Aerofagia: podstawowe objawy i cechy tej choroby

Aerofagia jest zaburzeniem funkcjonowania układu pokarmowego, które wynika z połykania zbyt dużej ilości powietrza podczas jedzenia. Objawy takie są stosunkowo często spotykane u dzieci, dlatego stan ten jest często związany z występowaniem kolki u niemowląt.
Aerofagia: podstawowe objawy i cechy tej choroby

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Objawy, jakimi cechuje się aerofagia, są z reguły wynikiem połykania nadmiernych ilości powietrza do przewodu pokarmowego, szczególnie podczas posiłków. Termin ten oznacza dosłownie „jedzenie powietrza”. Ma on także doskonałe odzwierciedlenie w polskiej nazwie tej choroby, jaką jest „łykawica”.

Aerofagia jest ogólnie rzecz biorąc niewielkim i zupełnie niegroźnym zaburzeniem funkcjonowania układu pokarmowego. Jednak często powoduje wiele różnego rodzaju dyskomfortu. W rzeczywistości często jest odpowiedzialna za nagłe upuszczanie nadmiaru powietrza z żołądka lub przewodu pokarmowego, które jest powszechnie znane jako odbijanie się (lub bekanie).

Ważne jest jednak to, aby nie mylić tego stanu chorobowego z refluksem (przepukliną rozworu przełykowego), który ma podobne objawy.

Aerofagia może nasilać się w obecności innych problemów z układem pokarmowym, takich jak niestrawność lub obrzęk powłok brzusznych. U dzieci aerofagia występuje stosunkowo często i jest często związana z kolkami niemowląt.

Aerofagia i jej główne przyczyny

Jak wspomnieliśmy już powyżej, aerofagia jest zaburzeniem funkcjonowania układu pokarmowego, które wynika z połykania zbyt dużej ilości powietrza podczas jedzenia. Objawy takie są stosunkowo często spotykane u dzieci, dlatego stan ten jest często związany z występowaniem kolki u niemowląt.

Zwykle aerofagia jest konsekwencją nieodpowiedniej diety. Zazwyczaj wiąże się to z nadmiernym spożywaniem napojów gazowanych, słodzonych i innych niezdrowych produktów spożywczych, takich jak słodycze, chipsy i guma do żucia.

Ból brzucha

Może nawet mieć swoje źródło w złych nawykach żywieniowych podczas posiłków, takich jak zbyt szybkie jedzenie. Dzieje się tak, ponieważ taki sposób spożywania pokarmu sprzyja wprowadzaniu dużej ilości powietrza do przewodu pokarmowego.

Ale dolegliwość ta może również wynikać z problemów lękowych, takich jak stres. Z patologicznego punktu widzenia jest to powszechnie spotykane zjawisko u osób, które nie koordynują właściwie funkcji połykania i oddychania. Jest to często występująca okoliczność u osób z lękiem.

Aerofagia i jej najczęściej spotykane symptomy

Aerofagia objawia się zazwyczaj uczuciem ciężkości w żołądku, wzdęciami i innymi problemami ze strony układu pokarmowego. Najlepszym sposobem na złagodzenie dolegliwości trawiennych jest zazwyczaj pozwalanie na odbijanie się lub wręcz jego wymuszanie.

Objawy cechujące aerofagię obejmują przede wszystkim:

  • Wzdęcia brzucha: jest to wynik wzrastającego ciśnienia gazów w żołądku. W ten sposób nadmiar powietrza powoduje pęcznienie w jamie brzusznej. Łatwo można ten objaw jednak pomylić z innymi dolegliwościami.
  • Ból brzucha: czasami ból ten przenosi się do dolnej części mostka, z racji tego, że powietrze powoduje ucisk zarówno na brzuch, jak i serce. W efekcie tego można pomylić ten ból z innym problemem, który powoduje dusznicę bolesną (chorobę wieńcową).
  • Dźwięki pracujących jelit: niektóre odmiany tej dolegliwości wywołują objawy podobne do aerofagii. Tak jest w przypadku wzdęć i gazów, które powodują burczenie brzucha i ogólnie różne charakterystyczne odgłosy związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego.
  • Odbijanie się, czkawka i nieprzyjemne wzdęcia.

