Co zrobić, gdy pralka nie wiruje

Udrożnij odpływ, wykonaj konserwację lub wezwij fachowca. Dowiedz się, co zrobić, gdy pralka nie wiruje i znajdź rozwiązanie.
Co zrobić, gdy pralka nie wiruje

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 13 marca, 2023

Wśród różnorodnych urządzeń gospodarstwa domowego, które zajmują przestrzeń domową, pralka jest jedną z najczęściej używanych. Pralki są obecne w milionach domów na całym świecie. Często są wykorzystywane do maksimum, zwłaszcza jeśli w jednym domu mieszka razem wiele osób. Może to oczywiście powodować zużycie, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić, gdy pralka nie wiruje.

Proces wirowania, dzięki któremu pralka zmniejsza wilgotność ubrań, jest jednym z pierwszych, z którym mogą wystąpić pewne trudności. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane wadliwym połączeniem, zablokowaniem rur czy awarią silnika, cykl wirowania może się zakończyć niepowodzeniem. Zanim jednak wezwiesz fachowca, dowiedz się, jak zidentyfikować i rozwiązać problem.

Gdy pralka nie wiruje…

Pralki to jedne z najbardziej przydatnych urządzeń w domu. Całe rodziny lub osoby mieszkające samotnie często posiadają jedno z tych urządzeń poprawiających jakość życia.

Pranie ręczne to wysiłek, który pralka automatyczna całkowicie eliminuje.

Z tego powodu ludzie zwykle używają jej każdego tygodnia, a czasem codziennie. Taki wymóg implikuje ciągłą konserwację, mającą na celu przedłużenie żywotności urządzenia. Dodatkowo pralki i suszarki mają funkcję zmniejszającą wilgotność odzieży po praniu.

Chodzi właśnie o wirowanie. Jest to proces, w którym bęben obraca się z dużą prędkością w celu usunięcia nadmiaru wody i ułatwienia późniejszego suszenia. Siła wirowania mierzona jest w obrotach na minutę, a jej intensywność zależy od każdej pralki i ustalonej funkcji.

Poza swoją przydatnością i skutecznością pralka jest nieco delikatnym urządzeniem, które może ulegać awariom. Jedną z częstych możliwości jest awaria wirowania. Aby wiedzieć, co zrobić, gdy pralka nie wiruje, musisz najpierw poznać przyczyny awarii.

Pralka
Są rodziny, które ze względu na ilość ubrań, używają pralki każdego dnia.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na pranie ubrań

Dlaczego pralka nie wiruje?

Istnieje kilka powodów, które mogą zakłócać tę funkcję urządzenia. Niektóre z nich są złożone i musi się nimi zająć specjalista. Jednak inne mogą być drobne lub wynikać z braku konserwacji. W obu przypadkach rozwiązanie może być całkiem proste.

Częstą awarią są nieprawidłowości związane z kablami elektrycznymi. Zawsze z zachowaniem środków ostrożności, których wymaga rewizja obwodu, musimy sprawdzić, czy kable są dobrze podłączone i czy nie ma przerw w środku. Koniecznie odłącz odpowiedni bezpiecznik, zanim dokonasz rewizji.

Jeśli chodzi o poszczególne elementy urządzenia, często psuje się kondensator. Jest to urządzenie, które pozwala zwiększyć obroty bębna, aby rozpocząć proces wirowania.

Uruchom program pralki bez prania, aby sprawdzić, czy to kondensator nie jest uszkodzony. Jeśli funkcje działają normalnie, ale bęben się nie obraca, jest bardzo prawdopodobne, że to wina właśnie tego urządzenia.

Innym częstym i łatwym do usunięcia błędem jest niedrożność rur kanalizacyjnych. Jeśli obwód jest zatkany lub zablokowany w dowolnej części węża, woda nie płynie, a proces wirowania zostaje automatycznie przerwany.

Innym elementem, który może się zepsuć, jest pompa wodna. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak zlecić jej wymianę fachowcowi.

Co zrobić, gdy pralka nie wiruje?

