Dlaczego tak ważne jest, by stymulować fale alfa?

Ludzki mózg może wchodzić w fale alfa. Naukowcy po raz pierwszy odkryli je w latach dwudziestych XX wieku wierząc, że mają ogromne znaczenie dla nauki i relaksu.
Dlaczego tak ważne jest, by stymulować fale alfa?

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2022

Mózg zawiera prawdziwą maszynerię neuronową, która przekazuje częstotliwości elektryczne, takie jak fale alfa. Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy w swoim codziennym życiu, ale elektroencefalogram może je wykryć. W badaniu rejestruje zarówno te, jak i inne oscylacje.

Fale wykryte w aktywności mózgu wskazują, że transmisja między neuronami to procesem obejmujący takie zjawiska jak elektryczność i magnetyzm. Właśnie dzięki tym cechom możemy je wykryć z zewnątrz za pomocą urządzeń.

Naukowcy zidentyfikowali pięć rodzajów fal mózgowych:

  • Fale delta: to w zasadzie aktywność mózgu podczas głębokiego snu, która ma miejsce w dzieciństwie (znikają wraz z wiekiem)
  • Fale theta: są związane z wyobraźnią i okresami refleksji, a także pojawiają się podczas snu; są bardziej widoczne u osób przeżywających intensywne emocje
  • Fale beta: aktywują się, gdy chodzimy, przygotowujemy jedzenie, pracujemy i ubieramy się; utrzymują nas w czujności, abyśmy mogli funkcjonować w otaczającym nas środowisku
  • Fale gamma: to ostatnie, jakie odkryto, ponieważ nie zawsze pojawiają się na elektroencefalogramach; naukowcy uważają, że wychodzą z części mózgu o nazwie wzgórze
  • Wreszcie fale alfa to te, które omówimy w tym artykule. Hans Berger opisał je w 1924 roku i są one powiązane ze stanami medytacji, relaksacji i chwilami poprzedzającymi odpoczynek

Czym się wyróżniają fale alfa

Klasyfikacja fal mózgowych wiąże się z zakresem częstotliwości, w którym wykrywamy je za pomocą dostępnych nam urządzeń. Częstotliwość fali jest równa liczbie oscylacji w danym czasie.

Fale alfa mają częstotliwość od 8 do 12 Hz. Działają w tym zakresie i możemy je rozróżnić, ponieważ pozostałe cztery fale mózgowe mają inne częstotliwości.

Fale alfa pojawiają się, gdy odpoczywamy. Zaczynają się w tylnej części płata potylicznego i stamtąd się rozchodzą. Zwykle aktywują się tuż przed zaśnięciem.

Fale te łączą się bezpośrednio z gotowością ludzkiego umysłu do koncentracji i medytacji ze względu na stan, w których się pojawiają. Z pewnością łatwiej na będzie uaktywnić fale alfa, jeśli wejdziemy w rodzaj transu, jednocześnie mocno wiążąc się z chwilą, w której żyjemy, i osiągając wewnętrzny spokój.

Naukowcy podejrzewają, że dzieje się tak, ponieważ mózg stara się dopasować swoją częstotliwość do dźwięków zewnętrznych. W chwilach relaksu słychać zwykle monotonne dźwięki, czy to natury, czy też ciszy, która zawiera pewną wibrację. Następnie tkanka mózgowa próbuje oscylować z tą samą niską częstotliwością – między 8 a 12 Hz.

Stąd też bierze się wyrażenie „wejście w stan umysłu alfa”. Jednak nie ma czegoś takiego. To wyrażenie symbolizuje jedynie moment skupienia i intymnego połączenia, jaki osoba może osiągnąć w dowolnym momencie.

Osoba relaksująca.
Chwile wyciszenia i relaksu pobudzają mózgowe fale alfa.

Sprawdź te pięć powodów, by śmiać się więcej

Jak stymulować fale alfa?

Idea treningu mózgu nie jest nowa, ale w ostatnich czasach zyskuje na popularności. Na przykład, skierowane do ogółu książki takie jak Train Your Brain proponują możliwość ukierunkowania tkanki mózgowej na osiąganie celów.

Podobnie świat akademicki bada wpływ praktyk takich jak uważność na stymulowanie fal alfa. W rzeczywistości, pewne neurobiologiczne podstawy pozwalają na zrozumienie tradycyjnych i nie tak tradycyjnych technik medytacyjnych.

Z drugiej strony, istnieją sposoby na stymulację fal alfa, aby móc się lepiej zrelaksować i mieć zdrowsze połączenie ze światem zewnętrznym. Niektóre z zalecanych praktyk to:

  • Odmiana jogi Nidra, nad którą prowadzono badania naukowe; na przykład autorzy Kumar i Joshi.
  • Głęboki i kontrolowany oddech.
  • Poświęcanie czasu na wizualizację przyszłości, której pragniemy, celów, które chcemy osiągnąć, uruchamiając siłę wyobraźni, która przeniesie nas do tej rzeczywistości.
  • Niektóre listy odtwarzania również mogą stymulować fale alfa. W rzeczywistości badanie opublikowane w czasopiśmie Hearing Research sugeruje, że sprawdza się użycie dźwięku binauralnego. Wiąże się z używaniem w tym samym czasie różnych częstotliwości dla każdego ucha.
Kobieta słuchająca muzyki.
Muzyka specjalnie zaprojektowana do relaksu jest kluczem do wzmocnienia fal alfa.

Wypróbuj te dobre nawyki, aby osiągnąć lepszy sen

Mózg i wiedza o nim

Mózg to nie tylko narząd do myślenia i wykonywania działań. Fale alfa są dowodem ważnej, ale mało znanej strony neuronów: medytacji.

Istoty ludzkie potrzebują relaksu i intymnego połączenia z własnym wnętrzem, aby prowadzić zdrowe życie. Z tego stanu można projektować swoje działania w kierunku celów i osiągnięć, którymi się będziemy cieszyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kumar, Kamakhya, and Bhanu Joshi. “Study on the effect of Pranakarshan pranayama and Yoga nidra on alpha EEG & GSR.” (2009).
  • Solca, Marco, Anaïs Mottaz, and Adrian G. Guggisberg. “Binaural beats increase interhemispheric alpha-band coherence between auditory cortices.” Hearing research 332 (2016): 233-237.
  • GARCÍA, Andrea Caroline CASTRO, and Arlyn DURAN RODRÍGUEZ. “Influencia del Mindfulness sobre la Ansiedad y la Depresión en Estudiantes de la Universidad Católica Andrés Bello.”
  • Anwar, Dilnashin, et al. “Use of portable EEG sensors to detect meditation.” 2018 10th International Conference on Communication Systems & Networks (COMSNETS). IEEE, 2018.
  • Pragya, Samani Shreyas, and Pratap C. Sanchetee. “Impact of preksha meditation on alpha waves in EEG.” Indian Journal of Clinical Anatomy and Physiology 5.4 (2018): 519-524.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.