Tiki oczu i 7 ich możliwych przyczyn

Czy zdarzają Ci się irytujące tiki oczu? Dowiedz się więcej o możliwych przyczynach tego zjawiska i sposobach radzenia sobie z nim - wystarczy przeczytać dalszą część tego artykułu!
Tiki oczu i 7 ich możliwych przyczyn
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

Jeśli nie wiesz, dlaczego miewasz czasami tiki oczne lub podobne dziwne na pozór dolegliwości, to pora zwrócić na nie uwagę. Tak naprawdę jest tylko siedem podstawowych przyczyn, które mogą wywołać u Ciebie tego typu tiki.

Wystarczy je poznać, a szybko przestaniesz cierpieć z tego powodu lub znacząco je osłabisz.

Pomimo tego, że kojarzymy tiki oczne głównie ze zmęczeniem, to jednak przyczyna może leżeć zupełnie gdzie indziej. Mogą być one wywołane przez innego rodzaju problem leżący “u podstaw”, czyli gdzieś, gdzie zupełnie byśmy się tego nie spodziewali.

Wynika to z tego, że specjaliści z dziedziny okulistyki i neurologii zgadzają się ze stwierdzeniem, iż w niektórych przypadkach tiki oczne mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne występujące w Twoim organizmie.

Czym charakteryzują się typowe tiki oczne?

Nerwowe tiki, takie jak niekontrolowane ruchy oka, drgania powiek lub kącików są mimowolnymi i powtarzającymi się skurczami odpowiednich grup mięśni. To samo może się dziać w przypadku tkanki łącznej tworzącej powieki.

Tiki mogą objawiać się w różny sposób i występować z różnym natężeniem. Mogą trwać od kilku sekund do nawet jednej lub dwóch minut, a odstępy między kolejnymi wystąpieniami to kilka minut lub też nawet kilka, bądź kilkanaście dni.

Kobieta z bólem oczu

W przeważającej większości przypadków są to tiki obejmujące tylko dolną powiekę. Czasem jednak mogą wystąpić także w przypadku górnej. Ogólnie rzecz biorąc, pod tym pojęciem należy uwzględnić wszystkiego rodzaju dolegliwości lub dyskomfort wywołany przez drgania powiek, tkanek lub mięśni oka.

Pamiętaj przy tym, że nerwowe tiki mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników zewnętrznych. W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy przyjrzeć się bliżej siedmiu najbardziej rozpowszechnionym przyczynom ich występowania oraz spróbować wskazać możliwości rozwiązania problemu

Jeśli jednak okaże się, że tiki oczne występują u Ciebie przez dłuższy czas, np. kilka dni bez przerwy lub nawet przez miesiąc z krótkimi przerwami, powinieneś na wszelki wypadek skonsultować się z okulistą oraz neurologiem.

Tiki oczu – 7 głównych przyczyn

1. Stres

Stres jest jedną z głównych przyczyn występowania tego rodzaju dokuczliwych problemów. Na dodatek nie muszą one pojawiać się wyłącznie w okolicy oczu.

Z tego też powodu, jeśli chcesz pozbyć się tików nerwowych, powinieneś zacząć od nauczenia się skutecznego zarządzania stresem i obniżenia jego poziomu w życiu codziennym.

Co powinieneś w takim przypadku zrobić?

Staraj się unikać stresujących sytuacji na tyle, na ile to tylko możliwe. Naucz się znajdować czas na relaks. Dobrze się wysypiaj, co najmniej po osiem godzin na dobę.

Naucz się zarządzać swoim stresem, a ta umiejętność pomoże Ci uniknąć wielu różnych problemów zdrowotnych, nie tylko samych tików.

2. Brak wystarczającej ilości snu a tiki oczu

Brak snu jest równie niebezpieczny dla Twojego zdrowia co stres. Co więcej, jest to stwierdzenie tym bardziej prawdziwe, gdy w grę wchodzą tiki oczu i ich okolic.

Brak snu a tiki oczu

Może Ci to wydawać się z pozoru bez związku. Jednak brak snu wystarczy w zupełności, aby spowodować to uciążliwe drganie Twoich powiek, czy też innego rodzaju dolegliwości.

Co powinieneś w takim przypadku zrobić?

Rozwiązanie jest w tym przypadku dość proste. Wystarczy zapewnić sobie co najmniej osiem godzin na dobę przeznaczonych na nieprzerwany sen. W ten sposób już po kilku dniach dostrzeżesz, że Twój problem rozwiązał się w zasadzie sam.

Napiszemy to ponownie tak, aby łatwiej było Ci to zapamiętać. Zalecamy codziennie minimum 8 godzin snu, bez żadnych przerw.

