Tkanka tłuszczowa - fakty, o których wiele osób nie wiedziało

Tkanka tłuszczowa. Co warto o niej wiedzieć? Oto kilka interesujących faktów, które mogą zmienić Twoją opinię na jej temat.
Tkanka tłuszczowa - fakty, o których wiele osób nie wiedziało
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Tkanka tłuszczowa jest miękka, gąbczasta i często źle oceniana. Jednak tłuszcz odgrywa również istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. W rzeczywistości tkanka tłuszczowa jest miejscem, w którym gromadzimy dodatkową energię. Utrzymuje nas w cieple i zapewnia wyściółkę dla naszych narządów wewnętrznych.

Wydziela również substancje chemiczne, które odgrywają rolę w apetycie. Ponadto pomaga regulować cykle menstruacyjne.

Innymi słowy, w zdrowych ilościach tkanka tłuszczowa jest niezbędna. Jednak ludzie nie wydają się być bardzo zainteresowani tym elementem.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się kilku rzeczy na temat tkanki tłuszczowej, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś!

1. Tkanka tłuszczowa występuje w różnych kolorach

Kiedy myślisz o tłuszczu, najprawdopodobniej myślisz o białych kulkach rozmieszczonych na brzuchu, biodrach i udach, które przechowują energię, dopóki jej nie potrzebujesz.

Istnieje jednak również brązowy tłuszcz, który występuje najczęściej u noworodków, ponieważ pomaga im utrzymać stałą temperaturę ciała bez dreszczy.

W rzeczywistości okazuje się, że dorośli również mają niewielkie ilości brązowego tłuszczu. Jednak wiele badań pozostaje do zrobienia, aby dokładnie określić, jaką odgrywa rolę.

W 2012 r. różni naukowcy z University of Sherbrooke opublikowali badania, które pokazują, co następuje:

 • Kiedy uczestnicy badania (którzy wszyscy byli mężczyznami) byli wystawieni na działanie niskich temperatur, brązowy tłuszcz w ich ciałach pomagał im utrzymać ciepło, wykorzystując biały tłuszcz jako paliwo. Innymi słowy, brązowy tłuszcz spalał biały tłuszcz, aby zapewnić organizmowi potrzebną energię i ciepło.

Myślimy, że możesz przeczytać: Czy kalorie zmieniają się w tłuszcz?

2. Nie każdy ma brązowy tłuszcz

Pomiar w talii

Jednak ludzie otyli prawie nie mają brązowego tłuszczu. Ostatnio naukowcy badali, czy to brak brązowego tłuszczu powoduje otyłość, czy też nadmiar białego tłuszczu w organizmie zapobiega aktywacji brązowego tłuszczu.

Według badacza Shingo Kajimury z UCSF Diabetes Center, dorośli mają około 50 gramów brązowego tłuszczu, który może spalić energię równoważną około 4,5 kilogramom białego tłuszczu rocznie.

Jednak ludzie zaczynają tracić brązowy tłuszcz gdy zbliżają się do pięćdziesiątki. Uważa się, że może to być związane z otyłością i wiekiem.

 • Kajimura prowadził badania nad brązowym tłuszczem na myszach, aby sprawdzić, czy jest on w stanie aktywować lub hamować wzrost białego tłuszczu. Wyjaśnił, że jego zespół znalazł inhibitor zatrzymujący enzym, który pomaga w rozwoju tłuszczu. Obecnie poszukuje aktywatora brązowego tłuszczu, który, jak ma nadzieję, może doprowadzić do lekarstwa na otyłość.
 • Shawn Talbott, biochemik żywieniowy, powiedział, że ilość brązowego tłuszczu u ludzi jest tak mała, że nie można go uznać za zdolnego do spalania kalorii lub utrzymywania ciepła w naszym ciele.
 • Z drugiej strony Kajimura powiedział, że lek, który stymuluje spalanie energii brunatnego tłuszczu, to „realistyczna przyszłość”, jeśli ten kierunek badań będzie kontynuowany.

3. Tłuszcz utrzymuje nas w cieple

Pomiary temperatury

Wszystkie komórki tłuszczowe, nie tylko brązowe, mogą bezpośrednio wyczuwać temperaturę i reagować na zimno, uwalniając swoją energię w postaci ciepła, zgodnie z badaniem opublikowanym w 2013 r. przez ScienceNOW.

Wiemy, że spodoba ci się ten artykuł: Czy warto całkowicie wyeliminować tłuszcze z diety?

4. Ćwiczenia mogą zmienić zachowanie DNA komórek tłuszczowych

Ilość tłuszczu noszonego przez nasze ciała zależy częściowo od genetyki. Jednak naukowcy z Centrum Diabetologicznego Uniwersytetu Lund w Szwecji odkryli, że ćwiczenia fizyczne  mogą odgrywać rolę we włączaniu lub wyłączaniu niektórych genów zaangażowanych w magazynowanie tłuszczu.

