Trzy filiżanki kawy dziennie — co mogą zrobić dla Twojej wątroby?
Czy wiesz, że trzy filiżanki kawy dziennie mogą być dobre dla Twojego zdrowia? W rzeczywistości istnieje już kilka badań, które pokazują, że spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach może być bardzo korzystne dla zdrowia.
Jeszcze kilka lat temu wiele osób unikało picia tej substancji. Powszechnie uważano, że jest ona szkodliwa dla organizmu ze względu na zawartość kofeiny. Jednak rok po roku przeprowadzane są nowe badania, które udowadniają, że umiarkowane spożywanie kawy jest korzystne dla zdrowia. Nawet jeśli dana osoba pije trzy filiżanki kawy dziennie, działa to korzystnie dla jej organizmu. Jak to możliwe?
Zanim odpowiemy na to pytanie, przypominamy, że w przypadku jakiegokolwiek problemu medycznego, koniecznie należy porozmawiać z lekarzem, aby upewnić się, czy picie kawy to najlepszy wybór w danej sytuacji.
Odmawiać sobie filiżanki kawy?
Kilka badań wykazało, że kawa ma pozytywny wpływ na leczenie i zapobieganie problemom, takim jak cukrzyca, choroba Alzheimera, a nawet choroba Parkinsona. Teraz nowe badania dają nam kolejny ważny powód, aby pić więcej kawy i czerpać z niej korzyści.
W badaniu przeprowadzonym przez National Cancer Institute w Bethesda (Maryland, USA) i opublikowanym w czasopiśmie Hepatology ujawniono, że picie kawy ma pozytywny wpływ na wątrobę. Do przeprowadzenia tych badań naukowcy wykorzystali dane z US National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES, 1999-2010). Wybrali łącznie 27 793 uczestników w wieku powyżej 20 lat.
Wolontariusze wypełnili ankietę dotyczącą ich nawyków związanych z piciem kawy, a naukowcy zmierzyli we krwi poziomy różnych markerów funkcji wątroby. Celem tego badania było sprawdzenie stanu wątroby uczestników. Ogólnie rzecz biorąc, stwierdzono, że osoby, które spożywały trzy lub więcej filiżanek kawy dziennie, miały niższy poziom enzymów wątrobowych w porównaniu z osobami, które nie spożywały kawy.
Podsumowując, naukowcy ustalili, że związki zawarte w kawie, inne niż kofeina promują, zdrowie wątroby gdy są spożywane z umiarem.
Zobacz też: Kofeina w ciąży: czy jest bezpieczna?
Trzy filiżanki kawy dziennie…
W innych badaniach również opublikowanych w czasopiśmie Hepatology ujawniono, że spożywanie kawy znacznie zmniejsza zwiększone nagromadzenie tkanki łącznej (zwłóknienie) w wątrobie u pacjentów z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby.
Badania wykazały, że kofeina może zmniejszać zwłóknienie u osób ze stłuszczeniem wątroby. Może to również zrobić u osób z przewlekłą chorobą wątroby.
Aby przeprowadzić te badania, naukowcy przeprowadzili wywiady z 306 osobami na temat ich spożycia kofeiny i podzielili je na cztery grupy, które następnie sklasyfikowano: pacjenci bez objawów zwłóknienia w badaniu USG (kontrola), stłuszczenie, niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby w stadium 0-1 (NASH), i etap 2-4.
Pacjenci z tym stanem, którzy pili kawę, wykazywali istotną różnicę w porównaniu z pacjentami w stadium 0-1 NASH.
Co ciekawe, spożycie kawy było wyższe u pacjentów w stadium NASH 0-1, przy 58% spożycia kofeiny z normalnej kawy, w porównaniu z pacjentami w stadium 2-4 NASH, przy zaledwie 36% spożycia kofeiny z normalnej kawy. Jednak zdaniem ekspertów potrzeba więcej dowodów i badań, aby zbadać ilość spożycia tej substancji w wynikach klinicznych.
Przeczytaj również: Kofeina – zobacz, co mówi o niej nauka?
Nie odmawiaj sobie filiżanki kawy
Ogólnie rzecz biorąc, korzyści płynące z tej substancji stają się coraz bardziej widoczne. Dzieje się tak pomimo faktu, że od dawna uważano, że może to być szkodliwe dla zdrowia. Jednak zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne.
Oto niektóre z nowo odkrytych zalet kawy:
- Ostatnie badania wykazały, że kawa może zapobiegać i chronić przed cukrzycą.
- Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy wiąże się z ochroną przed uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki.
- Regularne picie kawy zmniejsza ryzyko marskości wątroby.
- Zmniejsza również ryzyko chorób serca dzięki wysokiej zawartości flawonoidów.
- Picie kawy wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia kamieni żółciowych i chorób woreczka żółciowego.
- Wreszcie kawa zasila florę bakteryjną naszych jelit, co korzystnie wpływa na nasz układ trawienny.
Jednak pacjenci z nadciśnieniem i niekontrolowanym ciśnieniem krwi powinni unikać dużych dawek kofeiny. U osób z dobrze kontrolowanym ciśnieniem krwi spożywanie kawy jest prawdopodobnie bezpieczne. Ta hipoteza wymaga jednak potwierdzenia w dalszych badaniach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jiang X, Zhang D, Jiang W. Coffee and caffeine intake and incidence of type 2 diabetes mellitus: A meta-analysis of prospective studies. European Journal of Nutrition. 2014.
- Poole R, Kennedy OJ, Roderick P, Fallowfield JA, Hayes PC, Parkes J. Coffee consumption and health: umbrella review of meta-analyses of multiple health outcomes. BMJ. 2017;
- Alferink LJM, Fittipaldi J, Kiefte-de Jong JC, Taimr P, Hansen BE, Metselaar HJ, et al. Coffee and herbal tea consumption is associated with lower liver stiffness in the general population: The Rotterdam study. J Hepatol. 2017;