Światowy Dzień Walki z Rakiem Okrężnicy: Przetestuj się!

Światowy Dzień Raka Okrężnicy przypada co roku 31 marca. Głównym celem dnia jest przyczynienie się do profilaktyki tego nowotworu.
Światowy Dzień Walki z Rakiem Okrężnicy: Przetestuj się!

Ostatnia aktualizacja: 31 marca, 2022

Światowy Dzień Walki z Rakiem Okrężnicy obchodzony jest co roku 31 marca. Głównym celem dnia jest przyczynienie się do profilaktyki tego nowotworu, który każdego roku powoduje dużą liczbę zgonów.

Według dostępnych danych najczęstsze nowotwory to rak płuca u mężczyzn i rak piersi u kobiet. Ale drugą najczęstszą przyczyną raka u obu płci jest rak jelita grubego, który każdego roku powoduje ponad 700 000 zgonów. Światowy Dzień Walki z Rakiem Okrężnicy umożliwia wczesne wykrycie problemu.

To z kolei znacznie zwiększa szanse na przeżycie, czyli długość życia osoby po postawieniu diagnozy. Dla wszystkich pacjentów przeżycie po 5 latach wynosi około 60%; jednak w przypadku wczesnego wykrycia liczba ta wzrasta do 90%.

Światowy Dzień Walki z Rakiem Okrężnicy – znaczenie

Ludzie często niechętnie poddają się badaniom przesiewowym, ponieważ wiąże się to z inwazyjnym manewrem, takim jak kolonoskopia. Stąd znaczenie Światowego Dnia Walki z Rakiem Okrężnicy w podnoszeniu świadomości.

Ponieważ jest to choroba, która może milczeć, dopóki nie jest bardzo zaawansowana, wytyczne medyczne proponują badania przesiewowe w wieku 50 lat lub starszych, aby wzrost guza nie pozostał niezauważony. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia takich planów badań przesiewowych, dlatego komunikacja odgrywa fundamentalną rolę w profilaktyce.

Dlaczego pojawia się rak jelita grubego?

Światowy Dzień Walki z Rakiem Okrężnicy przypomina o chorobie onkologicznej, która rozwija się w jelicie grubym i odbytnicy. Termin rak jelita grubego jest również sposobem na określenie tej lokalizacji.

Jelito grube i odbytnica to ostatnia część przewodu pokarmowego po jelicie cienkim. W tym miejscu powstają odchody, które zostaną wydalone z organizmu niosącego odpady. Bolus pokarmowy jest odwadniany w jelicie grubym i przechowywany w odbytnicy w celu wydalenia.

Tak więc niektóre czynniki ryzyka raka okrężnicy są związane z procesem trawienia. Dieta i rodzaj pożywienia, a także nawyki żywieniowe jawią się jako modyfikowalne kwestie, którym możemy przeciwdziałać.

Badanie brzucha
Rak okrężnicy jest chorobą wieloczynnikową. Niektóre czynniki ryzyka są związane z procesem trawienia.

Czynniki ryzyka

  • Wiek: Rak jelita grubego występuje znacznie częściej wśród osób powyżej 50 roku życia niż w pozostałej części populacji. Dlatego specjaliści wskazują na badania przesiewowe od tego wieku.
  • Historia rodziny: Jeśli istnieje związek rodzinny z tą chorobą. Jeśli rodzic lub dziadek cierpiał na raka okrężnicy, częściej cierpią na niego dzieci i wnuki.
  • Dieta uboga w błonnik: Brak owoców i warzyw w diecie spowalnia perystaltykę – ruchy jelit. Kiedy jelito nie porusza się wystarczająco, stolce pozostają dłużej w przewodzie pokarmowym i są narażone na toksyny i marnowanie żywności.
  • Zaparcia: W parze z poprzednim czynnikiem, mniej ruchów perystaltycznych stwarza większe ryzyko.
  • Spożywanie wędlin: Wędliny przetworzone w postaci wędlin ulegają przemianom chemicznym podczas ich wytwarzania. Naraża to komórki jelitowe na działanie toksycznych substancji chemicznych, zdolnych do zainicjowania procesu niekontrolowanej replikacji komórek.

