Trening umysłu: co to jest i jak wyglądają ćwiczenia

Musimy ćwiczyć umysł, aby nasze zdolności poznawcze nie pogarszały się wraz z wiekiem. Czy znasz jakieś ćwiczenia, które działają na mięśnie twojego mózgu? Trening umysłu oferuje świetne rozwiązania!
Trening umysłu: co to jest i jak wyglądają ćwiczenia

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2022

Większość ćwiczeń, poza możliwością pracy na różnych grupach mięśniowych, również świetnie działa na nasze zdrowie psychiczne. Jest to jednak efekt uboczny, a nie główny cel działań. W związku z tym, ważnym zasobem skierowanym na dobrostan psychiczny jest trening umysłu.

Trening umysłu ma na celu poprawę jakości naszego życia, która z biegiem lat ma tendencję do obniżania się. W związku z tym w ćwiczeniach początkowo skupiono się na osobach starszych. Trening możnae jednak stosować w każdym przedziale wiekowym, ponieważ pozwala zapobiegać skutkom starości.

Czym jest trening umysłu i dlaczego jest ważny?

Trening umysłu to ćwiczenia, które stawiają umysł i ciało na tym samym poziomie ważności. Osiąga się to poprzez interwały zajęć dla jednego, a potem dla drugiego aspektu.

Jakie działania mające na celu rozwój poznawczy i stymulację możemy znaleźć w tym treningu? Są to obliczenia, dynamika pamięci, słuchanie muzyki, ćwiczenia uwagi, gry i wiele więcej.

Za stworzeniem tej metody fitness stoi Fer González – trenerka na siłowni Arsenal w Madrycie. Wykorzystała swoje osobiste doświadczenia ze starszymi dorosłymi, aby zaoferować alternatywę, która pozwoli zmniejszyć konsekwencje braku aktywności mózgu.

Znaczenie treningu umysłu polega na poprawie wydolności mózgu. Jeśli bowiem przestaniemy używać funkcje zapamiętywania, improwizacji i rozwiązywania problemów, wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na Alzheimera. Podobnie przyspieszony postęp technologiczny ułatwił wiele rzeczy, ale jednocześnie ograniczył naszą potrzebę wielu powszechnych czynności poznawczych. Do tego doprowadziła automatyzacja i mechanizacja praktycznie wszystkiego.

Sudoku para el fitness psychiczne.
Rozwiązywanie łamigłówek jest filarem treningu umysłu, aby utrzymać mózg w sprawności.

Możesz być zainteresowany przeczytaniem również tego wpisu: Jak wieczorne czytanie zmienia mózg i przynosi korzyści dla zdrowia psychicznego

Ćwiczenia w ramach treningu umysłu

Trening umysłu obejmuje proste czynności, które są odpowiednio zorientowane, aby wywołać pożądany wpływ na funkcje poznawcze. Dlatego trening myślenia i uwzględnianie dobrych nawyków to świetny sposób na osiągnięcie dobrego samopoczucia i sprawności umysłowej.

Nigdy nie przestawaj się uczyć

Kiedy osiągamy pewien wiek, mamy tendencję do myślenia, że nauczyliśmy się już wystarczająco dużo. Jednak taka postawa przynosi efekt odwrotny do zamierzonego dla funkcji mózgu, który traci sprawność.

Krótko mówiąc, jednym z ćwiczeń mentalnych, które zawsze powinniśmy wykonywać, jest studiowanie nowych tematów w całkowicie nieznanych obszarach. W ten sposób będziemy stymulować nasze zdolności rozumowania, interpretacji i pamięci. W tym sensie uczenie się prowadzi do poprawy komunikacji naszych sieci neuronowych.

Ćwicz swoją pamięć

Jak wspomnieliśmy wcześniej, technologia spowodowała, że znaleźliśmy się w niebezpiecznej strefie komfortu dla mózgu, ponieważ nie trzeba już zbyt wiele pamiętać ani analizować. Z tego powodu kolejne ćwiczenie sprawności umysłowej skierowane jest na pamięć.

Najlepszym sposobem na stymulowanie swojej pamięci jest poświęcenie wystarczającej ilości czasu na przeszukanie mózgu w poszukiwaniu potrzebnych informacji i nie wybieranie dostępności Internetu. Tworzy to nawyk, który aktywuje płat czołowy.

Pozostań towarzyski

Aktywność społeczna to coś, co może opaść z wiekiem, ponieważ nasza rutyna często przejmuje kontrolę, ograniczając życie społeczne i interakcje z otoczeniem.

W związku z tym stymulowanie mózgu poprzez rozmowy o bieżących sprawach, a nawet przekazywanie wiedzy innym osobom, pozwala umysłowi pracować i utrzymuje go w aktywności.

