Zdrowe serce - siedem przydatnych wskazówek

Serce jest najważniejszym mięśniem w naszym organizmie i powinniśmy robić, co w naszej mocy, aby o nie zadbać. W niniejszym artykule dowiesz się, jak to zrobić. To łatwiejsze niż myślisz!
Zdrowe serce - siedem przydatnych wskazówek
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Serce jest najważniejszym mięśniem w Twoim ciele. Zdrowe serce jest podstawą aktywnego, satysfakcjonującego życia. Jednak ludzie zwykle nie dbają o nie tak, jak powinni, dopóki nie zaczną się pojawiać problemy.

Choroby serca są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Aby uniknąć schorzeń i powikłań, zalecamy, aby robić wszystko, co w Twojej mocy, aby zachować zdrowe serce.

W tym artykule podamy kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą i wesprą u Ciebie zdrowy styl życia.

Wskazówki dotyczące zdrowego serca

Zdrowe nawyki są niezbędne zarówno do uzyskania dłuższego życia, jak i zadbania o jego jakość. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby serca jest stosunkowo proste. Zależy to jednak od tego, jak bardzo jesteś zdeterminowany zmienić swoje codzienne nawyki.

Małe rzeczy w Twoim codziennym życiu mogą mieć wpływ na zdrowe serce lub przyczynić się do zaburzeń jego pracy.

Są aspekty, których nie możemy zmienić (płeć, wiek, geny). Jednak poza tymi czynnikami, warto się postarać i zawalczyć o lepszą jakość życia. Silne serce jest przecież niezbędne do zdrowia i zadowolenia.

Dlatego właśnie zechciej zwrócić uwagę na następujące porady:

1. Zdrowe serce? Zacznij stosować zbilansowaną dietę

Nie mówimy, że musisz raz na zawsze rezygnować z mąki, smażonych potraw i cukrów. Nie mówimy też o przejściu na dietę wegetariańską. Jednak aby zachować zdrowe serce, należy kontrolować pokarmy, które regularnie spożywamy.

Należy unikać spożywania nadmiernych ilości tłuszczów nasyconych i żywności smażonej na głębokim oleju. Tego typu produkty są wprost proporcjonalne do ryzyka wystąpienia problemów z sercem. Ważna jest również równowaga jeśli chodzi o ilość spożywanej soli, czerwonego mięsa i wędlin.

Z drugiej strony, dodanie do diety większej ilości owoców i warzyw jest zawsze dobre. Nie tylko pomagają Twojemu sercu zachować zdrowie, ale także wspierają pracę pozostałych organów. W Twoich potrawach powinny znaleźć się również rośliny strączkowe, orzechy i mąka pełnoziarnista.

2. Ćwiczenia fizyczne a zdrowe serce

Zdrowe serce a ćwiczenia fizyczne.

Siedzący tryb życia jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca.

Z drugiej strony sport i ćwiczenia fizyczne przynoszą wiele korzyści. Wśród tych korzyści jest utrata wagi, zapobieganie miażdżycy i obniżenie poziomu cholesterolu lub cukru we krwi.

Dorosłym zaleca się co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Możesz także wykonać 75 minut intensywnych ćwiczeń. Idealne zajęcia to aerobik, energiczne chodzenie, jazda na rowerze, pływanie lub bieganie.

3. Spróbuj sięgać po zdrowe przekąski

Może się to odnosić do czasu spędzonego w domu lub w biurze. Spróbuj zmienić nawyk podjadania, który sprawia, że sięgasz po niezdrowe jedzenie między posiłkami. W południe, zamiast iść na kawę i ciasto, zjedz jogurt ze zbożami lub owocami.

Po powrocie z pracy nie siadaj na kanapie z paczką chipsów ziemniaczanych. Zamiast tego wybierz nasiona słonecznika lub migdały.

Zdrowe przekąski nie muszą być nudne ani pozbawione smaku. Co powiesz na marchewkowe paluszki z hummusem lub kremem z bakłażana? A może pełnoziarnista kanapka z awokado i chudym kurczakiem? Istnieją setki zdrowych opcji na wyciągnięcie ręki!

