Poznaj bliżej konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi w organizmie

Konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi są liczne i długotrwałe. Od osteoporozy po udary, różne stany są spowodowane złym leczeniem nadciśnienia. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Poznaj bliżej konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi w organizmie

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi (lub nadciśnienia) są poważne i przewlekłe. W rzeczywistości ten stan znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, encefalopatii, chorób nerek i innych.

Szacunki wskazują, że jedna szósta światowej populacji cierpi na nadciśnienie. Ponadto co czwarta osoba dorosła w wieku powyżej 18 lat w najbardziej dotkniętych chorobą krajach na całym świecie ma nadciśnienie.

W przeciwieństwie do alarmujących danych, należy zauważyć, że tylko co piąta osoba z nadciśnieniem ma ten problem pod kontrolą. Jak możesz sobie wyobrazić, jest to ważny czynnik wyzwalający wiele różnych długotrwałych zaburzeń.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jakie są konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi w organizmie.

Jakie są konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi w naszym organizmie?

Główną cechą nadciśnienia jest utrzymujące się wysokie ciśnienie krwi w tętnicach. Zwykle dzieli się je na następujące dwie wartości:

  • Ciśnienie skurczowe, czyli maksymalne ciśnienie wywierane przez krew na ściany tętnicy, gdy serce się kurczy. Wartość graniczna dla nadciśnienia to 140 milimetrów słupa rtęci (mmHg), ale normalna wartość to 120 mmHg. Osoba z ciśnieniem powyżej 180 mmHg wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
  • Ciśnienie rozkurczowe to ciśnienie krwi mierzone podczas rozluźniania komór serca. Normalna wartość jest równa lub mniejsza niż 80 mmHg. Nadciśnieniem jest wartość  90 mmHg, a stanowiąca powód przyjęcia na izbę przyjęć to 120 mmHg.

Zatem punkt odcięcia wynosi 140/90 mmHg. W każdym razie, jak wskazuje portal HHS Public Access, 95% pacjentów cierpi niejednorodne nadciśnienie pierwotne. Istnieje wiele czynników wyzwalających  tę chorobę oraz uwarunkowań genetycznych i środowiskowych.

Według Fundación Española del Corazón konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi zabijają każdego roku 7,5 miliona ludzi na całym świecie. Stanowi 13% wszystkich zgonów, które występują na świecie każdego roku, jeśli spojrzysz na to z tej perspektywy.

1. Wysokie ciśnienie krwi w sercu i układzie krążenia

W miarę postępu choroby ściany tętnic powoli, ale stopniowo ulegają coraz większemu uszkodzeniu. Klinika Mayo zwraca uwagę, że rozwój tego schorzenia we wczesnych stadiach jest zwykle niedostrzegalny. Mimo to jego skutki są dość druzgocące.

Tętnice

Ściany tętnic z czasem słabną z powodu ciągłego nacisku na nie, a ich średnica zwęża się z powodu odkładania się lipidów i akumulacji płytek krwi. Proces ten nazywamy miażdżycą i jest on często przyczyną większości udarów niedokrwiennych i innych niewydolności krążenia.

Ponadto nadciśnienie sprzyja rozwojowi tętniaków. Amerykańska Narodowa Biblioteka Medyczna definiuje te formacje jako nienormalne poszerzenie ścian tętnicy. Przypominają wiszącą kiść winogron.

Niektóre tętniaki są wrodzone, podczas gdy inne rozwijają się w wyniku palenia tytoniu, nadciśnienia lub wysokiego poziomu cholesterolu. Tętniaki mogą pękać i zalewać otaczające tkanki krwią lub alternatywnie tkwić latami niewykryte i nie powodować żadnych problemów w życiu człowieka.

Pęknięcie tętniaka aorty jest śmiertelne. W rzeczywistości osiemdziesiąt procent pacjentów umiera z tego powodu – połowa z nich zanim dotrze do szpitala.

Struktura krążenia krwi.
Tętniak to rozszerzenie naczyń krwionośnych, które komplikuje krążenie i jest zagrożone pęknięciem.

Serce

Wysokie ciśnienie krwi powoduje przerost serca. Serce musi pompować mocniej, aby krew dotarła do wszystkich tkanek z powodu zwężenia i uszkodzenia tętnic. Jak w przypadku każdego mięśnia, który jest stale przeciążony, tkanka serca ostatecznie pogrubia się w sposób patologiczny.

Serce nie tylko włóknieje w najcięższych stadiach, ale jego komory rozszerzają się. W rezultacie coraz trudniej jest temu narządowi pompować krew, co prowadzi do różnych nadciśnieniowych chorób serca. Ponadto powoduje to dusznicę bolesną, niewydolność serca, zawały serca i udary.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: W jaki sposób palenie wpływa na serce?

2. Konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi na mózg i układ nerwowy

Sociedad Argentina de Hipertensión Arterial dostarcza interesujących informacji, które wiążą mózg z wysokim ciśnieniem krwi. Całkowity przepływ krwi do mózgu może być znacząco zmniejszony u pacjentów z nadciśnieniem, co może przełożyć się na utratę pamięci.

