Zapalenie wątroby u dzieci: co musisz wiedzieć

Zapalenie wątroby u dzieci może objawiać się gorączką, bólem brzucha i utratą masy ciała. To niespecyficzne objawy, trudne do wykrycia we wczesnych stadiach choroby.
Zapalenie wątroby u dzieci: co musisz wiedzieć

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie wątroby u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wywołane jest stanem zapalnym w obrębie tego narządu. Wątroba to gruczoł znajdujący się po prawej stronie brzucha i pełniący funkcję swoistego systemu oczyszczania organizmu z toksyn.

Wytwarza również kilka niezbędnych do życia substancji, takich jak te odpowiedziane za krzepnięcie krwi, i bierze udział w procesie trawienia. Problem zaczyna się, gdy pojawia się stan zapalny, ponieważ wówczas wątroba nie może prawidłowo funkcjonować.

Chociaż częstość występowania zapalenia wątroby u dzieci zmniejszyła się dzięki szczepionkom przeciwko niektórym typom powodujących ją wirusów, nadal jest to poważny problem zdrowotny dla populacji.

Szczególnie dlatego, że infekcja ta może pozostać niezauważona, a mimo to w pewnym momencie życia prowadzi do powikłań. Zwykle zapalenie wątroby jest spowodowane przez wirusy, które są spowinowacone z wątrobą.

W tym artykule wyjaśnimy dokładniej, jak wygląda zapalenie wątroby u dzieci i jakie są jego najczęstsze przyczyny.

Co powoduje zapalenie wątroby u dzieci?

Jak już wspomnieliśmy, zapalenie wątroby u dzieci jest powodowane prawie wyłącznie przez wirusy. Można je pogrupować w rodzinę zwaną wirusami zapalenia wątroby.

Najważniejsze z nich to wirusy zapalenia wątroby typu A, B i C, choć wyróżnić można również inne, takie jak D i E, które jednak występują rzadziej.

Najczęstszą przyczyną zapalenia wątroby u dzieci jest wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Choroba, którą wywołuje, jest zwykle łagodna i samoograniczająca się. Dla przykładu można podać, że w Hiszpanii dotyka prawie 5% dzieci.

Wirus ten rozprzestrzenia się drogą fekalno-oralną (dochodzi co tego m.in. wówczas, gdy nie umyjemy dobrze rąk po skorzystaniu z toalety).

Większość przypadków występuje w miejscach, gdzie nie zostały zapewnione odpowiednie warunki higieniczne. Woda, którą pijemy, a która nie jest odpowiednio uzdatniona i oczyszczona, może zawierać ślady kału przenoszące wirusa.

Zapalenie wątroby u dzieci typu HAV zwykle pozostaje niezauważone, ponieważ objawy kliniczne nie są poważne. Oznacza to jednak, że może dojść do wybuchu epidemii lub nasilonej infekcji wśród innych członków rodziny.

Szczepienie
Na niektóre typy zapalenia wątroby istnieją szczepionki, jednak nie na wszystkie.

Wirus zapalenia wątroby typu B

Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) jest już znacznie poważniejszy. Nie chodzi o to, że infekcja początkowo wywołuje bardziej wyraźne objawy, ale o fakt, że ma tendencję do przechodzenia w stan przewlekły. Wirusa ten rozprzestrzenia się głównie dlatego, że matka podczas ciąży lub porodu przenosi go na dziecko.

Ponadto w wielu przypadkach wirus typu B rozprzestrzenia się w okresie dojrzewania. Może to dotyczyć nastolatków uzależnionych od wstrzykiwania narkotyków takich jak heroina. Do zakażenia może dojść nawet podczas wykonywania tatuażu lub piercingu bez zachowania odpowiednich środków higieny.

Wirus zapalenia wątroby typu C

W dzisiejszych czasach powodem zapalenia wątroby u dzieci znacznie rzadziej jest wirus typu C (HCV). Dlaczego? Ponieważ poprawiły się środki higieny i bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że wirus ten również jest przenoszony pozajelitowo.

Zdecydowana większość przypadków to sytuacje, kiedy dziecko zaraża się od matki. Jest jednak znacznie mniej prawdopodobne, że mama zarazi niemowlę.

Niemniej również HCV ma tendencję do przechodzenia w stan przewlekły. Prawie 75% przypadków infekcji ostatecznie prowadzi do marskości wątroby lub raka wątroby. Dlatego ważne jest, aby temu zapobiegać i odpowiednio szybko wdrażać leczenie.

Zapalenie wątroby u dzieci
Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest poważniejszą postacią zapalenia wątroby i ma tendencję do przechodzenia w stan przewlekły.

To również może Cię zainteresować: Wątroba – 10 sposobów na regenerację

Zapalenie wątroby u dzieci: jakie są objawy?

Jak już wspomnieliśmy, zapalenie wątroby u dzieci może pozostać niezauważone. Jej objawy są dość niespecyficzne, a w niektórych przypadkach łagodne. Przykładowo zapalenie może objawiać się uczuciem zmęczenia i ogólnego złego samopoczucia.

W niektórych przypadkach chore dzieci cierpią na żółtaczkę. Wówczas skóra i oczy zmieniają kolor na żółtawy. Mogą również występować inne symptomy, jak:

  • gorączka – niezbyt wysoka w przypadku zapalenia wątroby typu A i nieco wyższa w początkowym stadium zapalenia wątroby typu B,
  • wymioty,
  • ból brzucha, szczególnie w okolicy wątroby,
  • utrata apetytu i spadek wagi.

Aby chronić dzieci przed niektórymi rodzajami zapalenia wątroby, ważne jest, aby przestrzegać harmonogramu szczepień.

Ponadto, jeśli pojawią się jakiekolwiek znaki ostrzegawcze, należy koniecznie udać się do lekarza i poprosić go o wykonanie wszystkich niezbędnych badań, aby monitorować stan zdrowia dziecka lub odpowiednio leczyć w przypadku infekcji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.