4. Zmniejsz stres

Niski poziom stresu pomaga w utrzymaniu zdrowego serca.

Oczywiście istnieje ścisły związek między nerwami, lękiem i problemami z sercem. Należy wspomnieć, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na stres. Wiele osób daje się ponieść negatywnym myślom. Jeśli znajdziesz się w tej grupie, najlepiej byłoby znaleźć skuteczną dla Ciebie technikę relaksacyjną.

Możesz spróbować jogi, medytacji, a nawet terapii psychologicznej.

Inne pomysły to:

  • Spacer po okolicy.
  • Relaksująca kąpiel w wannie.
  • Czytanie w wygodnej pozycji.
  • Słuchanie relaksującej muzyki przed pójściem spać.

5. Nie pal i nie nadużywaj alkoholu

Tytoń zawiera wiele niebezpiecznych substancji. Mogą one powodować różne rodzaje raka. Ponadto palenie papierosów ma negatywny wpływ na serce, żyły i tętnice.

Dym papierosowy zwiększa ryzyko zakrzepicy i zmniejsza przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Niestety, musisz uważać, nawet jeśli nie palisz. Możesz odczuć te same skutki jako bierny palacz, jeśli ktoś w Twoim otoczeniu ma ten niezdrowy nawyk.

Mówiąc o piciu alkoholu, trzeba powiedzieć: picie kieliszka czerwonego wina dziennie nie jest złe. W rzeczywistości jest odwrotnie, może się to przyczynić do dbania o Twoje zdrowie.

Jednak nadmierne picie alkoholu może powodować poważne problemy z sercem. Pojawienie się chorób serca jest często związane między innymi właśnie z piciem zbyt dużej ilości alkoholu.

6. Utrzymuj swoją wagę w zdrowym zakresie

Zdrowa waga ciała a zdrowe serce

Otyłość i nadwaga są bezpośrednio powiązane z problemami ze zdrowiem mięśnia sercowego. 

Twój wskaźnik masy ciała to test, który może Ci pomóc w zachowaniu zdrowia. Informuje on dokładnie, ile kilogramów należy ważyć, aby osiągnąć idealną wagę. Jednak nie jest to jedyna dostępna metoda kontrolna.

Dla tych, którzy mają niewielką nadwagę, już sama utrata wagi pomaga wyregulować ciśnienie krwi i przyczynić się do zdrowia tętnic.

Nie oznacza to, że powinniśmy popaść w obsesję na punkcie wagi. Mając nadwagę, najważniejszym bodźcem do utraty wagi powinno być nasze zdrowie, a nie liczby.

Stopniowa utrata wagi jest zdrowa dla tych, u których wykryto nadwagę. Jest ona zdrowsza niż „cudowna” dieta, która obiecuje pomóc schudnąć 5 lub 10 kilogramów w tydzień lub dwa.

Co więcej, nie należy przerywać jedzenia, aby osiągnąć swój cel. Restrykcyjna głodówka może tylko pogorszyć sytuację.

7. Wysypiaj się, aby zachować zdrowe serce

Dobry sen pomaga w utrzymaniu zdrowego serca.

Jak dużo snu wystarczy do zachowania zdrowia? To zależy od każdego indywidualnie. Jednak szacuje się, że przeciętna osoba dorosła powinna spać od 7 do 9 godzin dziennie.

Dobre nawyki dotyczące snu są korzystne dla serca. Dzieje się tak, ponieważ zmniejsza się ryzyko tachykardii lub zawału serca.

Jeśli śpisz tylko przez kilka godzin na dobę, Twoje ciało nie wyprodukuje takiej ilości serotoniny, jakiej potrzebuje. Ten hormon zapewnia dobre samopoczucie i uczucie komfortu. Jeśli nie wytworzysz tego hormonu w dostatecznych dawkach, może to spowodować, że pojawi się u Ciebie nadmierny głód i pragnienie. Dlatego właśnie odpowiednia jakość i długość snu jest bezpośrednio powiązana ze zdrowiem serca.

Stosując w praktyce wyżej wymienione nawyki, będziesz mieć szansę na zadbanie o zdrowe serce i podwyższenie jakości życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.