3. Suchość oczu

W wielu przypadkach tiki oczne mogą być spowodowane nadmierną suchością oczu. Jest to powszechny problem u osób spędzających sporo czasu przed komputerem lub noszących soczewki kontaktowe.

Co powinieneś w takim przypadku zrobić?

Jest dość proste rozwiązanie w przypadku, jeśli faktycznie Twoje tiki wywołane są przez nadmierną suchość oczu.

W celu złagodzenia tego problemu należy zacząć używać nawilżających kropli do oczu, specjalnych kremów lub nawet sztucznych łez. Są to środki niedrogie, ale niezwykle w takim przypadku skuteczne.

4. Zmęczenie oczu

Jeśli uważasz, że Twoje oczy są nadmiernie zmęczone po całym dniu pracy, a być może nawet w jego trakcie, może się okazać, że będziesz musiał zmienić swoje okulary.

Nawet najdrobniejsze problemy związane z jakością wzroku i ostrością widzenia mają spore konsekwencje dla Twojego zdrowia. Mogą one spowodować, że Twoje oczy będą musiały pracować znacznie ciężej, co w efekcie spowoduje powstanie sporych problemów zdrowotnych.

Wszystko to zaczyna przekładać się na naprawdę częste i mocno irytujące tiki oczne.

Co powinieneś w takim przypadku zrobić?

Jeśli uważasz, że opisana powyżej sytuacja dotyczy właśnie Twojego przypadku, to pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zwrócić uwagę na swoje oczy. Oznacza to konieczność zadbania o ich zdrowie i dobrą kondycję.

Również nadmierne używanie urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy, telewizory, czy telefony komórkowe może powodować problemy związane ze zmęczeniem oczu.

Spróbuj zastosować zasadę 20 minut podczas korzystania z różnych urządzeń elektronicznych. Oznacza ona, że na 20 minut musisz na chwilę odwrócić się od swojego ekranu i pozwolić oczom odpocząć.

5. Zbyt duża ilość kofeiny a tiki oczu

Picie zbyt dużych ilości kawy, czy też, ogólnie rzecz biorąc, dostarczanie do organizmu nadmiernych ilości kofeiny może powodować problemy w postaci drgania powiek lub mięśni oka.

Co powinieneś w takim przypadku zrobić?

Dobrym sposobem na uniknięcie takich problemów jest zmniejszenie ilości kawy, którą wypijasz na dobę. Spróbuj ograniczyć kawę do minimum przez tydzień lub dwa. Sprawdź w ten sposób, czy męczące Twoje oczy tiki znikną. Nie zapomnij także o wyeliminowaniu napojów energetyzujących i innych produktów zawierających kofeinę!

Jeśli zauważysz w ten sposób, że tiki zniknęły, będzie to oznaczało, że od teraz powinieneś pić kawę z umiarem.

6. Nadmierne spożycie alkoholu

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku kawy, jeśli masz zwyczaj pić nadmierne ilości alkoholu w regularnych odstępach czasu, to efektem tego mogą być niezwykle uciążliwe tiki oczu.

Co powinieneś w takim przypadku zrobić?

Jak łatwo się będzie domyślić, w tym konkretnym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie powstrzymanie się od picia alkoholu przez pewien czas.

Kobieta pije wino

Jak wspomnieliśmy powyżej, alkohol może powodować powstawanie tików ocznych. Jeśli usuniesz go ze swoich codziennych przyjemności, błyskawicznie odczujesz sporą różnicę.

7. Nieprawidłowy sposób odżywiania się i dieta

Już wiesz na pewno z wielu naszych wcześniejszych artykułów, że jesteś tym, to co jesz. Z tego też powodu powinieneś mieć świadomość tego, że nieprawidłowa dieta może powodować różne problemy zdrowotne, do których należą między innymi tiki oczne.

Co powinieneś w takim przypadku zrobić?

Pamiętaj, że brak niektórych kluczowych składników odżywczych (takich jak magnez) powoduje pojawienie się tików oczu, a także drżenia i skurczów mięśni.

W rezultacie ważną kwestią w takim momencie jest zadbanie o zrównoważoną dietę i zdrowy styl życia. W ten sposób zapewnisz sobie prawidłowe funkcjonowanie wszystkich kluczowych narządów swojego organizmu.

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś zwrócić uwagę na wszelkie oznaki, które sygnalizuje Ci Twoje ciało. Niektóre z nich, takie jak tiki powiek i ogólnie oczu, mogą wskazywać na konieczność zainteresowania się swoim zdrowiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.