Torbiel nerki. Jakie są jej objawy?
Torbiel na nerkach? Na pewno niejeden raz o niej słyszałaś. W rzeczywistości jest to dolegliwość dosyć powszechna, która nie musi być niczym poważnym.
Niemniej jednak, warto wiedzieć jak tworzy się torbiel i jakie możliwe objawy towarzyszą jej powstawaniu. W tym artykule wytłumaczymy ci to.
Czym jest torbiel prosta nerek?
Wszyscy jesteśmy świadomi jak niezwykle ważną funkcję pełnią nerki: filtrują krew, oczyszczają organizm, kontrolują poziom soli w naszym ciele i w postaci moczu – usuwają zbędne produkty przemiany materii. Są to więc narządy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego też, warto znać choroby jakie mogą im zagrażać.
Przejdźmy więc do głównego tematu: czym tak naprawdę jest torbiel na nerce ? Chodzi o przestrzeń w obrębie organizmu wypełnioną powietrzem lub płynem, zazwyczaj są one wypełnione cieczą wodnistą. Można by powiedzieć, że to rodzaj torebki, która wyłania się z powierzchni samej nerki lub nefronu. Najczęściej są one małe, porównywalne do na przykład ziarenka soczewicy, ale zdarzają się przypadki bardzo dużych torbieli, które wielkością dorównują jabłku. Rosną powoli, a substancja znajdująca się w ich środku to zazwyczaj nie krew, ani ropa, tylko nieszkodliwy płyn.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj także: Detoksykacja nerek – naturalne domowe sposoby
U kogo torbiel na nerce występuje najczęściej?
Przede wszystkim musimy pamiętać, by nie wpadać w panikę. Torbiele na nerkach nie są objawem raka ani też poważnym powikłaniem, które może znacząco wpłynąć na jakość naszego życia.
Torbiele na nerkach są bardzo powszechne, w miarę jak się starzejemy. Z tego powodu, to zupełnie normalne, że zaczynają się pojawiać po ukończeniu 5o. roku życia. Nawet wcześniej możemy mieć już torbiel, ale między 55 a 60 rokiem życia może pojawić się ich dużo więcej. Niemniej jednaj, jak już wspominaliśmy, zazwyczaj są one nieszkodliwe.
Co prowokuje torbiel na nerce?
To normalne, że z wiekiem na nerkach może pojawiać się torbiel. Dzieje się tak, ponieważ nefrony (te części nerki odpowiedzialne za filtrację krwi ) stają się coraz większe i zaczynają wypełniać się płynem.
W rzeczywistości naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego następuje ten proces. Wiadomo jest tylko, że dzieje się to na przestrzeni lat i chodzi o małe uszkodzenia, które powodują zbieranie się płynu, co z czasem prowokuje powstawanie różnej wielkości powłoki. Warto zaznaczyć, że torbiele na nerkach nie są dziedziczne.
To coś poważnego?
W większości przypadków odpowiedź brzmi nie, ponieważ torbiele na nerkach nie są czymś bardzo niebezpiecznym. To problem związany z wiekiem i występujący bardzo często.
Z tego powodu, zwane są “torbielami prostymi nerek” i zazwyczaj nie przeistaczają się w guzy rakowe. Prawie zawsze okazują się nieszkodliwe. Mimo to, konieczne jest ich zidentyfikowanie i regularna kontrola. W przypadku, gdy ściany torbieli są grube i nieregularne może to oznaczać, że jest powiązana z jakimś typem raka. Niemniej jednak, w 70% nie są one szkodliwe ani niebezpieczne.
Przeczytaj także: Kamica nerkowa – herbatki profilaktyczne
Jakie są objawy torbieli na nerce?
Najczęściej torbiele proste nerek nie mają objawów. Dlatego też większość osób nawet nie wie, że ma torbiel (albo nawet 7 torbieli) na nerkach, ponieważ nie zauważają żadnych niepokojących sygnałów.
O istnieniu torbieli dowiadujemy się najczęściej przez przypadek przy przeprowadzaniu rentgena lub tomografii komputerowej. Niemniej jednak, jeśli torbiel się rozleje, mamy do czynienia z poważnym problemem, którego nie można w żaden sposób zignorować. W tym momencie, pojawia się już seria objawów, które powinniśmy umieć rozpoznać, aby móc skonsultować je z lekarzem. Do tych objawów należą:
- Ból brzucha, żeber, bioder, żołądka lub pleców.
- Lekka gorączka.
- Częste oddawanie moczu i obecność krwi w moczu.
- Wysokie ciśnienie
Jak leczyć torbiele proste nerek?
Z uwagi na fakt, że w większości przypadków torbiele na nerkach są nieszkodliwe, zazwyczaj nie podlegają one leczeniu . Jednak, w momencie kiedy torbiel bardzo naciska na nerkę, utrudniając, w ten sposób, jej prawidłowe funkcjonowanie, interwencja medyczna okazuje się konieczna.
Na czym ona polega? Wyróżniamy dwa rodzaje interwencji, w zależności od miejsca, gdzie znajduje się torbiel i jej rozmiaru.
- Wsysanie lub skleroterapia: za pomocą igły usuwa się płyn z torbieli.
- Chirurgia: zazwyczaj przeprowadza się laparoskopię, używając cienkich instrumentów, które wprowadza się za pomocą małych otworów w brzuchu. Podczas zabiegu lekarz sączkuje torbiel, a następnie wycina ją lub spala. Interwencja ta przebiega bardzo szybko i przebywa się po niej w szpitalu tylko przez bardzo krótki okres.
Czy można zapobiec torbieli na nerce?
Jak już wspominaliśmy, torbiele pojawiają się zazwyczaj z wiekiem . Jednak, dobrym sposobem na utrzymanie naszych nerek w jak najlepszym stanie jest oczywiście prowadzenie zdrowego trybu życia .
Z pewnością wiesz, jak to zrobić:
- Unikaj palenia i spożywania napojów alkoholowych.
- Pij przynajmniej dwa litry wody dziennie.
- Unikaj soli, mąk rafinowanych, cukrów i napojów gazowanych.
- Jedz jak najwięcej owoców, warzyw i unikaj czerwonego mięsa.
- Pij naturalne soki owocowe.
- Pij przez dziesięć dni w miesiącu szklankę wody z jedną łyżeczką sody oczyszczonej po kolacji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse. (2009). Los riñones y cómo funcionan. National Institute of Health. https://doi.org/10.1371/journal.pcbi.1004171
- FOMINAYA, H. (2010). Sistema urinario. In Atlas de ecografía clínica abdomnal en pequeños animales. https://doi.org/10.1080/17518253.2010.482065
- Angela Delucchi, B., & Francisco Cano, S. (1990). INSUFICIENCIA RENAL CRONICA. Revista Chilena de Pediatria. https://doi.org/10.1016/B978-84-8086-310-0.50022-1