Tętniak aorty brzusznej: objawy i leczenie

Tętniak aorty brzusznej to groźny stan, mogący prowadzić do wielu powikłań a nawet śmierci. Dowiedz się jak go rozpoznać i leczyć.
Tętniak aorty brzusznej: objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2020

Tętniak aorty brzusznej jest poważnym stanem, w którym dochodzi do poszerzenia średnicy aorty brzusznej. Im ta średnica jest większa, tym ryzyko przerwania ściany tętnicy jest większe. Takie pęknięcie może prowadzić do krwotoku wewnętrznego, wstrząsu, a nawet śmierci.

Wczesne wykrycie tej przypadłości pozwala jednak na ścisłą kontrolę w celu zminimalizowania ryzyka. Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat rozpoznania i leczenia tętniaka aorty!

Tętniak aorty brzusznej: objawy i leczenie

Tętniak aorty brzusznej to patologiczne i trwałe rozszerzenie naczynia krwionośnego aorty. Jest to stan, który może powodować poważne, a nawet krytyczne konsekwencje.

Osoby starsze są niestety bardziej narażone na tę patologię, ponieważ ściany ich tętnic są bardziej luźne i elastyczne. Pojawienie się tętniaka u osoby młodej może mieć związek z problemami genetycznymi i chorobami wrodzonymi, lub urazami, które mogą prowadzić do tego schorzenia.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej przypadłości.

Czym jest tętniak aorty brzusznej?

Tętniak aorty

Aorta to największa tętnica w całym organizmie człowieka. Jej bieg rozpoczyna się po lewej stronie serca i odpowiada ona za transport krwi do całego organizmu. Jest to największa tętnica odprowadzająca utlenowaną krew z części komorowej serca występująca u niektórych zwierząt, w tym ludzi.

 

Czym dokładnie jest aorta brzuszna?

Do aorty brzusznej zaliczamy część tętnicy, która przechodzi przez brzuch, tuż przed kręgosłupem. Rozciąga się ona od mięśnia przepony do poziomu czwartego kręgu lędźwiowego.

Tętniak to obszar tętnicy, który ulega rozciągnięciu. Innymi słowy, ściany naczyń krwionośnych są rozszerzone i osłabione, co powoduje większe ryzyko ich rozerwania.

Należy pamiętać, że mówimy o największym naczyniu krwionośnym w całym ciele. Innymi słowy, transportuje ona więcej krwi i pod większym ciśnieniem niż jakiekolwiek inne naczynie krwionośne. Dlatego, u osób z tętniakiem aorty poważne ryzyko pęknięcia jest głównym źródłem niepokoju.

Aorta to najgrubsza tętnica w ludzkim ciele, a jej patologie stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Czynniki ryzyka tętniaka aorty brzusznej

Chociaż tętniak aorty może wystąpić u każdej osoby, pewne czynniki lub nawyki zwiększają jego ryzyko. Istnieją również czynniki ryzyka, które u pacjentów z tętniakiem zwiększają ryzyko pęknięcia.

Czynniki te obejmują:

  • Płeć. Mężczyźni są cztery razy bardziej narażeni na rozwój tętniaka niż kobiety.
  • Historia rodzinna tętniaka. Istnieją pewne czynniki genetyczne związane z dziedziczeniem tej patologii.
  • Palenie papierosów. Palenie ma szkodliwych skutków dla organizmu. Pamiętaj, ze toksyny, które połykamy podczas palenia, powodują, że naczynia krwionośne stają się bardziej sztywne i kruche. Zwiększa to ryzyko pęknięcia tętniaka.
  • Wysoki poziom cholesterolu i miażdżyca. Podobnie jak tytoń, oba te czynniki uszkadzają ściany tętnic, czyniąc je bardziej podatnymi na pękanie.
  • Zbyt wysokie ciśnienie krwi. W przypadku nadciśnienia, krew krąży z większym ciśnieniem w tętnicach. To ciśnienie przenosi się bezpośrednio na ściany naczynia, zmuszając je do większej odporności.

Jakie są objawy tętniaka aorty brzusznej?

Zazwyczaj tętniaki te rozwijają się dość powoli. Bardzo rzadko dochodzi do szybkiego i gwałtownego ich rozwoju. Jednak w przypadku diagnozy pęknięcia, sytuacja może stać się pilna i może oznaczać konieczność operacji.