Niezależnie od problemu z urządzeniem można znaleźć rozwiązanie. W przypadku prostych awarii lub usterek związanych z konserwacją i czyszczeniem można przystąpić do pracy samemu. W przeciwnym razie trzeba wezwać technika.

1. Błąd w okablowaniu

Możesz rozwiązać problem elektryczny, sprawdzając okablowanie i źródło połączenia. W tym celu konieczne jest odłączenie ogólnego zasilania elektrycznego i podjęcie odpowiednich środków ostrożności. Możliwe, że pralka nie jest dobrze podłączona lub kable są przerwane, w takim przypadku wystarczy je wymienić.

2. Kondensator

Usterki kondensatora rozruchowego powinny być naprawiane przez wykwalifikowanego technika. Najprawdopodobniej wymieni on zepsutą część. Istnieją jednak nowsze modele, w których kondensator jest wbudowany w silnik.

3. Niedrożność odpływu

W takim przypadku możliwe jest samodzielne znalezienie rozwiązania. Wystarczy sprawdzić całą długość węża odpływowego. Rozpoczyna się od urządzenia, a kończy na rurze, która jest podłączona do domowej instalacji.

4. Co zrobić, gdy pralka nie wiruje z powodu pompy wodnej lub silnika

Główne elementy wewnętrzne, takie jak pompa wodna i silnik, można naprawić, tylko mając odpowiednią wiedzę na ten temat. W takich przypadkach należy otworzyć urządzenie i sprawdzić, czy części są uszkodzone. Podobnie jak w przypadku skraplacza, technik może naprawić lub wymienić zepsuty element.

Najlepiej skontaktować się ze specjalistą.
Fachowiec naprawia pralkę
Technik może wymienić silnik lub pompę.

Jak przedłużyć żywotność pralki

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z pralką i wieloma innymi urządzeniami gospodarstwa domowego jest dbanie o nią i odpowiednia konserwacja. Żadne urządzenie nie jest wieczne, ale dzięki następującym działaniom można przedłużyć jego żywotność:

  • Uważaj na wagę wkładu. Nie każda tkanina nadaje się do każdej pralki. Duże, grube prześcieradła i kołdry mogą utrudniać pracę bębna.
  • Czyszczenie. Istnieją różne obszary urządzenia, takie jak filtry lub zbiorniki na mydło, w których gromadzi się brud. Wykonywanie comiesięcznego lub cotygodniowego czyszczenia tych części przyczynia się do dłuższej żywotności pralki.
  • Rozłóż ładunek. Jednym z najważniejszych środków dbania o pralkę jest nie przeładowywanie jej. Rozłóż ubrania według koloru, rodzaju tkaniny i zawsze zostawiaj wolne miejsce w bębnie.
  • Kieszenie. Przed praniem sprawdź, czy w kieszeniach odzieży nie ma monet, biżuterii, śmieci ani tępych przedmiotów. Każde z tych akcesoriów może uszkodzić maszynę.
  • Właściwe programy. Znajomość programów prania i wszystkich funkcji urządzenia pozwala na korzystanie z każdego z nich we właściwym czasie. Weź również pod uwagę liczbę obrotów na minutę w cyklu wirowania.

Gdy pralka szwankuje sporadycznie

Są sytuacje, w których pralka wiruje, a potem nie robi tego w następnym praniu. Może to wynikać z kilku powodów.

Przyczyną może być na przykład ilość prania. Jeśli przeładujesz urządzenie, wirowanie może się nie rozpocząć lub może zwolnić, ale nie oznacza to, że pralka jest zepsuta. Aby sprawdzić działanie urządzenia, z mniejsz obciążenie i unikaj bielizny pościelowej.

Wreszcie może wystąpić również przypadek odwrotny, w którym zaprogramowano mocne wirowanie przy bardzo małym obciążeniu. Rozwiązanie jest proste. Wystarczy dobrać odpowiedni program.

To może Cię zainteresować ...
Pranie – jak suszyć je prawidłowo?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Pranie – jak suszyć je prawidłowo?

Pranie rozwieszane we wnętrzu może zwiększać wilgotność powietrza w pomieszczeniu i przyczyniać się do rozwoju mikroorganizmów i roztoczy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.