Udany związek – 4 najważniejsze aspekty

Aby do Twojego związku nie wkradła się niepożądana rutyna, należy każdego dnia zagonić do pracy swoją wyobraźnię. Kiedy zwiększycie swoją kreatywność jako para, wzmocnicie zarazem łączącą Was więź.
Udany związek – 4 najważniejsze aspekty

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Udany związek to coś, co może zapewnić Wam obojgu jedną z największych radości w Waszym życiu. Również największe cierpienia.

Gdy zdecydujesz się już na dzielenie swojego życia z inną osobą, to pamiętaj o tym, że znaczy to o wiele więcej, niż tylko bycie zakochanym. A to dlatego, że udany związek opiera się na wielu różnych filarach. Nie tylko na miłości.

Wasze wspólne życie zapewni Wam szereg doświadczeń, które pomogą Wam stać się zarówno lepszymi indywidualnościami, jak i zapewnią rozwój jako parze.  Ważne jest jednak to, aby zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt swojego życia. A to dlatego, że wiele osób bierze go za pewnik.

Udany związek to jednak coś, w czym każda ze stron odczuwa radość i odwagę. Także cieszy się dobrym zdrowiem i żyje pełnią życia. Bycie zakochaną i utrzymywanie swojego związku w dobrej relacji może zapewnić poczucie szczęścia. Pomoże Ci ono rozwijać swoją osobowość, a także dodać więcej sensu do Twojego życia.

Z tego powodu warto poznać najbardziej podstawowe filary składające się na udany związek. Pozwoli Ci to podjąć próbę jego poprawienia i wzmocnienia, nawet jeśli nie odczuwasz takiej potrzeby.

W dzisiejszym artykule wypowie się psycholog i seksuolog, Leticia Garcia, która zaprezentuje Ci cztery podstawowe filary, na jakich opiera się każdy udany związek. Są to kolejno komunikacja, zaufanie, wsparcie i kreatywność.

Udany związek, a wzajemna komunikacja

Komunikacja w związku jest jednym z najważniejszych sposobów na utrzymanie stabilnych relacji ze swoim partnerem i uniknięcie nudnej rutyny. Powinniście się czuć komfortowo i swobodnie rozmawiać ze sobą, bez obawy przed krytyką wyrażoną przez drugą stronę.

Jasne określenie tego, co Ci przeszkadza i rozwiązywanie własnych problemów w oparciu o wzajemną empatię, pomoże Wam lepiej zrozumieć siebie nawzajem. A także poprawić współpracę między Wami.

Komunikacja

Musicie analogicznie utworzyć własną przestrzeń dla komunikacji na płaszczyźnie seksualnej i uczuciowej. A to dlatego, że obie odgrywają ważną rolę we wzajemnej relacji między Wami.

Wiele osób błędnie wierzy, że proszenie o coś jest błędem. Nie zdają sobie sprawy z tego, że może to być sposób na wzbudzenie nowej pasji i podkręcenie emocji, co automatycznie przełoży się na wzmocnienie relacji poprzez odstąpienie od codziennej rutyny.

Zaufanie, a udany związek

Zaufanie odgrywa również kluczową rolę w każdej relacji i to właśnie na nim opiera się udany związek. Filar ten umacnia Was oboje w poczuciu więzi i pomaga czuć się tak, jakbyście się wzajemnie uzupełniali.

Miłość

Zaufanie oznacza, że możesz być sobą. Bez obawy przed byciem osądzoną lub skrytykowaną za to, kim jesteś, czy też za lubienie różnych rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność.

Osoba, której zaufałaś, potrafi wykorzystać konstruktywną krytykę, nie próbując Cię przy tym zmienić. Ten rodzaj zaufania osiąga się wraz z upływem czasu. Jest on także oparty o dobrą komunikację, a więc świadomość tego, jak rozmawiać i słuchać bez obawy przed niesprawiedliwą krytyką.

Wsparcie

Poziomu wzajemnego wsparcia, jakim charakteryzuje się udany związek danej pary nie można porównać z żadnym innym rodzajem relacji. Jest to rodzaj połączenia ułatwiającego komunikację i wspólnego przeżywania lub robienia rzeczy, które są dla Was wspólne.

W rzeczywistości udany związek cechuje się taką ilością wzajemnego zaufania i miłości, że para rozwija swój własny „język”. Korzysta z niego każdego dnia wyrażając siebie, swoją miłość, a także swoje wspólne pragnienia.

Bycie razem to udany związek

Codzienne obowiązki i rutyna mogą spowodować utratę poczucia wsparcia w związku. Ale miłość i pożądanie zawsze mogą pomóc odnowić tę szczególną więź, odzyskując wszystkie te drobiazgi utracone wraz z mijającym czasem, a przyczyniające się do odnowienia mocy i pasji w Twoim związku.

Zawsze warto być twórczym podczas rozmowy ze swoim partnerem omawiając nowe zagadnienia. To pozwoli wzmocnić Wasze uczucia względem siebie. A wszystkie te rzeczy ostatecznie znów Was zbliżą do siebie.

Kreatywność to też cecha charakteryzująca udany związek

Kreatywność to cecha, którą dysponują wszyscy i którą można rozwijać na wiele sposobów. Jest to kluczowy element pozwalający uciec od codziennej rutyny. Może on uzdrowić związek i przyczynić się do ponownego rozpalenia intensywności wiążącego Was uczucia. Nawet kiedy już macie wrażenie, że wszystko się zmieniło.

Bardzo ważną kwestią jest dodawanie nowych elementów do Waszej sfery seksualności oraz życia, jakie razem prowadzicie, co pozwoli Wam przypomnieć sobie na nowo, jak bardzo kochacie swojego partnera.
Jest naprawdę wiele sposobów na zwiększenie swojej kreatywności.

Kreatywność

Razem możecie wybrać coś szczególnego i nowego, co pozwoli wzmocnić łączącą Was więź i zapomnieć o monotonii, która tak często wygasza intensywność uczucia panującego między dwoma osobami.

Jeśli poznasz i zapamiętasz opisane powyżej cztery filary, na których opiera się udany związek, to Twoje uczucie będzie rosnąć, zarówno w sferze seksualnej, jak i codziennego, wspólnego życia.

Niezwykle ważną jednak kwestią jest uczestniczenie w tym procesie obojga partnerów, ponieważ udany związek zawsze opiera się na dwóch osobach, jedna z nich nie jest w stanie udanie pielęgnować łączącej Was relacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García FE, Ilabaca Martínez D. Ruptura de pareja, afrontamiento y bienestar psicológico en adultos jóvenes. Ajayu Órgano de Difusión Científica del Departamento de Psicología UCBSP 2013;11(2):42-60.
  • Morfa JD. Prevención de los conflictos de pareja. Bilbao: Desclée de Brouwer; 2003.
  • Villar F, Villamizar D, López-Chivrall S. Los componentes de la experiencia amorosa en la vejez: personas mayores y relaciones de pareja de larga duración. Revista Española de Geriatría y Gerontología 2005;40(3):166-177.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.