Wspomniane źródło umieszcza konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi jako główny modyfikowalny naczyniowy czynnik ryzyka otępienia. Poza tym, jak wspomnieliśmy powyżej, zmniejszenie przepływu krwi sprzyja pojawieniu się udaru niedokrwiennego. Odpowiada ono za 80% udarów.

W tej sytuacji neurony, które otrzymują krew z zablokowanej lub zwężonej tętnicy, nie otrzymują już potrzebnego im tlenu. W ten sposób obumierają w ciągu kilku minut. Jest również prawdopodobne, że nadciśnienie może doprowadzić do udaru krwotocznego z powodu tętniaków, o których mówiliśmy powyżej.

3. Nadciśnienie i wzrok

Jak wskazuje Narodowa Biblioteka Medyczna Stanów Zjednoczonych, konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi mogą powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, które zasilają siatkówkę.

Możesz nie być tego świadomy, ale siatkówka jest odpowiedzialna za projekcję obrazów do nerwu. Przenosi je do mózgu. Dlatego uszkodzenie siatkówki może być szkodliwe dla wzroku.

Na przykład nerw wzrokowy ulegnie nieodwracalnej atrofii, jeśli do oczu dotrze niewystarczająca ilość krwi. Uszkodzenia tego nerwu nie można naprawić, więc jedynym możliwym leczeniem jest zapobieganie jego wystąpieniu.

Ponadto nadciśnienie powoduje również uszkodzenie delikatnych naczyń krwionośnych otaczających siatkówkę. Co więcej, zwiększa ich przepuszczalność, a co za tym idzie, może powodować pęknięcia naczyń.

Osoba z nadciśnieniem może doświadczyć krwotoków i wysięków ocznych, które trwale uszkodzą zalane tkanki.

4. Konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi na układ moczowy

Jak wskazuje strona internetowa Go Red for Women, wysokie ciśnienie krwi jest drugą najczęstszą przyczyną niewydolności nerek na całym świecie. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że nadciśnienie zwęża i utwardza naczynia krwionośne w nefronach (podstawowych jednostkach nerek).

Zwykle świadczy o tym zdarzenie kliniczne znane jako białkomocz. Osoba z tym stanem wydala białko z moczem.

A to oznacza, że poziomy białka w moczu większe lub równe 300 miligramom w ciągu 24 godzin mogą wskazywać na przewlekłą niewydolność nerek. Ponadto uszkodzone naczynia nerkowe mogą nie filtrować substancji odpadowych, które organizm powinien wydalać.

Jak widać, nagromadzenie substancji toksycznych w organizmie może objawiać się na wiele sposobów.

Osoba trzymająca rysunek nerek.
Proteinuria, znak biochemiczny, pojawia się, gdy nadciśnienie tętnicze uszkadza nerki.

5. Inne powiązane schorzenia

Skutki nadciśnienia na organizm nie kończą się uszkodzeniem układu nerkowego. Poniższa lista zawiera inne komplikacje, które mogą z tego wyniknąć:

  • Problemy w układzie mięśniowo-szkieletowym. Uszkodzenie nerek powoduje, że wapń przedostaje się do moczu, więc organizm pozbywa się go w niewłaściwy sposób. Tak więc, aby zrekompensować niedobór wapnia we krwi (hipokalcemia), organizm musi uciekać się do resorpcji tkanki kostnej. Prowadzi to do osteoporozy.
  • Układ oddechowy. Zmniejszenie średnicy tętnic może sprzyjać rozwojowi skrzepów. Co więcej, jeśli taki skrzep się zerwie i zacznie krążyć w krwiobiegu, może wytworzyć zator. Problem znany jako zator płucny występuje wtedy, gdy skrzep dociera do krytycznego naczynia w płucach i utrudnia przepływ.
  • Problemy w sferze seksualnej. Penis wymaga szybkiego i efektywnego przepływu krwi, aby doszło do erekcji. Jak możesz sobie wyobrazić, konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi prowadzą do powstawania zaburzeń erekcji u mężczyzn.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zaburzenia erekcji i cukrzyca: co je łączy?

Dwa sposoby zapobiegania skutkom wysokiego ciśnienia krwi

Nadciśnienie wymaga leczenia na dwóch różnych frontach: farmakologicznym i behawioralnym. Nie możemy powiedzieć, że obniżenie ciśnienia krwi można osiągnąć tylko poprzez zwrócenie uwagi na swój styl życia. Dlatego być może będziesz musiał przez resztę życia przyjmować leki przeciwnadciśnieniowe, takie jak moczopędne lub blokery adrenergiczne.

Poza farmakologią, pomoc w redukcji objawów leży również w rękach pacjenta. Może on to zrobić poprzez regularne ćwiczenia, utratę wagi w przypadku nadwagi, rzucenie palenia papierosów, unikanie stresujących sytuacji i terapię psychologiczną.

Wiedz, że nie jesteś sam w walce z konsekwencjami wysokiego ciśnienia krwi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.