Przewlekła czkawka: czy można ją leczyć?

Przewlekła czkawka: czy można ją leczyć?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Przewlekła czkawka może wpływać na wszystkie aspekty życia osoby, która na nią cierpi wpływając na jej relacje osobiste i nawyki dotyczące snu. Opowiemy Ci więcej w tym artykule.

Każdy wie, czym jest czkawka i czasami na nią cierpiał. Składa się z serii mimowolnych skurczów przepony, które powodują zamknięcie strun głosowych z charakterystycznym i zabawnym dźwiękiem. Jednak przewlekła czkawka nie jest wcale niczym przyjemnym.

Przewlekła czkawka to rzadka choroba. Szacuje się, że na 100 000 mieszkańców przypada tylko 1 przypadek i polega na tym, że skurcze przepony powtarzają się przez okres dłuższy niż 48 godzin.

Przewlekła czkawka może być objawem innej choroby. Dlatego trudno ją leczyć, ponieważ to, co należy wyeliminować jest przyczyną. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o tym problemie.

Przewlekła czkawka: przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, przewlekła czkawka to taka, która trwa kilka dni, a nawet tygodni. Występuje naprzemiennie z okresami, w których pacjent jej nie odczuwa. Jednak większość osób cierpi na nią kilka razy w tym samym miesiącu.

Ta patologia jest zwykle konsekwencją innej choroby, która osadza się w przewodzie pokarmowym. Często w przełyku i żołądku, które są dwoma narządami najbardziej stykającymi się z przeponą. Choroba refluksowa przełyku jest wskazywana jako jedna z głównych winowajców.

Choroba refluksowa przełyku jest chorobą, w której przełyk ulega uszkodzeniu, ponieważ kwaśna zawartość żołądka unosi się i niszczy jego ściany. Ten refluks żołądkowo-przełykowy jest uwarunkowany wieloma czynnikami, takimi jak rodzaj spożywanych pokarmów, palenie papierosów i gorące napoje.

Chociaż przewlekła czkawka może mieć wiele przyczyn częściej cierpią na nią mężczyźni niż kobiety. Wydaje się, że wyzwalacze to także stres i niepokój.

Zgaga

Choroba refluksowa przełyku jest jedną z głównych przyczyn przewlekłych czkawek

Pozostałe przyczyny

Ponieważ przewlekła czkawka polega na mimowolnych skurczach przepony należy wziąć pod uwagę, że każdy uraz nerwu, który dotyka ten mięsień, może go spowodować. Przede wszystkim może to być spowodowane urazem mózgu w okolicy wyzwalającej odruch.

Najczęstszymi chorobami, które uszkadzają mimowolne neurony ruchowe są zapalenie opon mózgowych i stwardnienie rozsiane. Zaobserwowano również, że przewlekła czkawka może być objawem guza mózgu lub udaru naczyniowo-mózgowego, który pozostawia ślady.

Uraz nerwów przewodzących impulsy do przepony może być również wyzwalaczem. To tak zwane nerwy przeponowe komunikują ośrodkowy układ nerwowy z mięśniami brzucha. Część jego trasy przebiega przez szyję i klatkę piersiową, dlatego należy wykluczyć patologie w tym obszarze.

Na koniec należy zauważyć, że przewlekła czkawka może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. W rzeczywistości czasami pojawia się po znieczuleniu lub zabiegu chirurgicznym. Zaobserwowano ją również u osób uzależnionych od alkoholu i innych środków uspokajających.

Tabletki w dłoni
Czkawka może być efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków

Przewlekła czkawka: czy można ją leczyć?

Leczenie tej patologii opiera się na znalezieniu jej przyczyny. Oznacza to, że jeśli przewlekła czkawka jest spowodowana refluksem żołądkowo-przełykowym, najważniejszą rzeczą będzie leczenie tej choroby, w której stosuje się leki zobojętniające sok żołądkowy regulujące pH żołądka.

Jednak korzystne działanie stwierdzono również w przypadku niektórych leków, które mogą być stosowane w przypadku przewlekłej czkawki jako takiej. Chlorpromazyna i metoklopramid to leki, które pośrednio pomagają. Pierwszy z nich jest często stosowany jako lek przeciwpsychotyczny, a drugi jest stosowana w przypadku nudności.

W przypadku, gdy nic z tego nie działa istnieją techniki chirurgiczne, które mogą wyleczyć czkawkę. Polegają na blokowaniu nerwów przeponowych w celu zatrzymania impulsu nerwowego, który obkurcza przeponę.

Większy problem niż zwykła czkawka

Musimy pamiętać, że przewlekła czkawka to bardzo istotny problem. Wpływa na wszystkie aspekty życia pacjenta, uniemożliwiając mu nawet spanie. Dlatego w trakcie leczenia ważne jest również zapewnienie wsparcia psychologicznego.

Nie mamy do czynienia z klasyczną, krótkotrwałą czkawką, która znika po chwili. Osoby z przewlekłą czkawką spędzają całe dnie z objawami i muszą dostosować swoje istnienie do tego problemu. Dlatego tak ważne jest, aby im towarzyszyć i pomagać.

To może Cię zainteresować ...
Dziecięca czkawka – jak ją okiełznać?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dziecięca czkawka – jak ją okiełznać?

Dziecięca czkawka nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia naszego malucha. Jest jednak męcząca zarówno dla rodziców jak i dzieci. Jak z nią walc...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.