Podczas powolnego rozwoju, stan ten nie prezentuje żadnych objawów. Kiedy nastąpi pęknięcie, może być małe. Objawy mogą się pojawiać, a następnie stopniowo nasilać się w czasie. W przypadku dużego krwawienia, pojawienie się objawów będzie bardziej gwałtowne.

Ból brzucha

Niektóre objawy pęknięcia tętniaka aorty są następujące:

  • Ból brzucha, który może promieniować w kierunku odcinka lędźwiowego pleców
  • Spadek ciśnienia krwi
  • Zawroty głowy lub omdlenia, wymioty
  • Zimne poty, zaburzenia czucia
  • Trudności w oddychaniu i przyspieszone tętno
  • Ostry i silny ból brzucha w przypadkach pęknięcia tętniaka aorty brzusznej

Tętniak aorty brzusznej – diagnostyka i leczenie

Jeśli tętniak nie uległ pęknięciu, wykrycie go następuje zwykle przypadkowo podczas diagnostyki obrazowej.

Tętniak aorty może być wykryty podczas USG, CAT lub RTG przy okazji różnego rodzaju badań diagnostycznych

Po zdiagnozowaniu leczenie polega na zapobieganiu pęknięciu i będzie zależało od wielkości tętniaka. Niektóre metody obejmują ścisłą kontrolę ciśnienia krwi i regulację poziomu cholesterolu. Oczywiście lekarze zachęcają pacjentów z tętniakami do trzymania się z dala od tytoniu.

W niektórych przypadkach najlepiej jest leczyć tętniaka chirurgicznie. Na przykład, jeśli tętniak jest duży – większy niż kilka centymetrów – lub rośnie szybko. To samo dotyczy sytuacji, gdy u pacjenta występuje wiele czynników ryzyka, które mogą prowadzić do przedwczesnego pęknięcia.

Jeśli tętniak już pękł, konieczna będzie pilna operacja.

Przeczytaj także: Wpływ alkoholu na serce

Ryzyko pęknięcia tętniaka aorty

Tętniak aorty brzusznej to stan, którego nie powinniśmy nigdy lekceważyć. Wczesna diagnoza i leczenie pacjenta zwykle może pomóc uniknąć powikłań. Zazwyczaj stosuje się leczenie zapobiegawcze i staranną kontrolę różnych parametrów.

Jeśli jednak aorta brzuszna pęknie, konieczna będzie szybka diagnoza i pilna operacja, aby uniknąć sytuacji zagrażającej życiu. Utrzymywanie ciśnienia krwi pod kontrolą, obniżanie poziomu cholesterolu we krwi i unikanie tytoniu mają fundamentalne znaczenie w zapobieganiu pęknięcia tętniaka aorty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Belloch García SL. Abdominal aortic aneurysm. Prevalence and associated risk factors in a population of patients hospitalised in Internal Medicine. Rev Clin Esp. 2018 Dec 1;218(9):455–60.
  • Izquierdo González R, Dorrego García RM, Rodríguez Ledo P, Segura Heras JV. Screening based on risk factors for abdominal aortic aneurysm in the cardiology clinic. Int J Cardiol. 2019 Mar 15;279:162–7.
  • Gentille-Lorente DI, Salvadó-Usach T. Screening for Abdominal Aortic Aneurysm by Means of Transthoracic Echocardiography. Rev Española Cardiol (English Ed. 2011 May 1;64(5):395–400.
  • Riambau V, Guerrero F, Montañá X, Gilabert R. Abdominal aortic aneurysm and renovascular disease. Vol. 60, Revista Espanola de Cardiologia. Ediciones Doyma, S.L.; 2007. p. 639–54.
  • Maceira-Rozas, M. C., and G. Atienza-Merino. “Cribado de aneurisma de aorta abdominal en población de riesgo: revisión sistemática.” Angiología 60.3 (2008): 165-176.
  • Soria, J. M., et al. “Métodos de estudio de las enfermedades complejas: aneurismas de la aorta abdominal.” Angiología 62.2 (2010): 58-64.
  • Canaud, L., and P. Alric. “Cirugía de los aneurismas de la aorta torácica y toracoabdominal.” EMC-Cirugía General 20.1 (2020): 1-22.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.