Dieta - poznaj 9 produktów, których należy za wszelką cenę unikać!

Aby Twoja dieta była dobra, zawsze lepiej robić własne smoothie i sałatki niż kupować te gotowe. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy!
Dieta - poznaj 9 produktów, których należy za wszelką cenę unikać!

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Dieta to dość trudne zagadnienie i nie zawsze wszystko jest oczywiste. Niektóre produkty mają więcej kalorii niż się wydaje – w rzeczywistości takich produktów jest bardzo dużo.

Poniżej przedstawiamy listę produktów, których nasza dieta nie powinna zawierać.

Niektórzy ludzie nie mają wystarczającej wiedzy o tych produktach i mimo dobrych chęci, sami sobie szkodzą. Dowiedz się więc, czego należy unikać.

1. Twoja dieta nie powinna uwzględniać sushi

Wiele osób wierzy, że sushi ma niewiele kalorii. Ludzie wierzą też, że jest to bardzo zdrowe pożywienie. Musisz być uważna – wiele gatunków wcale takich nie jest.

Sushi na talerzu
  • Przykładowo powinnaś unikać zestawów z pikantnym majonezem, smażoną tempurą i kremowym serem. Są one mocno bogate w tłuszcze.
  • Do sushi dodawane są także różne sosy. Tutaj również wskazana jest rozwaga. Należy wybrać taki, który jest najlżejszy i unikać produktów smażonych.

2. Granola

Granola jest bardzo zdrowa, jednak nie jest dobrym produktem dla osób, które chcą schudnąć. Ma ona bowiem sporo kalorii.

Powinnaś być zawsze świadoma tego, co jesz. Możesz jeść granolę w małych ilościach, jednak powinno być to połączone z ćwiczeniami.

3. Sałatka Cezar

Uważaj na sałatki, gdyż mogą być zgubne. Fakt, że powstają na bazie sałaty nie czyni z nich niskokalorycznych potraw. Dobrym przykładem jest sałatka Cezar.

Sałatka cezara

Potrawa ta jest bogata w kalorie. Składają się na nią grzanki czy ser. W ten sposób powstaje wysokokaloryczny produkt, którego powinnaś unikać.

Lepiej użyć pomidory, sałatę, szparagi czy kukurydzę z oliwą z oliwek.

4. Batony zbożowe

Uważaj na batony zbożowe. Chociaż wydają się zdrową przekąską z niewielką liczbą kalorii, to w rzeczywistości jest inaczej. Tak jak granola, popularne batony zbożowe mają wiele kalorii. Nie powinnaś spożywać ich zbyt wielu.

Poza tym posiadają tłuszcze wielonasycone i tłuszcze trans, a także przetworzony cukier i niezdrowe oleje. Dlatego też powinno się ich unikać.

5. Chleb pełnoziarnisty

Nie wierz w opowieści, że chleb pełnoziarnisty zawiera mniej kalorii.

Dieta nie powinna obejmować chleba pełnoziairnistego

Chleb pełnoziarnisty ma tyle samo kalorii jak pieczywo białe. Różnica leży jedynie w ilości błonnika. Składnik ten poprawia trawienie, ale nic więcej.

6. Napoje dla sportowców

Popularne izotoniki są idealne dla sportowców. Dostarczają organizmowi soli i minerałów utraconych podczas intensywnego wysiłku.

Jednakże ilość cukru sprawia, że jest to wysokokaloryczny napój. Unikaj ich lub szukaj takich z niską zawartością cukru.

7. Pikle

Ogórki to bardzo ważny składnik, jaki powinna uwzględniać każda zdrowa dieta. Pikle jednak się do tego grona nie zaliczają. Wynika to z wysokiej zawartości sodu, czyli soli.

Pikle

Sól działa bardzo niekorzystnie na organizm, powodując m.in. zatrzymanie płynów w organizmie oraz puchnięcie.

8. Suszone banany

Banany to owoc z wysoką zawartością cukru . Jak wiesz, jedzenie owoców jest bardzo zdrowe, jednakże niektóre powinny być wyłączone z diet odchudzających.

Tyczy się to właśnie suszonych bananów, które znajdziesz w wielu mieszankach.

9. Smoothie

Nie wszystkie smoothie są zdrowe. Musisz być bardzo uważna. Występuje tu podobna sytuacja jak przy bananach. Jeśli chcesz jeść owoce, lepiej spożywaj je w całości.

Smoothie ze słomką, a dieta

Niektóre smoothie połączone są ze słodzikami lub mocno posłodzone.

Poniżej przedstawiamy pewien “trik”:

  • Jeśli chcesz pić smoothie, to przyrządzaj je sama. Najlepiej powinno być oczyszczające i składać się powinno tylko z owoców jako bazy.
  • Jeśli chcesz naprawdę zdrowe smoothie, to nie dodawaj cukru, śmietany, czekolady i niczego w tym stylu.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.