Tendencja do retencji płynów — jak sobie z tym poradzić?

Tendencja do retencji płynów jest jednym z głównych czynników przybierania na wadze. Może wynikać między innymi z siedzącego trybu życia.
Tendencja do retencji płynów — jak sobie z tym poradzić?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tendencja do retencji płynów jest jednym z głównych czynników przybierania na wadze. Może to wynikać z różnych przyczyn, takich jak ciąża, menopauza, marskość wątroby, niewydolność serca lub siedzący tryb życia. Ogólnie rzecz biorąc, jest to obrzęk, który występuje w różnych częściach ciała, takich jak kostki, ręce, nogi, brzuch i nadgarstki.

Tendencja do retencji płynów ze względu na zachodzące zmiany hormonalne jest dość częsta w trakcie ciąży. Objawia się szczególnie w kostkach i stopach. Jeśli występuje zbyt intensywnie, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem.

Tendencja do retencji płynów — łagodzenie

Artykuł ten opiera się na wskazaniach Hiszpańskiej Fundacji Serca wydanych w celu zapobiegania lub łagodzenia objawów u osób, u których występuje tendencja do retencji płynów. Oto niektóre z nich:

  • Wykonuj ćwiczenia fizyczne.
  • Jedz pokarmy moczopędne.
  • Jedz pokarmy bogate w potas.
  • Spożywaj pokarmy zawierające magnez.
  • Zmniejsz spożycie pokarmów zawierających sód.

Wykonuj ćwiczenia fizyczne

Kobieta biegnie

Tendencja do retencji płynów często może być spowodowana siedzącym trybem życia. Aby tego uniknąć lub sobie z tym poradzić, dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia fizyczne. Uprawianie ćwiczeń fizycznych jest jedną z najlepszych wskazówek i nawyków, które są zalecane, aby uniknąć zatrzymywania płynów. Poprawia też ogólną kondycję organizmu, na co wskazują różne badania.

Aktywność fizyczna powinna być wykonywana stale i z umiarem, zgodnie z cechami osobistymi (wiek, płeć, stan zdrowia, styl życia itp.). Niektóre aktywności, które mogą być przydatne w łagodzeniu retencji płynów, to między innymi chodzenie, bieganie, jazda na rowerze lub pływanie, taniec. Rób to, co lubisz, ale staraj się robić to konsekwentnie, co najmniej przez pół godziny i co najmniej trzy dni w tygodniu.

Spożywaj pokarmy moczopędne

Właściwości moczopędne niektórych pokarmów mogą pomóc wyeliminować nadmiar płynów z organizmu. Wśród pokarmów, którym przypisuje się działanie moczopędne, znajdujemy:

  • Arbuz: polecany głównie ze względu na wysoką zawartość wody, która stanowi ponad 95% owoców.
  • Ocet jabłkowy: pomoże zrównoważyć poziom potasu, ponieważ często ma na niego wpływ zatrzymanie płynów. Wykorzystaj go do ubierania sałatek i ogranicz dodawanie do nich soli.
  • Zielona herbata: różne badania wskazują, że ma właściwości moczopędne i przeciwutleniające. Tak więc, zamiast spożywać gazowane napoje przemysłowe, możesz napić się zielonej herbaty, aby pomóc organizmowi wyeliminować zatrzymane płyny.
  • Pomarańcza: dzięki zawartości wody i witaminy C wspomoże pracę nerek i przyspieszy proces eliminacji toksyn z organizmu.
  • Karczoch: medycyna alternatywna wykorzystuje go głównie w naparach (chociaż można go spożywać na wiele sposobów), aby pomóc schudnąć i wyeliminować zatrzymane płyny. Przyczyniają się do tego wysoka zawartość błonnika, wody oraz właściwości moczopędne.
  • Inne: mniszek lekarski, pietruszka, skrzyp. Ziołom tym przypisuje się właściwości moczopędne i dlatego stosuje się je w naparach przeciw zatrzymywaniu płynów.

Ta lista może pomóc wprowadzić do diety niektóre pokarmy, aby uzyskać dodatkową podaż wody i błonnika oraz ułatwić eliminację zatrzymanych płynów. Ideałem jest połączenie ich z innymi zdrowymi pokarmami w ramach zbilansowanej diety.

Produkty diuretyczne

Inne ciekawe opcje

Wiele owoców, warzyw i ziół może być przydatnych zarówno do uzyskania różnych składników odżywczych, jak i do urozmaicenia cotygodniowej diety i wypróbowania różnych przepisów, pełnych zdrowia i smaku. Warto z nich korzystać regularnie, a zwłaszcza z tych, które są sezonowe. Jeśli chodzi o zwalczanie objawów tak irytujących, jak zatrzymanie płynów, nigdy nie należy opierać swojej diety tylko na określonej grupie produktów.

Jeśli chcesz skorzystać z jakiegokolwiek naturalnego środka, ważne jest, aby najpierw omówić to z lekarzem i postępować zgodnie z jego instrukcjami. Unikaj łączenia jednoczesnego spożywania kilku naturalnych środków, ponieważ zamiast przynosić ulgę, mogą utrudnić ustąpienie dyskomfortu.

Unikaj pokarmów zawierających sód

Jak wspomniano powyżej, sól może przyczyniać się do zatrzymywania płynów. Dlatego należy tego unikać w jak największym stopniu lub przynajmniej minimalizować. Należy zauważyć, że wiele produktów spożywanych codziennie, takich jak kiełbaski, konserwy i alkohol, zawiera wysoki poziom sodu.

Innym powodem, dla którego należy spożywać niskie poziomy soli, jest to, że może ona zwiększać między innymi ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych i zmniejszenia kubków smakowych.

Pokarmy bogate w potas

Zdrowa dieta

Potas jest niezbędny do utrzymania równowagi naszego organizmu. Według danych National Institutes of Health potas jest elektrolitem, który wraz z innymi kontroluje ciśnienie krwi i między innymi sprzyja eliminacji płynów. Ten składnik znajduje się w niektórych owocach, zwłaszcza w kiwi, melonie, pomarańczy i bananie.

Spożywaj pokarmy z magnezem

Artykuł z 2012 roku opublikowany w Journal of Caring Sciences stwierdza, że magnez pomaga złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego, w tym nadmiar płynów. Ponadto za pobiega problemom z sercem i reguluje poziom insuliny w organizmie.

Magnez jest ważny w pielęgnacji kości, łagodzi migreny i zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak cukrzyca typu II. Pokarmy bogate w potas obejmują otręby pszenne lub owsiane, suszone zioła, takie jak kolendra, nasiona lnu i słonecznika oraz mleko…

Odpoczynek

Tak jak ważne jest przestrzeganie powyższych wskazówek w ramach aktywnego trybu życia, należy pamiętać, że odpoczynek – do pewnego stopnia – jest również dobry w zapobieganiu zatrzymywaniu płynów. Dobrze jest poświęcić trochę czasu na uniesienie nóg, gdy masz spuchnięte stopy lub po prostu chcesz odpocząć i złagodzić ciężar.

Jeśli mimo stosowania się do tych wskazówek problemy nie znikną, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać najwłaściwsze wskazówki i oczywiście zapobiec powikłaniom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.