Unikaj tych 5 błędów przy praniu kurtek puchowych, aby ich nie zniszczyć

Unikaj błędów, które możesz popełniać podczas prania kurtek puchowych. Dzięki naszym wskazówkom będą zawsze nienaganne!
Unikaj tych 5 błędów przy praniu kurtek puchowych, aby ich nie zniszczyć

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2023

Poznaj błędy, których należy unikać przy praniu kurtek puchowych, niezawodnych w okresie jesienno-zimowym. Ich materiał i zalety sprawiają, że są bardzo pożądane, szczególnie podczas mrozów. Ale jeśli chodzi o ich pranie, budzi strach, ponieważ jeśli nie zrobisz tego prawidłowo, mogą ulec uszkodzeniu.

Zły proces prania spowoduje, że kurtka puchowa straci objętość i się zdeformuje. Z pewnością tego nie chcesz, więc czytaj dalej.

Z czego wykonane są kurtki puchowe?

Choć może się to wydawać oczywiste, wcale takie nie jest. Tego typu kurtki są w niektórych przypadkach wypchane naturalnymi piórami, kaczymi lub gęsimi. Inne mają wypełnienie imitujące naturalne pióra, wykonane z włókien syntetycznych, takich jak poliester.

W zależności od wypełnienia sprawiają mniejsze lub większe problemy w praniu. Dobrym początkiem jest sprawdzenie instrukcji prania na etykiecie ubrania.

Zawsze należy o nie dbać, aby uniknąć mechacenia i deformacji. Odpowiednia konserwacja kurtki pomaga optymalnie zachować jej właściwości, zachowując ciepło w chłodne dni.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Dodaj pieprz do pralki – ale czy wiesz, dlaczego warto to zrobić?

Poznaj 5 błędów, których należy unikać przy praniu kurtek puchowych

Jeśli masz kurtki puchowe i chcesz, aby służyły Ci przez długi czas, dowiedz się, jak je prać, nie doprowadzając do zniszczenia. Aby to osiągnąć, mamy listę pięciu błędów, których należy unikać.

1. Pranie kurtki bez sprawdzania metki

Jednym z największych błędów, jakie popełniamy przy praniu kurtek puchowych, jest wrzucanie ich do pralki bez uprzedniego sprawdzenia informacji producenta. Ponadto, powinnaś upewnić się, że nic nie ma w kieszeniach, zapiąć wszystkie suwaki i rzepy, a na koniec wywrócić ją na lewą stronę.

Zgadza się, najlepiej prać kurtkę wewnętrzną stroną na zewnątrz.
Uno de los errores que debes evitar al lavar tus chaquetas de plumas es no revisar los bolsillos y echarla a lavar sin cerrar las cremalleras.
Jednym z błędów, których należy unikać podczas prania kurtki puchowej, jest nie sprawdzanie kieszeni i pranie jej bez zapięcia zamków.

2. Pranie z innymi ubraniami

Jak wspomnieliśmy, kurtki puchowe są wykonane w szczególny sposób, a ich wypełnienie wymaga szczególnej troski. Mieszanie jej z innymi ubraniami to błąd, którego należy unikać, ponieważ podczas prania w pralce trzeba użyć delikatnego cyklu, który może nie działać dobrze na inne ubrania.

Dotyczy to zresztą wszystkich twoich ubrań. Najlepiej ułożyć je według rodzaju tkaniny i wyprać w odpowiednim cyklu dla każdego z nich.

3. Niewłaściwy cykl pralki

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy praniu kurtek puchowych jest wybranie niewłaściwego cyklu. Idealnym rozwiązaniem jest wybranie długiego delikatnego cyklu, ponieważ konieczne jest bardzo dokładne płukanie. Kolejną rzeczą do rozważenia jest użycie zimnej wody.

Za wszelką cenę należy unikać korzystania z gorącej wody.

4. Dodanie płynu zmiękczającego do prania

Większość ludzi podczas prania dodaje płynu do płukania tkanin, ale w przypadku kurtek puchowych to błąd. Należy pamiętać, że preferowaną substancją jest proszek do delikatnych ubrań.

Zmiękczacz uszkadza pierze wypełnienia.

5. Przesadzanie z wirowaniem i nieprawidłowe suszenie

Ostatnim z najczęściej popełnianych błędów przy praniu kurtek puchowych jest przesadne wirowanie. Maksimum jakie należy zaprogramować to cykl 400 obrotów czyli najdelikatniejszy. Dzięki temu wypełnienie nie zbryla się.

Jednak suszenie jej bezpośrednio w urządzeniu, bez odpowiedniego zabiegu, również nie jest dobre. Unikaj uszkodzeń za pomocą prostej sztuczki: umieść w suszarce od dwóch do trzech piłek tenisowych. To sprawi, że pióra będą się poruszać i rozprowadzać je po całym ubraniu, unikając zlepiania się i zbrylania.

Ponadto unikaj naciskania kurtki przed wieszaniem. Lepiej powiesić ją na haczyku lub delikatnie złożyć, aby nie straciła kształtu.

Otro de los errores que debes evitar cuando vayas a lavar tus chaquetas de plumas es pasarte con el centrifugado y el secado.
Kolejnym błędem, którego należy unikać podczas prania kurtek puchowych, jest przesadzanie z wirowaniem i suszeniem.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Co zrobić, gdy pralka się nie wiruje

Zalecenia dotyczące ręcznego prania kurtek puchowych

Teraz, gdy już wiesz, jakich błędów należy unikać przy praniu kurtek puchowych w pralce, chcemy podać Ci kilka zaleceń, które należy wziąć pod uwagę przy praniu ręcznym:

  • Zawsze używaj zimnej wody. Napełnij wannę lub dużą umywalkę, aby mieć większy komfort podczas prania kurtki.
  • Lepiej wybierz detergent do delikatnych ubrań. Optymalnie, jeśli jest płynny, co ułatwi jego usunięcie.
  • Nie używaj zbyt dużej siły podczas szorowania plam na kurtce. Wykonuj ciągłe, ale delikatne ruchy.
  • Dokładnie spłucz pianę i ponownie wypłucz zimną wodą.
  • Wyciśnij kurtkę z delikatnym uciskiem. Nie wykręcaj ubrania.
  • Nie wieszaj go od razu. Weź kurtkę w dłonie i połóż ją na płaskim miejscu, takim jak deska do prasowania. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego i obróć go kilka razy.

Unikaj błędów, o których wspomnieliśmy i postępuj zgodnie z zaleceniami. Przekonasz się, że utrzymanie tych ubrań w czystości nigdy nie było łatwiejsze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.