Tuczące produkty – 4 najpopularniejsze rodzaje

Wiele tuczących produktów które nieświadomie uważamy za zdrowe może zniweczyć nasze wysiłki i sprawić, że nie będziemy chudnąć mimo ćwiczeń. Warto umieć je rozpoznawać, aby móc usunąć je ze swojej diety!
Tuczące produkty – 4 najpopularniejsze rodzaje
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jak zdrowa jest Twoja dieta? Jak bardzo to, jak się odżywiasz wspomaga Cię w celu związanym z utratą nadmiarowych kilogramów? Dziś porozmawiamy o tym, jak rozpoznać i odnaleźć tuczące produkty, które mogą ukrywać się w Twoim jadłospisie, sabotując Twoje wysiłki.

Niektóre tuczące produkty wcale nie są oczywiste. Nigdy nie spodziewałabyś się, że pozornie zdrowe rzeczy mogą Ci szkodzić.

Najprawdopodobniej jesz regularnie przynajmniej jeden rodzaj takiego produktu i nie podejrzewasz nawet, że to przeszkadza Ci w osiągnięciu celu. Dzisiejszy artykuł pomoże Ci odkryć tuczące produkty i usunąć je raz na zawsze z codziennej diety!

W przeciwieństwie do tego, w co wierzy wiele osób, w zdrowym żywieniu i odchudzającej diecie nie chodzi o ilość, a o jakość. Dowiedz się więc, gdzie kryją się tuczące produkty i jak ich unikać.

1. Soki owocowe w zbyt dużej ilości

Czy często pijesz soki owocowe zamiast napojów gazowanych, bo uważasz, że są one zdrowsze?

Z jednej strony, owszem, soki owocowe są zdrowsze. Z drugiej jednak, nawet te świeżo wyciskane, zależnie od owoców, potrafią zawierać więcej niż dzienna zalecana przez specjalistów ilość cukru już w jednej szklance. Potrzeba dużo owoców, by wycisnąć szklankę soku.

Natomiast picie gotowego soku z kartonu – jeśli nie jest to sok typu “100% nie przygotowanego z koncentratu” – nie jest wcale wiele lepszy od picia słodzonych napojów gazowanych.

Większość z tych produktów posiada piękne zdjęcia na opakowaniu, ale w rzeczywistości owoców jest w nich bardzo niewiele.

Zdrowe jedzenie w nadmiarze może działać jak tuczące produkty.

Badania przeprowadzone z udziałem 49 106 kobiet w okresie po menopauzie wykazały, że u 100% z nich regularne picie naturalnego soku spowodowało przybranie na wadze. Aby przeprowadzić badania, zebrano dane dotyczące wskaźnika BMI, wieku, stylu życia i zmian wprowadzanych w diecie.

Powodem tej zależności jest fakt, że wyciśnięty z owoców sok dostarcza nam dużo więcej cukru niż błonnika – zwłaszcza, że większość osób pije soki bez miąższu.

Aby temu zapobiec, zwracaj uwagę na ilość naturalnych soków, które pijesz. Przede wszystkim zaś, pij też miąższ. Jeśli masz ochotę na owoce, zjedz je zamiast wyciskać z nich sok. Koniecznie jedz także skórkę i pestki, jeżeli to możliwe.

Kiedy natomiast masz ochotę na słodki napój, dodaj 100% naturalny sok do wody (niegazowanej lub nawet gazowanej). Użyj proporcji 1/3 soku i 2/3 wody. Nie dodawaj też żadnych słodzików.

W ten sposób naturalne, owocowe soki nie będą działały jak tuczące produkty. Ograniczysz ilość spożywanego cukru.

2. Tuczące produkty zwierzęce: czerwone mięso i kiełbasa

Czerwone mięso i kiełbasa to tuczące produkty. Z jednej strony to prawda, że są one bogate w żelazo i białko. Ale dostarczają nam także tłuszczy nasyconych. Tego rodzaju tłuszcze spożywane w nadmiarze prowadzą do wielu problemów zdrowotnych.

Tłuszcze nasycone głównie podwyższają poziom złego cholesterolu. W ten sposób powodują, że zaczynamy mieć problemy z układem krążenia. Co więcej, tłuszcze te gromadzą się szybko w konkretnych miejscach ciała – takich jak brzuch i nogi.

