Tętniak aorty - co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Jedną z największych trudności w diagnozowaniu tętniaka aorty jest to, że często przebiega on bezobjawowo lub objawia się dopiero w zaawansowanym stadium. Jednak medycyna precyzyjna i postępy w genetyce otworzyły okno nadziei na wczesne wykrycie tego problemu.
Tętniak aorty - co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Ostatnia aktualizacja: 14 października, 2021

Ogólnie tętniak aorty jest anomalią w tętnicy, która może prowadzić do śmierci. Występuje, gdy dochodzi do nieprawidłowego rozszerzenia naczynia krwionośnego, co oznacza wzrost jego średnicy o około 40% lub więcej.

Jedną ze złożonych cech tętniaka aorty jest zwykle jego powolny rozwój i brak objawów. Dlatego tak trudno go wykryć na początku. W rzeczywistości ludzie zwykle dowiadują się o tym, gdy muszą skonsultować się z lekarzem z innego powodu.

Nie ma jednoznacznego sposobu, aby zapobiec tej anomalii. Jednak zdrowy styl życia w połączeniu ze zdrową dietą, taką jak śródziemnomorska i zakaz palenia, jest zwykle dobrym sposobem na powstrzymanie tego schorzenia. Największe ryzyko wystąpienia tętniaka aorty wiąże się z jego pęknięciem, ponieważ może ono być śmiertelne.

Co to jest tętniak aorty?

Tętniak aorty to zlokalizowane rozszerzenie w określonym punkcie tętnicy aorty. Powstaje i utrwala się z czasem. Na ogół pojawia się po przerzedzeniu i osłabieniu naczyń krwionośnych.

Ta anomalia może pojawić się w dowolnym obszarze tętnicy, ale najczęściej w aorcie brzusznej. Co więcej, stan ten występuje częściej u mężczyzn w wieku powyżej 60 lat z rodzinną historią tętniaka, palenia tytoniu i czynników ryzyka chorób serca.

Tętniak osłabia tętnicę aż do jej pęknięcia. W związku z tym staje się zagrożeniem dla życia, gdy do tego dochodzi. Tylko 20% pacjentów przeżywa takie zdarzenie.

Tętnica prosto z serca.
Tętniak aorty niesie ryzyko pęknięcia, w którym szanse na przeżycie wynoszą 20%.

Przeczytaj o tym: Poznaj bliżej konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi w organizmie

Rodzaje tętniaka i objawy

Istnieją trzy rodzaje tętniaków aorty:

  • Tętniak aorty brzusznej występuje w aorcie brzucha i zwykle mierzy ponad trzy cale; najbardziej prawdopodobne jest pęknięcie.
  • Tętniak klatki piersiowej przecina klatkę piersiową i pojawia się w części tętnicy wychodzącej z serca.
  • Rozwarstwienie tętniaka (lub rozwarstwienie aorty) to przypadek kliniczny, w którym aorta jest rozdarta od wewnątrz, ale pozostaje nienaruszona na zewnątrz. Co więcej, podnosi środkową warstwę tętnicy, gdy krew dostanie się do szczeliny i tworzy nowy kanał w ścianie tętnicy.

Objawy są różne:

  • Guz w jamie brzusznej, który wydaje się pulsować, jest główną cechą tętniaka aorty brzusznej. Później ból staje się bardzo dokuczliwy, głównie na plecach, i ustępuje przy zmianie pozycji.
  • Tętniak klatki piersiowej powoduje silny ból w górnej części pleców, a także kaszel i świszczący oddech. Czasami powoduje ból w ramionach lub klatce piersiowej, a ludzie mogą pomylić go z zawałem serca. Niektóre przypadki są bezobjawowe.
  • Wreszcie, tętniak rozwarstwiający najczęściej objawia się nagłym i intensywnym bólem pleców w okolicy między łopatkami.

Przyczyny tętniaka aorty

Obecnie dostępne badania sugerują, że tętniak aorty ma składnik genetyczny. Badanie asocjacyjne całego genomu na dużą skalę (GWAS) przeprowadzone przez naukowców z Cardiovascular Research Network (RECAVA) w 2010 r. wykazało, że nieprawidłowość w genie DAB2IP występuje nawet u 40% osób z tą chorobą.

Podobnie, wstępne badania, zaprezentowane podczas Vascular Discovery From Genes to Medicine Scientific Sessions 2020, wykazały, że istnieje co najmniej 29 mutacji, które mogą zwiększać ryzyko jej rozwoju.

Ponadto wiadomo, że choroby, takie jak miażdżyca, osłabiają ścianę aorty i stają się głównym czynnikiem ryzyka rozwoju tętniaka. Podobnie, choroby zapalne aorty, a także nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i palenie tytoniu zwiększają ryzyko.

Tętnice z miażdżycą.
Miażdżyca tętnic jest ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju tętniaków.

Dowiedz się więcej na ten temat: Zdrowe serce – siedem przydatnych wskazówek

Diagnoza i leczenie

Ból jest zwykle pierwszą oznaką tego problemu, ponieważ pojawia się samoistnie lub pojawia się podczas badania klinicznego. Lekarz może potwierdzić diagnozę, wykonując prześwietlenie lub USG brzucha.

Medycyna precyzyjna, badając mapę genetyczną chorych, będzie w stanie z dużym wyprzedzeniem przewidzieć ryzyko wystąpienia tej choroby. W rzeczywistości doprowadzi to do wczesnej diagnozy i poprawi rokowanie.

Tętniak aorty leczy się operacyjnie. Zwykle dzieje się tak, gdy rozmiar tętniaka przekracza 2 cale, jeśli znajduje się w brzuchu, lub 3 cale, jeśli w klatce piersiowej. Lekarz przepisze leki w przypadku wstępnej fazy tętniaka i operuje tylko w ostateczności. Ta interwencja wiąże się ze znacznym ryzykiem we wszystkich trzech rodzajach tętniaków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.