Uprawa ziemniaków w domu - samouczek dla początkujących

Uprawa własnych warzyw może przynieść niezliczone korzyści, nie tylko dla podniebienia. Zdobądź informacje, aby nauczyć się uprawiać ziemniaki w domu! To wcale nie jest skomplikowane.
Uprawa ziemniaków w domu - samouczek dla początkujących

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Czy wiesz, że uprawa ziemniaków w domu jest możliwa? Ziemniaki to jeden z najczęściej produkowanych i najłatwiejszych w uprawie pokarmów roślinnych na świecie. Wiąże się to z ich wyjątkowym smakiem, szeroką gamą receptur, które można przygotować oraz wysoką zawartością witamin.

Bez wątpienia jest to pokarm, który powinien znaleźć się w zdrowej diecie. Dlatego dzisiaj przedstawiamy mały samouczek krok po kroku, aby cała rodzina mogła się cieszyć smakiem ziemniaka z domowego ogródka.

W końcu wszystko smakuje lepiej, gdy jest świeże i dopiero co zebrane. Przekonasz się, że uprawa ziemniaków w domu daje olbrzymią satysfakcję!

Uprawa ziemniaków w domu – potrzebne materiały

Do tego zadania będziesz potrzebować następujących rzeczy:

  • Doniczka lub pojemnik, w którym można sadzić ziemniaki, o średnicy co najmniej pół metra.
  • Kompost lub uniwersalny substrat, który służy jako kompost.
  • Ziemniaki.

Ziemniak jest pokarmem pochodzącym z gór Peru, dlatego potrzebuje zimnego klimatu i, jak prawie wszystkie rośliny, światła słonecznego. Dlatego pamiętaj, aby umieścić je w słonecznym miejscu, w którym naturalne światło jest obecne przez co najmniej 6 godzin w ciągu dnia.

Oczywiście nie jest to wymóg obowiązkowy, jednak możesz go wykorzystać do uzyskania lepszych efektów, zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieście.

Ziemniaki
Ziemniaki mają wszechstronne zastosowanie w kuchni i istnieje wiele przepisów, które pozwalają wykorzystać ich zalety.

Może Cię zainteresuje również ten zbiór przepisów: Pieczone ziemniaki – 5 przepisów na przekąski z pieca

Uprawa ziemniaków w domu krok po kroku

  1. Pierwszym krokiem, który należy zrobić, jest wybór odmiany ziemniaków. Istnieje ponad 400 odmian tego warzywa (w Polsce między innymi Augusta, Etola, Denar, Ingrid, Fresco czy Justa). Aby móc zbierać plony w domu, lepiej wybrać tylko jedną. Wtedy proces uprawy będzie taki sam.
  2. Jeśli jest to Twój pierwszy ogród w domu, najlepiej jest zacząć od lokalnych produktów, które dostosowują się do warunków klimatycznych. Pamiętaj, że istnieje kilka ważnych czynników, które mogą wpływać na Twoje plony. Dlatego lepiej poszukać rady, która odmiana jest idealna do zbioru i jaki jest najlepszy czas na siew.
  3. Teraz, aby zacząć sadzić ziemniaki w domu, należy pamiętać, że są to bulwy. Dlatego nie mają nasion, takich jak inne owoce i warzywa, które należą do naszej diety. Sadząc ziemniaki w domu, należy wybrać najlepsze bulwy (największe ziemniaki, bo lepiej kiełkują) i podzielić każdy z nich na 4 równe części.
  4. Pamiętaj, aby zostawić każdy z tych kawałków na słońcu przez co najmniej 1-2 dni. Nie dodawaj w tym czasie wody ani płynów! Sam ziemniak ma pewną ilość wilgoci, która pozwoli mu rozpocząć proces kiełkowania.
  5. Po tych dwóch dniach będzie można zobaczyć małe kiełki i korzenie na ziemniaku. Oznacza to, że ziemniaki są gotowe do sadzenia w ogrodzie. Musisz usunąć pędy i pozostawić tylko 2 lub 3, aby sadzenie zakończyło się sukcesem.
  6. Podczas sadzenia należy pozostawić je na głębokości około 10 cm i ułożyć ziemniaka tak, aby kiełki były skierowane do góry.
  7. Przygotuj glebę z odżywką, które zadziała jak kompost. W tym celu należy dodać warstwę o grubości co najmniej 15 centymetrów.
  8. W miarę wzrostu rośliny będziesz okresowo dodawać odżywkę i kompost. Pomoże to roślinie utworzyć więcej korzeni.