 • Aby to zbadać, naukowcy wyssali komórki tłuszczowe dziesiątek siedzących, ale zdrowych Szwedów.
 • Następnie poddali ich sześciomiesięcznym schematom ruchu lub dwa razy w tygodniu zajęciom aerobiku.
 • Pod koniec sześciu miesięcy mężczyźni schudli i byli zdrowsi.
 • Jednak nie tylko to: wiele genów komórek tłuszczowych również zostało zmienionych. Niektóre z nich mają związek z magazynowaniem tłuszczu i ryzykiem rozwoju otyłości lub cukrzycy.

5. Nie wszystkie komórki tłuszczowe są takie same

Niektórzy ludzie są otyli i zdrowi metabolicznie, podczas gdy inni cierpią na choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu.

Okazuje się, że te różnice widać na poziomie komórkowym. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Diabetology sugeruje, że komórki tłuszczowe u niezdrowych osób otyłych wyglądają i działają inaczej niż komórki tłuszczowe u zdrowych osób otyłych.

 • Zamiast wytwarzać nowe komórki w celu przechowywania większej ilości tłuszczu, pierwotne komórki tłuszczowe u niezdrowych otyłych osób po prostu pęcznieją do granic wytrzymałości. Prowadzi to do stanu zapalnego i gromadzenia tłuszczu w narządach takich jak wątroba i serce.
 • Komórki tłuszczowe u zdrowych osób otyłych są jednak mniejsze. Ponadto tworzą nowe komórki tłuszczowe, gdy potrzeba więcej tłuszczu, a następnie go przechowują.

6. Potencjalne źródło komórek macierzystych

komórki macierzyste
Tłuszcz zawiera wszechstronne komórki, które można indukować, aby stały się komórkami macierzystymi.

Wierz lub nie, ale potencjalne komórki macierzyste znajdujące się w tkance tłuszczowej są podobne do komórek pochodzących z embrionów.

W 2009 roku naukowcy ze Stanford School of Medicine odkryli, że ludzki tłuszcz usunięty podczas liposukcji zawierał wszechstronne komórki, które mogą zostać pobudzone do przekształcenia się w pluripotencjalne komórki macierzyste lub komórki, które mogą stać się tłuszczem, kością lub mięśniami.

Proces był łatwiejszy niż przekształcanie komórek skóry w komórki macierzyste.

7. Komórki tłuszczowe potrzebują snu

Ograniczając sen, możesz uszkadzać zdolność organizmu do reagowania na insulinę. Wszystko to może w przyszłości prowadzić do przybierania na wadze lub cukrzycy.

W rzeczywistości naukowcy z University of Chicago Medical School przeprowadzili następujący eksperyment:

 • Do udziału w badaniu zrekrutowali siedmiu młodych, szczupłych, zdrowych ludzi.
 • W pierwszym tygodniu spędzili 8,5 godziny w łóżku przez cztery kolejne noce.
 • Miesiąc później spędzili w łóżku tylko 4,5 godziny przez cztery kolejne noce.
 • Podczas dwóch sesji snu ich spożycie pokarmu było identyczne.
 • Pod koniec każdego czterodniowego okresu naukowcy usuwali komórki tłuszczowe z brzucha ochotników. W ten sposób byli w stanie zmierzyć, jak zareagowali na insulinę.
 • Po czterech nocach krótkich sesji spania wrażliwość komórek tłuszczowych na insulinę została zmniejszona o 30 procent.

Podsumowując

Tłuszcz może prowadzić do problemów, takich jak otyłość. Jednak nie wszystko, co dotyczy otyłości, jest negatywne. Z drugiej strony tłuszcz ma pozytywne właściwości i wpływ na organizm człowieka i ważne jest, abyśmy rozumieli, czym one są.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące poziomu tkanki tłuszczowej, zalecamy udanie się do lekarza, aby mógł to ocenić i przepisać najbardziej odpowiednie leczenie.

To może Cię zainteresować ...
Poznaj najlepsze zdrowe tłuszcze, dzięki którym nie przytyjesz
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Poznaj najlepsze zdrowe tłuszcze, dzięki którym nie przytyjesz

Przechodząc na dietę wiele osób popełnia jeden błąd - wyklucza z niej zdrowe tłuszcze, myśląc, że wszystkie powodują wzrost wagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Manuel Moreno, G. (2012). Definición y clasificación de la obesidad. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(12)70288-2
 • Rubio Hererra, M. A., Salas-Salvadó, J., Barbany, M., Moreno, B., Aranceta, J., Bellido, D., … Vidal, J. (2007). Consenso SEEDO 2007 para la evaluación del sobrepeso y la obesidad y el establecimiento de criterios de intervención terapéutica. In Revista Española de Obesidad. https://doi.org/10.1016/S0025-7753(07)72531-9
 • Godínez Gutiérrez, S. A., Marmolejo Orozco, G. E., Márquez Rodríguez, E., Siordia Vázquez, J. de J., & Baeza Camacho, R. (2002). La grasa visceral y su importancia en obesidad. Revista de Endocrinología y Nutrición.
 • Casanueva, E., & Flores-Quijano, M. E. (2008). Nutriologia Medica. In Nutriología Médica. https://doi.org/10.1016/j.jvolgeores.2004.08.004

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.