Objawy, które ostrzegają nas przed rakiem jelita grubego

Jak już powiedzieliśmy, Światowy Dzień Walki z Rakiem Okrężnicy ma na celu zachęcenie do badań przesiewowych, ponieważ choroba może być cicha. Czasami objawy nie pojawiają się, dopóki guz nie jest zaawansowany. To zmniejsza szanse na wyleczenie i przeżycie.

Klasycznym znakiem jest zwykle obecność krwi w stolcu. Nie każde krwawienie w stolcu świadczy o nowotworze – wręcz przeciwnie, tylko w niektórych przypadkach – ale warto mieć na to oko.

Może również nastąpić zmiana rytmu ewakuacji. Osoby z zaparciami zaczynają mieć częste biegunki i na odwrót, ci, którzy zawsze mieli dobry rytm dnia do ewakuacji, dostają zaparć.

Utrata masy ciała może być znakiem pośrednim. Rak zużywa zasoby organizmu, wymuszając utratę energii, nawet jeśli osoba utrzymuje swoją zwykłą dietę.

Na koniec należy również zwrócić uwagę na niespecyficzny ból brzucha. Zwykle jest to silny dyskomfort, którego nie można dokładnie określić w jednym obszarze brzucha. Oprócz tego, że jest sporadyczny i zmienny, czasami nie ma związku z przyjmowaniem pokarmu.

RTG okrężnicy.
Ostatnią częścią przewodu pokarmowego jest jelito grube, w którym zlokalizowany jest rak jelita grubego.

Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego

Ponieważ wiek jest głównym czynnikiem ryzyka raka jelita grubego, specjaliści wskazują badania przesiewowe na podstawie tych informacji. Podobnie historia rodziny jest kolejnym kluczowym punktem wskazującym na badania przesiewowe.

Prawie wszystkie kraje i ich urzędy zdrowia zgadzają się, że osoby powyżej 50 roku życia powinny być poddane badaniom przesiewowym, głównie za pomocą dwóch badań: krwi utajonej w kale i kolonoskopii. Jeśli dana osoba ma bezpośredni wywiad rodzinny lub cierpi na nieswoiste zapalenie jelit, wiek zachorowania powinien być wcześniejszy.

Krew utajona w kale jest testem biochemicznym. Poszukuje obecności mikroskopijnej krwi w próbkach kału, aby wykryć krwawienie niezauważalne dla ludzkiego oka.

Drugim badaniem i głównym zalecanym podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem jest kolonoskopia. W tym badaniu lekarze pod sedacją wprowadzają endoskop – elastyczną rurkę z kamerą – do odbytnicy i jelita grubego. Obserwują na żywo prawdopodobnie dotkniętą błonę śluzową, mogą pobrać próbki do biopsji, a nawet usunąć polip, jeśli zostanie wykryty podczas badania.

Testowanie jest ważne!

Światowy Dzień Walki z Rakiem Okrężnicy to inicjatywa profilaktyczna. Osoby powyżej 50 roku życia powinny mieć kolonoskopię i skonsultować się z lekarzem, jak często ją powtarzać. Wczesne wykrycie zwiększa szanse na przeżycie.

A dzięki szybkiej diagnozie możliwe jest rozpoczęcie leczenia z niewielkimi skutkami niepożądanymi, zanim pojawią się inne powikłania. Rada jest prosta: przetestuj się!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tirado-Gómez, L., and A. Mohar-Betancourt. “Epidemiología del cáncer de colon y recto.” Gaceta Sociedad Española de Oncología Médica 7.S4 (2008): 3-11.
  • Morillas, Juan Diego, et al. “Alianza para la Prevención del Cáncer de Colon en España: un compromiso cívico con la sociedad.” Gastroenterología y Hepatología 35.3 (2012): 109-128.
  • Pierart, Camila, and Jaime Rozowsky. “Papel de la nutrición en la prevención del cáncer gastrointestinal.” Revista chilena de nutrición 33.1 (2006): 8-13.
  • Sernicharo, Gabriela Ponce, and Irma del Rosario Kánter Coronel. “Día mundial contra el cáncer.” (2016).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.