Tendencja do retencji płynów — jak sobie z tym poradzić?

Tendencja do retencji płynów jest jednym z głównych czynników przybierania na wadze. Może to wynikać z różnych przyczyn, takich jak ciąża, menopauza, marskość wątroby, niewydolność serca lub siedzący tryb życia. Ogólnie rzecz biorąc, jest to obrzęk, który występuje w różnych częściach ciała, takich jak kostki, ręce, nogi, brzuch i nadgarstki.
Tendencja do retencji płynów ze względu na zachodzące zmiany hormonalne jest dość częsta w trakcie ciąży. Objawia się szczególnie w kostkach i stopach. Jeśli występuje zbyt intensywnie, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem.
Tendencja do retencji płynów — łagodzenie
Artykuł ten opiera się na wskazaniach Hiszpańskiej Fundacji Serca wydanych w celu zapobiegania lub łagodzenia objawów u osób, u których występuje tendencja do retencji płynów. Oto niektóre z nich:
- Wykonuj ćwiczenia fizyczne.
- Jedz pokarmy moczopędne.
- Jedz pokarmy bogate w potas.
- Spożywaj pokarmy zawierające magnez.
- Zmniejsz spożycie pokarmów zawierających sód.
Wykonuj ćwiczenia fizyczne

Tendencja do retencji płynów często może być spowodowana siedzącym trybem życia. Aby tego uniknąć lub sobie z tym poradzić, dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia fizyczne. Uprawianie ćwiczeń fizycznych jest jedną z najlepszych wskazówek i nawyków, które są zalecane, aby uniknąć zatrzymywania płynów. Poprawia też ogólną kondycję organizmu, na co wskazują różne badania.
Aktywność fizyczna powinna być wykonywana stale i z umiarem, zgodnie z cechami osobistymi (wiek, płeć, stan zdrowia, styl życia itp.). Niektóre aktywności, które mogą być przydatne w łagodzeniu retencji płynów, to między innymi chodzenie, bieganie, jazda na rowerze lub pływanie, taniec. Rób to, co lubisz, ale staraj się robić to konsekwentnie, co najmniej przez pół godziny i co najmniej trzy dni w tygodniu.
Spożywaj pokarmy moczopędne
Właściwości moczopędne niektórych pokarmów mogą pomóc wyeliminować nadmiar płynów z organizmu. Wśród pokarmów, którym przypisuje się działanie moczopędne, znajdujemy:
- Arbuz: polecany głównie ze względu na wysoką zawartość wody, która stanowi ponad 95% owoców.
- Ocet jabłkowy: pomoże zrównoważyć poziom potasu, ponieważ często ma na niego wpływ zatrzymanie płynów. Wykorzystaj go do ubierania sałatek i ogranicz dodawanie do nich soli.
- Zielona herbata: różne badania wskazują, że ma właściwości moczopędne i przeciwutleniające. Tak więc, zamiast spożywać gazowane napoje przemysłowe, możesz napić się zielonej herbaty, aby pomóc organizmowi wyeliminować zatrzymane płyny.
- Pomarańcza: dzięki zawartości wody i witaminy C wspomoże pracę nerek i przyspieszy proces eliminacji toksyn z organizmu.
- Karczoch: medycyna alternatywna wykorzystuje go głównie w naparach (chociaż można go spożywać na wiele sposobów), aby pomóc schudnąć i wyeliminować zatrzymane płyny. Przyczyniają się do tego wysoka zawartość błonnika, wody oraz właściwości moczopędne.
- Inne: mniszek lekarski, pietruszka, skrzyp. Ziołom tym przypisuje się właściwości moczopędne i dlatego stosuje się je w naparach przeciw zatrzymywaniu płynów.
Ta lista może pomóc wprowadzić do diety niektóre pokarmy, aby uzyskać dodatkową podaż wody i błonnika oraz ułatwić eliminację zatrzymanych płynów. Ideałem jest połączenie ich z innymi zdrowymi pokarmami w ramach zbilansowanej diety.