Czerwone mięso zawiera duży tłuszczy nasyconych.

Jeśli nie chcesz rezygnować z czerwonego mięsa, unikaj przynajmniej jedzenia smażonych potraw. Wybieraj zamiast tego pieczone lub grillowane. Niezależnie od metody przygotowywania, nie dodawaj więcej zbędnego tłuszczu.

3. Przetworzone płatki śniadaniowe

Przetworzone płatki śniadaniowe to również, wbrew pozorom, tuczące produkty. Reklamy telewizyjne wmówiły nam, że warto jeść je codziennie, i że będziemy dzięki nim bardzo zdrowi.

Ale w rzeczywistości słodkie, sztuczne płatki są przeszkodą na naszej drodze do zdrowia i dobrego samopoczucia. Są szczególnie szkodliwe dla osób, które właśnie się odchudzają.

Przetworzone płatki śniadaniowe zawierają duże ilości rafinowanego cukru lub toksycznych słodzików. Są też pełne tłuszczu. O pozostałych składnikach tego typu płatków nie warto nawet wspominać.

Jeśli lubisz płatki śniadaniowe, zamień je na naturalne, zdrowe wersje. Spróbuj owsianki, komosy ryżowej, jaglanki albo otrąb pszennych. Możesz dodać do nich świeże owoce, warzywa i naturalny miód.

Jednakże niezależnie od tego jak zdrowe będą dodatki, zawsze uważaj na ilość płatków, którą zjadasz. Rozsądna ilość jest kluczem do wszystkiego. W nadmiarze, nawet woda może Cię zabić!

Podpowiemy Ci jeszcze, że gryka jest nieocenionym źródłem błonnika dla osób cierpiących na celiakię lub nietolerancję glutenu.

4. Tuczące produkty ukryte pod dietetyczną etykietką

Niestety wbrew temu co możesz myśleć, produkty dietetyczne typu “light” to jedne z najbardziej szkodliwych, tuczących rodzajów pożywienia jakie można znaleźć na sklepowych półkach.

Często zdarza się, że znane marki oferują produkty w dwóch wersjach – standardowej oraz light. Niejednokrotnie sięgamy właśnie po tę drugą… ponieważ jest zdrowsza, prawda? Tak jest napisane na etykiecie!

Zakładamy, że taki produkt nie zawiera cukru i ma obniżoną zawartość tłuszczu.

Tuczące produkty są często ukryte pod dietetyczną etykietką.

W rzeczywistości jednak jedzenie typu light bywa pełne soli, tłuszczu i toksycznych, sztucznych słodzików. To konieczne, aby zrekompensować gorszy smak, który jest efektem usunięcia jednego ze składników.

Dużą zaletą niewybierania wersji light jest też to, że oszczędzisz w ten sposób pieniądze. Niestety dietetyczne rodzaje produktów często bywają droższe od standardowych.

Ogranicz ilość produktów, które Ci szkodzą

Skoro wiesz już jakie ukryte w diecie tuczące produkty Ci szkodzą, ogranicz ich spożycie. Jak widzisz, istnieją zdrowe alternatywy, które pomogą Ci przejść na zdrowsze żywienie. Zrób to dla siebie i dla swojego zdrowia!

Najlepiej byłoby, gdybyś jadła naturalne, niepakowane jedzenie w odpowiednich ilościach – na przykład świeże warzywa i owoce ze skórką i pestkami.

Jeśli nie jesteś czegoś pewna, skonsultuj się z dietetykiem. Specjalista pomoże Ci określić, jakie typy produktów należy jeść, i w jakich ilościach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Loureiro BA., Sakomura NK., Vasconcellos RS., Sembenelli G., et al., Insoluble fibres, satiety and food intake in cats fed kibble diets. J Anim Physiol Anim Nutr, 2017. 101 (5): 824-834.
  • Auerbach BJ., Littman AJ., Krieger J., Young BA., et al., Association of 100 % fruit juice consumption and 3 year weight change among postmenopausal women in the in the women’s health initiative. Preventive Medicine, 2018.
  • Yokum S., Stice E., Weight gain is associated with changes in nerual response to palatable food tastes varying in sugar and fat and palatable food images: a repeated measures fMRI study. Am J Clin Nutr, 2019. 110 (6): 1275-1286.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.