Tłuste włosy? Zapomnij o nich raz na zawsze!

Jedyny odpowiedni moment na szczotkowanie włosów to chwile zaraz po umyciu. Następnie, gdy wyschną, nie należy już dotykać ich grzebieniem ani rękami.
Tłuste włosy? Zapomnij o nich raz na zawsze!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Tłuste włosy to nie tylko sprawka genów lub rodzaju skóry. Na naszej czuprynie w ciągu każdego dnia gromadzą się zanieczyszczenia, a to dodatkowo sprzyja ich przetłuszczaniu. Kurz, dotykanie ich brudnymi rękami, akumulacja martwych komórek, rzadkie mycie głowy również wpływa na ich wygląd.

W poniższym artykule dowiesz się, jak zwalczyć tłuste włosy, korzystając z prostych wskazówek i domowych środków.

Tłuste włosy to Twój problem?

Czasami zwykłe zachowanie odpowiedniej higieny nie wystarczy i włosy mimo wszystko się przetłuszczają. To dlatego, że skóra głowy wytwarza więcej łoju. Tłuste włosy nie zawsze są wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, ale efektem intensywniejszego wydzielania hormonów na skutek czego organizm wytwarza więcej łoju.

Dlatego w okresach takich jak ciąża, dojrzewanie – skóra głowy zwiększa produkcję tłuszczu, a co za tym idzie, pozostawia włosy przetłuszczone.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Powodów tego, że włosy wyglądają nieświeżo, może być naprawdę wiele. Niektóre z nich znajdziesz poniżej.

Rzadkie lub niepoprawne mycie głowy

Stosowanie silnych środków czyszczących lub zbyt wielu kosmetyków do pielęgnacji nie jest odpowiednie dla skóry głowy. Wiele szamponów i odżywek działa drażniąco i negatywnie wpływa na pH skóry. Może to sprowokować gruczoły łojowe do produkcji substancji natłuszczających.

mycie tłustych włosów w umywalce

To samo dzieje się, gdy spędzamy wiele dni bez mycia głowy, zwłaszcza gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka.

Czynniki genetyczne lub hormonalne

W niektórych przypadkach tendencja do przetłuszczających się włosów zostaje odziedziczona. Jeśli chodzi o czynniki hormonalne, jak już wspomniano powyżej, w pewnych okresach życia mogą dać się bardziej we znaki. Należą do nich ciąża, okres dojrzewania czy też menstruacja.

Bardzo cienki i proste włosy

Każdemu włosowi przypada co najmniej dwa lub trzy gruczoły łojowe, które je nawilżają. Jeżeli włosy są zbyt cienkie, nie wykorzystują całej substancji natłuszczającej, która zaczyna się gromadzić na ich powierzchni.

Ostrożnie z tabletkami antykoncepcyjnymi

Jeżeli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, hormony mogą dać się mocno we znaki, szczególnie jeżeli chodzi o skórę głowy. Gdy zauważysz, że Twoje włosy zaczynają się przetłuszczać, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem, czy ewentualna przyczyna leży w przyjmowanych środkach.

Tabletki w różnym stopniu wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu. Niektóre zawierają ich więcej inne mniej, a tym samym w różny sposób wpływają na produkcję sebum.

Unikaj ciepła, gdy masz tłuste włosy

Najprawdopodobniej latem tłuste włosy częściej spędzają Ci sen z powiek. Wszystko za sprawą wysokiej temperatury i zwiększonej produkcji potu. W lecie skóra głowy przez długi czas pozostaje w kontakcie ze słońcem. Ciepło stymuluje gruczoły łojowe do produkcji sebum.

Kobieta kręci włosy

To samo dzieje się, gdy używamy suszarki do włosów, prostownicy. Również wszelkiego rodzaju kapelusze, chustki i nakrycia głowy sprzyjają wysuszaniu włosów.

Nie szczotkuj włosów, gdy są suche

Jedyny odpowiedni moment na szczotkowanie włosów, to chwile zaraz po umyciu. Następnie, gdy wyschną, nie należy już dotykać ich grzebienie ani rękami. W ten sposób tylko rozprowadzamy po nich tłuszcz. Również nie zaleca się szczotkowania przed snem, a wszystkie grzebienie należy regularnie czyścić najlepiej raz w tygodniu.

Nie dotykaj włosów

Czasem z nudów, a czasem z nerwów odruchowo dotykamy włosów. Pozbądź się tego nawyku, ponieważ między innymi to on sprzyja przetłuszczaniu się czupryny.

Nie zaleca się masowania, a podczas mycia dotykać włosy najmniej jak to możliwe. Jeżeli odczuwasz niepokój i stres nie nawijaj włosów na palce. Wszystkie zanieczyszczenia zgromadzone na rękach w ten sposób gromadzą się również na nich.

Domowe sposoby na tłuste włosy

Gdy już wiesz, dlaczego włosy się przetłuszczają czas na poznanie domowych naturalnych sposobów na ich zwalczanie. Oto kilka z nich:

Cytryna

Sok z cytryny

Wycisnąć sok z dwóch cytryn i wymieszać go z dwiema filiżankami wody destylowanej. Umieścić mieszankę w pojemniku, a po umyciu głowy nanieść ją na włosy. Pozostawić do działania na około 5 minut, a następnie spłukać. Pamiętaj o tym, że ten preparat może rozjaśnić włosy, jak i pozostawić plamy na skórze, dlatego lepie nie stosować go w ciągu dnia.

Skrzyp polny

Zagotować jedną filiżankę wody destylowanej i umieścić w niej dwie łyżki suszonych liści skrzypu polnego. Następnie przelać preparat do szklanego naczynia. Odstawić na 15 minut i umieścić w plastikowym pojemniku. Pozostawić w łazience i stosować jako ostatnią płukankę na włosy.

Żółtka jajek – remedium na tłuste włosy

Wymieszać dwa żółtka w misce z kilkoma kroplami soku z cytryny. Nanieść po kąpieli na mokre włosy i pozostawić do działania na kilka minut, a następnie spłukać. Pamiętaj, że cytryna może poplamić skórę głowy, dlatego unikaj promieni słonecznych po zastosowaniu. Powtarzać zabieg raz w tygodniu.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy świetnie zwalcza tłuste włosy. Po zakończeniu mycia głowy wymieszać w naczyniu letnią wodę z octem jabłkowym i zastosować jako ostatnią płukankę. Ten preparat sprawi, że Twoje włosy zyskają nowego blasku.

Woda Hamamelisowa na tłuste włosy

Można ją zakupić w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Świetnie sprawdza się przy tłustych włosach i może być stosowana również na twarz. Przygotować mieszankę z takich samych części wody destylowanej i wody hamamelisowej i stosować jako ostatnią płukankę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.