rejestrowane w czasie rzeczywistym, wraz z ruchami dziecka i łożyska.

Jak widać, USG ciąży jest testem diagnostycznym o zasadniczym znaczeniu dla poznania stanu zdrowia Twojego dziecka. Skorzystaj z tych chwil, aby zadać lekarzowi wszystkie pytania dotyczące rozwoju dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hsu, S., & Euerle, B. D. (2012). Ultrasound in Pregnancy. Emergency Medicine Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.emc.2012.08.001
  • Whitworth, M., Bricker, L., & Mullan, C. (2015). Ultrasound for fetal assessment in early pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007058.pub3
  • Morgan, S., Unipan, A., & Datta, S. (2016). Ultrasound in obstetrics and gynaecology. Obstetrics, Gynaecology and Reproductive Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ogrm.2016.03.004
  • Almira, A. G. (2008). Embarazo : diagnóstico , edad gestacional y fecha del parto Pregnancy : diagnosis , gestational age and date of the childbirth. Medisan.
  • Nazario-redondo, C., Ventura-laveriano, J., Flores-molina, É., Ventura, W., Residente, M., Nacional, U., … Df, M. (2011). La importancia de la ecografía a las 11 + 0 a 13 + 6 semanas de embarazo . Actualización. Harris Birthright Research Centre for Fetal Medicine.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.