Użyj ciszy na swoją korzyść

Potrzeba interakcji społecznych nie oznacza, że chwile ciszy tracą na wartości. Znaczenie unikania hałasu (w niektórych przypadkach) polega na tym, że istnieją funkcje mózgu, które czerpią korzyści z ciszy.

Dlatego zrównoważony, naprzemienne korzystanie z aktywności dźwiękowej i ciszy jest najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowego mózgu.

Gry a zdolność rozumowania

Gra to zajęcie, które łączy rozrywkę i rozumowanie w sposób, który korzystnie wpływa na funkcje poznawcze, bez nacisku na duży wysiłek. Oczywiście nie wszystkie gry mają taki sam potencjał do rozwijania dobrego samopoczucia psychicznego.

Najlepiej sprawdzają się sudoku, krzyżówka, łamigłówki, labirynty, kostka Rubika i szachy. Kiedy regularnie bawisz się w te gry, zarówno szybkość twojego umysłu jak i pamięć będą w dobrej formie.

Uprawiaj sport i ćwicz umysł

Sport nie może być pominięty w ćwiczeniach treningu umysłu. Dlaczego nie? Ćwiczenia fizyczne dotleniają mózg, co wpływa na większą jasność w podejmowaniu szybkich decyzji, a także lepszą wydajność pamięci.

Tradycyjne ćwiczenia fizyczne to kolejny sposób na stymulację mózgu, ponieważ poprawiają dopływ tlenu do neuronów.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać:Ludzki mózg – 6 ciekawych faktów

Wprowadź trening umysłu do swojej sesji ćwiczeń

Tak jak można wykonywać pojedyncze treningi, możliwe jest również zastosowanie pełnej sesji, która uwzględnia zarówno powyższe zalecenia jak i ćwiczenia preferencyjnie ukierunkowane na mięśnie.

Sekwencja do wykonania jest następująca:

  • Przeznacz 5 minut na rozciąganie statyczne i dynamiczne (wykonuj każde ćwiczenie przez około 30 sekund).
  • Wykonaj od 5 do 10 minut ćwiczeń aerobowych: bieganie, spacery i taniec to świetne opcje.
  • Przeznacz 10 minut na ćwiczenia stymulacji poznawczej.
  • Wykonaj od 5 do 10 minut ruchów poprawiających równowagę. Joga i tai chi świetnie się tutaj sprawdzą.
  • Następnie wykonaj nową rundę stymulacji poznawczej, której celem jest ćwiczenie pamięci roboczej przez 10 minut.
  • Wykonaj 5 lub 10 minut ćwiczeń siłowych. Piłki lekarskie i hantle świetnie się do tego nadają.
  • Wykorzystaj ostatnie 10 minut stymulacji poznawczej na gry z muzyką klasyczną w tle, aby zwiększyć relaks.
  • Zarezerwuj 5 minut na rozciąganie i relaks.

O czym należy pamiętać w treningu umysłu

Umysł i ciało wymagają ćwiczeń w tandemie, aby przeciwdziałać naturalnej degeneracji funkcji organizmu. Nigdy nie jest za późno na trening umysłu ani za wcześnie na podjęcie działań profilaktycznych.

Wreszcie, najlepiej jest cieszyć się sesjami, które sprawiają, że czujesz się komfortowo pod każdym względem. Pamiętaj, że zmęczenie i kontuzje mięśni nie są tutaj celem. Dlatego trening umysłu daje możliwość dostosowania rutyny do indywidualnych wymagań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sánchez I y Pérez V. El funcionamiento cognitivo en la vejez: atención y percepción en el adulto mayor. Rev Cubana Med Gen Integr. 2008. Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252008000200011&lng=es.
  • Murillo A y Loo I. Influencia de la práctica del ejercicio en la funcionalidad física y mental del adulto mayor. Rev Enferm IMSS. 2007. Disponible en: https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=18878.
  • Pons A. Metodología para el desarrollo de los juegos en la actividad física del adulto mayor en la comunidad. Opuntia Brava. 2018. Disponible en: http://200.14.53.83/index.php/opuntiabrava/article/view/636.
  • Tello T, Alarcón R y Vizcarra D. Salud mental en el adulto mayor: trastornos neurocognitivos mayores, afectivos y del sueño. Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Pública. 2016. Disponible en: https://doi.org/10.17843/rpmesp.2016.332.2211.
  • Hernández B, Chávez E, De la Concepción J, Torres A y Fleitas I. Evaluación de un programa de actividad físico-recreativa para el bienestar físico-mental del adulto mayor. Rev Cubana Invest Bioméd. 2017. Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03002017000400007&lng=es.
  • Kandola, A., et al. “The association between cardiorespiratory fitness and the incidence of common mental health disorders: a systematic review and meta-analysis.” Journal of affective disorders 257 (2019): 748-757.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.