Inne ciekawe opcje
Wiele owoców, warzyw i ziół może być przydatnych zarówno do uzyskania różnych składników odżywczych, jak i do urozmaicenia cotygodniowej diety i wypróbowania różnych przepisów, pełnych zdrowia i smaku. Warto z nich korzystać regularnie, a zwłaszcza z tych, które są sezonowe. Jeśli chodzi o zwalczanie objawów tak irytujących, jak zatrzymanie płynów, nigdy nie należy opierać swojej diety tylko na określonej grupie produktów.
Jeśli chcesz skorzystać z jakiegokolwiek naturalnego środka, ważne jest, aby najpierw omówić to z lekarzem i postępować zgodnie z jego instrukcjami. Unikaj łączenia jednoczesnego spożywania kilku naturalnych środków, ponieważ zamiast przynosić ulgę, mogą utrudnić ustąpienie dyskomfortu.
Zobacz też: Zatrzymywanie wody w organizmie – 10 najlepszych owoców do walki z tym problemem
Unikaj pokarmów zawierających sód
Jak wspomniano powyżej, sól może przyczyniać się do zatrzymywania płynów. Dlatego należy tego unikać w jak największym stopniu lub przynajmniej minimalizować. Należy zauważyć, że wiele produktów spożywanych codziennie, takich jak kiełbaski, konserwy i alkohol, zawiera wysoki poziom sodu.
Innym powodem, dla którego należy spożywać niskie poziomy soli, jest to, że może ona zwiększać między innymi ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych i zmniejszenia kubków smakowych.
Pokarmy bogate w potas

Potas jest niezbędny do utrzymania równowagi naszego organizmu. Według danych National Institutes of Health potas jest elektrolitem, który wraz z innymi kontroluje ciśnienie krwi i między innymi sprzyja eliminacji płynów. Ten składnik znajduje się w niektórych owocach, zwłaszcza w kiwi, melonie, pomarańczy i bananie.
Spożywaj pokarmy z magnezem
Artykuł z 2012 roku opublikowany w Journal of Caring Sciences stwierdza, że magnez pomaga złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego, w tym nadmiar płynów. Ponadto zapobiega problemom z sercem i reguluje poziom insuliny w organizmie.
Magnez jest ważny w pielęgnacji kości, łagodzi migreny i zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak cukrzyca typu II. Pokarmy bogate w potas obejmują otręby pszenne lub owsiane, suszone zioła, takie jak kolendra, nasiona lnu i słonecznika oraz mleko…
Przeczytaj również: Moczopędne napary – 5 opcji na retencję wody
Odpoczynek
Tak jak ważne jest przestrzeganie powyższych wskazówek w ramach aktywnego trybu życia, należy pamiętać, że odpoczynek – do pewnego stopnia – jest również dobry w zapobieganiu zatrzymywaniu płynów. Dobrze jest poświęcić trochę czasu na uniesienie nóg, gdy masz spuchnięte stopy lub po prostu chcesz odpocząć i złagodzić ciężar.
Jeśli mimo stosowania się do tych wskazówek problemy nie znikną, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać najwłaściwsze wskazówki i oczywiście zapobiec powikłaniom.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fundación Española del Corazón. Soluciona la retención de líquidos. https://fundaciondelcorazon.com/corazon-facil/blog-impulso-vital/2649-soluciona-la-retencion-de-liquidos.html
- Chin Med. 2010; 5: 13. Published online 2010 Apr 6. Beneficial effects of green tea: A literature review. doi: 10.1186/1749-8546-5-13
- Chem Res Toxicol. Author manuscript; available in PMC 2010 May 1. Published in final edited form as: Chem Res Toxicol. 2009 May; 22(5): 863–874. Ascorbic Acid Promotes Detoxification and Elimination of 4-Hydroxy-2(E)-nonenal in Human Monocytic THP-1 Cells. doi: 10.1021/tx900042u
- Bulletin of Faculty of Pharmacy, Cairo University Volume 56, Issue 2, December 2018, Pages 115-120. Cynara scolymus (artichoke) and its efficacy in management of obesity. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1110093118300346
- Abou Elmagd, Mohammed. (2016). Benefits, need and importance of daily exercise. International Journal of Physical Education, Sports and Health. 22. 22-27. https://www.researchgate.net/publication/306118434_Benefits_need_and_importance_of_daily_exercise
- National Institutes of Health. Potassium. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Potassium-HealthProfessional/
- J Caring Sci. 2012 Dec; 1(4): 183–189. Published online 2012 Nov 22. Effects of Magnesium and Vitamin B6 on the Severity of Premenstrual Syndrome Symptoms. doi: 10.5681/jcs.2012.026
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.