Diagnozowanie aerofagii

Specjaliści dokonują diagnozy aerofagii, gdy odbijanie się staje się procesem powtarzalnym i do tego powodującym spory dyskomfort. Wystarczy, że zjawisko to występuje kilka razy w tygodniu. Lekarz sprawdza również ilość połykanego powietrza.

Podstawową częścią diagnozy jest wykluczenie między innymi patologii o charakterze chorobowym, takich jak problemy ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego, zaburzenia wchłaniania węglowodanów w jelitach, przerost flory bakteryjnej i zmiany perystaltyki jelit. W grę mogą wchodzić także inne, bardziej specyficzne problemy natury zdrowotnej.

Zapobieganie aerofagii i jej nawrotom

Aby zapobiec aerofagii, powinieneś przede wszystkim utrzymywać odpowiednią dietę. Ponadto powinieneś żuć pożywienie powoli i unikać niektórych produktów sprzyjających stanom zapalnym układu pokarmowego, takich jak napoje gazowane, alkohol, cukierki lub guma do żucia.

Naturalne remedia

Jeśli obrzęk jest spowodowany stresem, spróbuj złagodzić swój lęk, poddając się odpowiedniemu leczeniu psychologicznemu lub zmniejsz go na własną rękę poprzez regularne ćwiczenia sportowe i relaksacyjne. Objawy aerofagii zwykle ustępują samoistnie po zlikwidowaniu przyczyn odpowiedzialnych za to zaburzenie.

Aerofagia: metody leczenia

Na koniec należy podkreślić, że leczenie aerofagii będzie obejmować szereg różnych środków wartych wzięcia pod uwagę i zastosowania w praktyce:

  • Żuj właściwie pożywienie i rób to powoli. Wiele osób je zbyt dużo, zbyt nerwowo i za szybko. Prowadzi to do przyrostu masy ciała i licznych problemów wynikających z nieprawidłowego trawienia. Jedną z rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć tego problemu i skutecznie wyleczyć się z aerofagii, jest powolne jedzenie i dokładne żucie każdego kęsa.
  • Unikaj ciężkostrawnych i obfitych posiłków. Zdrowa dieta pomaga zapobiegać aerofagii. Nie powinieneś spożywać ciężkostrawnych posiłków. Ograniczaj ponadto spożycie wyjątkowo pikantnych potraw i napojów gazowanych.
  • Zrelaksuj się. Niektórzy ludzie żyją cały czas w stanie napięcia nerwowego i stresu, co powoduje, że zamieniają się w istny kłębek nerwów. Jeśli Ty także do nich się zaliczasz, znajdź sposób na rozładowanie swojego stresu. Dzięki temu ogólnie rzecz biorąc będziesz w stanie prowadzić o wiele zdrowszy tryb życia. Aby to zrobić, zacznij od regularnych ćwiczeń i spożywania większej ilości owoców, ryb i warzyw.
  • Pij rumianek i inne naturalne napary. Niektóre naturalne składniki są idealne do łagodzenia niektórych objawów aerofagii. Rumianek jest wręcz doskonałym, w pełni naturalnym środkiem do leczenia i łagodzenia nadmiaru gazów i wzdęć.
  • Pij duże ilości wody. Dzięki temu Twój organizm będzie lepiej nawodniony. Ponadto, gdy pijesz więcej wody, zmniejszasz także spożycie napojów gazowanych. A to jest zdecydowanie ogromna zaleta!
  • I na koniec pamiętaj o tym, że masaż brzucha może pomóc Ci złagodzić niektóre objawy tego zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • López Higueras, A. (2012). Protocolo diagnóstico de la aerofagia. Medicine. https://doi.org/10.1016/S0304-5412(12)70259-7

  • Velasco Benítez, C. A. (2013). AEROFAGIA, DOLOR ABDOMINAL RELACIONADO A DESÓRDENES GASTROINTESTINALES FUNCIONALES Y ESTREÑIMIENTO FUNCIONAL EN NIÑOS. Revista Gastrohnup.

  • Colaboración Cochrane. (2001). Efectividad del tratamiento en el cólico del lactante: revisión sistemática. Revista Pediatría de Atención Primaria.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.