Czy należy podlać ziemniaki, które sadzę?

Jak każda inna roślina, ziemniak wymaga opieki. Oprócz pozostawiania go na słońcu, jak już wspomnieliśmy, należy je okresowo podlewać, aby podłoże i kompost pozostawały lekko wilgotne.

Musisz jednak zachować dużą ostrożność podczas podlewania. Nadmiar wody może bowiem przyciągnąć grzyby i inne problemy, z którymi trzeba sobie poradzić, takie jak ryzyko całkowitej utraty plonów.

Aby uniknąć nadmiaru wody, doniczkę, w której będziesz sadzić, możesz wyłożyć słomą, pianką lub innym materiałem chłonnym. Dzięki temu podłoże pozostanie wilgotne nie gromadząc wody w nadmiarze, co pozwoli uniknąć trwałego uszkodzenia sadzonek.

Ziemniaki na polu
Ziemniaki występują w rożnych odmianach. To uniwersalne warzywo jadalne uprawiane na całej planecie.

Wypróbuj również ten apetyczny przepis: Faszerowane pieczone ziemniaki – pomysł na obiad

Kiedy mogę zbierać ziemniaki?

Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że ziemniaki są gotowe do zbioru, jest pojawienie się kwiatków na roślinie. Kiedy więc zaczniesz obserwować kwiaty o kolorze liliowym, które zwykle produkuje to warzywo, oznacza to, że zbliża się czas zbiorów.

Powinno to nastąpić około 8-10 tygodni po sadzeniu. Kiedy ziemniak zakwitnie, należy przerwać podlewanie i odciąć łodygi rośliny.

Poczekaj jeszcze 10-15 dni i twoja uprawa ziemniaków będzie gotowa do zbioru. Możesz zebrać młode lub bardziej dojrzałe bulwy i cieszyć się pysznym puree lub wybranym daniem, świeżym i prosto z ogrodu.

Odważ się zasadzić ziemniaki w domu

Jeśli po zakończeniu zbiorów chcesz ponownie zasadzić ziemniaki w domu, konieczne będzie odnowienie gleby. Zawsze pomagaj sobie wykorzystując organiczne odżywki i nawozy.

Pamiętaj również, że bulwy nie powinny być odsłonięte. Jeśli się pojawią na powierzchni, przykryj je kompostem. W przeciwnym razie możesz stracić całą swoją pracę i zbiory. Ziemniaki nie chcą też rosnąć w cieniu. Wolą światło słoneczne. Jeśli zauważysz zielone liście, natychmiast je usuń.

Jak widać, sadzenie i zbieranie ziemniaków to coś prostego, co można zrobić w domu bez pomocy eksperta lub ekskluzywnych materiałów ogrodniczych. Czy jeszcze się wahasz, aby już teraz zacząć przygodę z własnym przydomowym ogródkiem?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ochoa, Carlos M. Las papas de sudamerica: Peru. International Potato Center, 1999.
  • Monteros, Cecillia, et al. Las papas nativas en el Ecuador. INIAP Archivo Historico, 2005.
  • Gómez, René. “Guía para las caracterizaciones morfológicas básicas en colecciones de papas nativas.” Centro Internacional de la Papa (CIP), Germoplasma de Papa, Dpto. de Mejoramiento y Recursos Genéticos. CIP, Lima, Perú (2000).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.