Tina Turner i jej odważna walka z problemami zdrowotnymi

Artystka, która swoim głosem i tańcem podbiła świat, zmarła w wieku 83 lat. Przez dziesięciolecia walczyła z wieloma chorobami, a w 2017 roku przeszła przeszczep nerki.
Tina Turner i jej odważna walka z problemami zdrowotnymi
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2023

24 maja 2023 roku zmarła piosenkarka Tina Turner. Choć nie ujawniono konkretnych przyczyn śmierci, oświadczenie rodziny zapewnia, że „odeszła spokojnie po długiej chorobie”. Turner walczyła w ciągu swojego życia z kilkoma problemami zdrowotnymi, w tym z nadciśnieniem, niewydolnością nerek i rakiem okrężnicy.

Tina Turner odchodzi w wieku 83 lat

W oświadczeniu rodzina Tiny Turner poinformowała o jej śmierci 24 maja. „Królowa rock and rolla” odeszła w wieku 83 lat w swoim domu w Küsnacht w północnej Szwajcarii, kraju, którego obywatelstwo przyjęła w 2013 roku. Chociaż szczegółów śmierci nie ujawniono, wiadomo, że piosenkarka zmagała się z różnymi złożonymi chorobami.

W 1978 roku u Turner zdiagnozowano wysokie ciśnienie krwi, stan, który nie był właściwie leczony, jak ujawniła dekady później. Według badań opublikowanych w Journal of the American Medical Association, ta „cicha choroba” dotyka około 116 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Natomiast na całym świecie liczba ta wzrasta do ponad 1 miliarda.

Ta sama publikacja sugeruje, że nadciśnienie tętnicze wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych. Na przykład może prowadzić do niewydolności serca i udaru. Tymczasem artykuł w czasopiśmie Nature Reviews wyjaśnia, że mniej niż połowa osób z nadciśnieniem jest świadoma swojego stanu.

Inni, mimo świadomości zaburzenia, nie otrzymują odpowiedniego leczenia, mimo że może ono zmniejszyć ogólny ciężar chorób i śmiertelność.

Z jakimi problemami zdrowotnymi borykała się Tina Turner?

Pod koniec lat 70. Tina Turner była już międzynarodową gwiazdą. Swój sukces zawdzięcza hitom nagranym z zespołem, który założyła z Ikiem Turnerem, jej pierwszym mężem, ale także jej wczesnej pracy solowej. To właśnie wtedy zdiagnozowano u niej nadciśnienie. W kolejnych wywiadach twierdziła, że nie otrzymała niezbędnych informacji o powadze tego stanu.

Mimo to przepisano jej leki, których wolała nie brać, uważając, że to „normalne” i nie wymaga monitorowania. Stan zdrowia piosenkarki dramatycznie pogorszył się w 2009 roku, kiedy doznała udaru mózgu i publicznie ujawniła, że jej nerki straciły 35% swojej funkcji. Stan pogorszył się 4 lata później i wtedy Tina Turner musiała rozpocząć dializy w celu leczenia niewydolności nerek.

Według badania przeprowadzonego przez Pan American Journal of Public Health, więcej ludzi umiera rocznie z powodu chorób układu krążenia (CVD) niż z jakiejkolwiek innej przyczyny. Ta sama publikacja wskazuje, że w 2012 roku około 17,5 miliona ludzi zmarło z powodu CVD. Ponadto oczekuje się, że do 2030 r. CVD będą przyczyną 22 milionów zgonów rocznie.

Przeszczep, który uratował życie Tiny

W 2016 roku u Tiny Turner zdiagnozowano raka okrężnicy, stan, którego złożoność dodatkowo zwiększyła niewydolność nerek. W następnym roku Erwin Bach, jej drugi mąż, zaproponował, że odda jej nerkę, ponieważ czynność jej narządów spadła do 5%.

