Terapia ciszą i jej zalety - poznaj je!
Terapia ciszą potrafi zdziałać cuda dla naszego zdrowia.Od dawnych czasów koncepcja ciszy jest znana i ceniona. Klasyczni filozofowie, w tym stoicy, stawiali ją ponad słowem mówionym.
Czasami rozmawianie o pewnych sprawach wykańcza nas. Lepiej zamilknąć, gdyż cicha bliskość pozwala nam zachować to, czego nie chcemy wystawiać na osąd innych. Jednak każdego dnia coraz trudniej o ciszę.
Spokój zakłócają nam urządzenia elektroniczne, hałas na ulicach, szum i inne czynniki. Uniemożliwia to mózgowi odpoczynek.
Cisza jako lek i ryzyko związane z hałasem
Po co nam cisza? Dlaczego jest taka ważna i dlaczego coraz więcej ludzi wyprowadza się poza miasto? Po pierwsze, warto zaznaczyć, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że duża część populacji wystawiona jest na działanie hałasu na szkodliwym poziomie.
WHO podaje zaskakujące liczby – w 2030 roku ponad 500 milionów ludzi będzie miało problemy ze słuchem. Po drugie, mózg potrzebuje ciszy do procesów decyzyjnych i odpoczynku. Hałas aktywuje bowiem mechanizmy walki i ucieczki, co powoduje stres.
Zalety ciszy
Jeśli hałas w naszym otoczeniu jest nasilony, poziom kortyzolu wzrasta, a wraz z nim rośnie ciśnienie tętnicze. Może to doprowadzić do przejścia stresu w stan przewlekły. Warto wspomnieć o korzyściach, jakie cisza niesie dla organizmu. Terapia ciszą ma następujące zalety:
- Łagodzi choroby układu krążenia.
- Obniża poziom stresu i pozwala szybciej się uczyć.
- Zmniejsza poziom niepokoju i łagodzi stany depresyjne u dorosłych.
- Pozwala zasypiać szybciej i łatwiej.
Zalety te są potwierdzone naukowo, więc nie ma wątpliwości – warto raz na jakiś czas zanurzyć się w świecie ciszy.
Czytaj teraz: Nocny niepokój: przyczyny i klucze do przezwyciężenia go
Badania potwierdzają potrzebę ciszy
W 2006 roku lekarz i muzyk Luciano Bernardi przeprowadził badanie, które wyjaśniło nieco kwestię znaczenia ciszy. W badaniu tym doktor Bernardi przeanalizował zależność pomiędzy działaniem muzyki, a funkcjonowaniem układu krążenia i mózgu.
Ustalił, że w przerwach pomiędzy piosenkami poziom stresu spadał. Podkreśla to potrzebę przebywania w ciszy jako formę praktyki lub terapii, która obniża poziom niepokoju.
Terapia ciszą
Jeśli zastanawiasz się jak wprowadzić ciszę do twojego życia, poszukaj odpowiedniej, medytacyjnej przestrzeni w twoim wnętrzu. Podczas medytacji poziom stresu spada, przejmujesz kontrolę nad psychiką, a to między innymi przekłada się na poprawę jakości snu i pamięci, odpręża umysł i zmniejsza napięcie mięśniowe.
Medytując doświadczamy terapeutycznego działania ciszy. Dochodzi także do regeneracji neuronów. W miastach bywa trudno znaleźć spokojne zakątki, oddalone od hałasu ulicy. Jednak można postawić na inne formy ucieczki. Tłumaczy to dlaczego wiele osób woli odpoczywać z dala od miasta.
Czytaj dalej: Stres cieplny – na czym polega?
Zalecenia
Stosuj się do poniższych zaleceń, by osiągnąć nieco więcej spokoju w życiu:
- Celebruj śniadanie. To twój pierwszy posiłek i zasługujesz na spożycie go w spokoju, bez myślenia o problemach i zadaniach na cały dzień. Ciesz się tą chwilą.
- Wykonuj ćwiczenia oddechowe, nawet gdy jesteś w pracy. Skoncentruj się jedynie na oddechu, a problemy wydadzą się bardziej odległe.
- Szukaj miejsc, które emanują spokojem. Czasami da się je znaleźć w mieście, ale rzadko kiedy je zauważamy. Pozwalają nam odciąć się od hałasu na kilka minut i uspokoić mózg. Pewne konkretne czynności także uspokajają
- Odłącz się na chwilę od świata zewnętrznego. Nie odpowiadaj na wiadomości ani telefony i nie zajmuj się obowiązkami. Wyłącz telefon. Te kilka minut dobrze ci zrobi.
Jeśli zastosujesz nasze rady w praktyce, skoncentrujesz się na sobie i zrozumiesz, jak działa terapia ciszą. Spróbuj!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Muscar, E. (2000). El ruido nos mata en silencio. Anales de Geografia de La Universidad Complutense.
- Pollak, M. (1989). MEMORIA, OLVIDO, SILENCIO •. Revista Estudos Históricos.
- Münzel T, Gori T, Babisch W, Basner M. Cardiovascular effects of environmental noise exposure. Eur Heart J. 2014;35(13):829–836. doi:10.1093/eurheartj/ehu030
- Evans, G. W., Lercher, P., Meis, M., Ising, H., & Kofler, W. W. (2001). Community noise exposure and stress in children. The Journal of the Acoustical Society of America, 109(3), 1023–1027. https://doi.org/10.1121/1.1340642
- Beutel ME, Jünger C, Klein EM, et al. Noise Annoyance Is Associated with Depression and Anxiety in the General Population- The Contribution of Aircraft Noise. PLoS One. 2016;11(5):e0155357. Published 2016 May 19. doi:10.1371/journal.pone.0155357
- Bernardi, L., Porta, C., Casucci, G., Balsamo, R., Bernardi, N. F., Fogari, R., & Sleight, P. (2009). Dynamic interactions between musical, cardiovascular, and cerebral rhythms in humans. Circulation, 119(25), 3171–3180. https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.108.806174