Przeszczep przeprowadzono w 2017 roku. Mimo skomplikowanego powrotu do zdrowia i odporności organizmu na nieznany czynnik stan Tiny się poprawił. W 2020 roku, wraz z nadejściem światowej pandemii, piosenkarka stanęła przed kolejnym wyzwaniem zdrowotnym. Mimo to przeprowadziła niezbędne leczenie i oświadczyła, że czuje się zdrowa.

Dbając o większą świadomość

W połowie marca tego roku, z okazji Światowego Dnia Nerek, Tina Turner opublikowała post na swoim Instagramie, aby zwiększyć świadomość na temat chorób nerek. Twierdziła, że sama naraziła swoje życie na niebezpieczeństwo, ignorując poważne objawy i konsekwencje, jakie niosą ze sobą te schorzenia.

Wyznała również, że jej nerki padły ofiarą nieleczenia nadciśnienia krwi konwencjonalnymi lekami. Choroba ta zwykle nie daje objawów przez większość czasu, dlatego diagnozie nie przypisuje się należytej wagi. Kiedy objawia się jako nagły wypadek, mogą pojawić się następujące objawy:

  • Nudności lub wymioty
  • Krwotok z nosa
  • Silne bóle głowy
  • Uczucie zamieszania
  • Zmiany w widzeniu

Według innego badania opublikowanego w Pan American Journal of Public Health, wysokie ciśnienie krwi jest najważniejszym odwracalnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Publikacja sugeruje, że 17% zgonów z powodu tych chorób w regionie przypisuje się nadciśnieniu.

Pożegnanie Tiny Turner po odważnej walce z problemami zdrowotnymi

Świat opłakuje odejście muzycznej legendy. Oprócz swojego artystycznego dziedzictwa, waleczności scenicznej i kultowego stylu, Tina Turner dała nam przykład walki z poważną chorobą. „Królowa rock and rolla” do ostatniej chwili starała się uświadamiać, jak ważne jest leczenie chorób nerek, które nękały ją od lat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Campbell, N. R. C., Paccot, M., Whelton, P. K., Angell, S. Y., Jaffe, M. G., Cohn, J., Espinosa, A., Irazola, V., Brettler, J. W., Roccella, E. J., Maldonado, J. I., Rosende, A., Ordunez, P. (2021). Directrices de la Organización Mundial de la Salud del 2021 sobre el tratamiento farmacológico de la hipertensión: implicaciones de política para la Región de las Américas. Rev Panam Salud Publica, 46:e54. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9097923/.
  • Carey, R. M., Moran, A. E., & Whelton, P. K. (2022). Treatment of Hypertension: A ReviewJAMA, 328(18), 1849–1861. Consultado el 25 de mayo de 2023. https://doi.org/10.1001/jama.2022.19590.
  • Lotfollahzadeh, S., Recio-Boiles, A., Cagir, B. (2022). Colon Cancer. Consultado el 25 de mayo de 2023. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29262132/.
  • MedlinePlus (2022). Diálisis – peritoneal. Consultado el 25 de mayo de 2023. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/007434.htm.
  • Oparil, S., Acelajado, M. C., Bakris, G. L., Berlowitz, D. R., Cífková, R., Dominiczak, A. F., Grassi, G., Jordan, J., Poulter, N. R., Rodgers, A., & Whelton, P. K. (2018). Hypertension. Nature reviews. Disease primers, 4, 18014. Consultado el 25 de mayo de 2023. https://doi.org/10.1038/nrdp.2018.14.
  • Sosa, Á., Baranchuk, A., López-Santi, R., Wyss, F., Piskorz, D., Puente, A., Ponte-Negretti, C. I., Muñera-Echeverri, A., & Piñeiro, D. J. (2022). El control de la hipertensión arterial, una asignatura pendiente. Revista Panamericana de Salud Publica, 46, e147. Consultado el 25 de mayo de 2023. https://doi.org/10.26633/RPSP.2022.14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.