Szybkie czytanie - techniki ułatwiające tę przydatną umiejętność
Często musimy przetwarzać dużą ilość pisemnych informacji, czy to w e-mailach, witrynach internetowych, raportach z pracy, sieciach społecznościowych czy książkach szkoleniowych. Ponieważ ciągle musimy czytać, wszyscy moglibyśmy skorzystać na umiejętności, jaką jest szybkie czytanie. Dzisiaj omówimy techniki szybkiego czytania i kiedy ich używać.
Dobrą wiadomością jest to, że możliwe jest zwiększenie szybkości czytania. Przeciętna osoba czyta od 150 do 250 słów na minutę. Szybkie czytanie może jednak oznaczać, że będziesz w stanie przeczytać nawet do 700 słów na minutę!
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są te techniki i kiedy można je zastosować w praktyce.
Na czym polega szybkie czytanie?
Szybkie czytanie ma miejsce wtedy, gdy osoba identyfikuje i przyjmuje całe zdania na pierwszy rzut oka, zamiast patrzeć na każde słowo z osobna. Niektórzy ludzie rodzą się z tą zdolnością, ale inni, którzy nie byli, mogą ją nadal rozwijać poprzez praktykę.
Nawet jeśli czytasz szybciej, nie poświęcasz zrozumienia. Zamiast tego jego skuteczność polega na osiągnięciu równowagi między rytmem a ogólnym zrozumieniem treści. Dlatego celem jest zrozumienie znaczenia tekstu bez marnowania czasu.
Istnieją badania, które sugerują, że szybkie czytanie (o ile odbywa się to skutecznie) jest bardziej produktywne niż wolne czytanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które muszą przetwarzać i pracować z dużą ilością pisemnych informacji przez cały dzień.
Oto niektóre z korzyści:
- Pozwala czytać, rozumieć i analizować tekst w krótszym czasie.
- Rozwija umiejętność kojarzenia wcześniejszych informacji z nowymi koncepcjami.
- Wyostrza umiejętność rozpoznawania głównych idei.
- Powoduje mniejsze zmęczenie oczu.
- Zwiększa zdolności językowe.
Przeczytaj także: Czytanie w nocy – zalety dla mózgu!
Kiedy przydatne jest szybkie czytanie?
Szybkie czytanie byłoby pomocne w następujących sytuacjach:
- Jeśli masz trudności z czytaniem: na przykład, jeśli ciągle musisz wracać do tekstu, aby zrozumieć główną myśl lub jeśli czytasz wolniej niż zwykle. Techniki szybkiego czytania mogą pomóc w poprawie umiejętności czytania.
- Musisz przeczytać tekst, na temat który jest łatwy do zrozumienia lub który już znasz.
- Kiedy potrzebujesz tylko zrozumieć podstawowe argumenty lub wnioski z materiałów pisemnych.
- Jeśli planujesz przyjrzeć się tekstowi bardziej szczegółowo innym razem. Badanie wykazało, że wcześniejsze zapoznanie się z materiałem może poprawić zrozumienie tekstu po raz drugi.
- Po uważnym przeczytaniu materiału. Szybkie ponowne odczyty mogą pomóc w lepszym zapamiętaniu informacji.
Kiedy szybkie czytanie nie jest wskazane?
Chociaż czytanie i rozumienie wszelkich materiałów pisanych w możliwie najkrótszym czasie brzmi świetnie, nie zawsze ją polecamy. To dlatego, że nie jest to skuteczna strategia na każdą sytuację.
Oto sytuacje, w których nie polecamy używać tej umiejętności:
- Kiedy musisz przeczytać dokument prawny lub tekst zawierający złożone informacje. Dokumenty te wymagają starannego przemyślenia. Ponadto wykazano, że im szybciej czytasz, tym mniej rozumiesz. Chociaż celem szybkiego czytania jest znalezienie równowagi między szybkością a zrozumieniem, w takich przypadkach najlepiej jest zrozumieć jak najwięcej.
- Jeśli chcesz coś zapamiętać. W takich sytuacjach najlepiej czytać powoli. W takich przypadkach zalecamy czytanie z prędkością 100 słów na minutę.
Techniki szybkiego czytania
Aby zwiększyć szybkość czytania, musisz rozwinąć swoje umiejętności fizyczne i umysłowe. Będzie to wymagało określonych metod i praktyki. Ponadto, jeśli chcesz zwiększyć tempo czytania, ważne jest, aby stale i systematycznie stosować serię technik szybkiego czytania.
Ponadto najlepiej jest jednocześnie poprawić swoje strategie rozumienia, koncentracji i zatrzymywania.
Unikaj subwokalizacji
Subwokalizacja (znana również jako głos wewnętrzny) polega na mentalnej wymowie słów podczas czytania. Ten nawyk jest jednym z głównych powodów spowolnienia czytania.
Dlatego, aby czytać szybciej, nie należy subwokalizować. Na początku może to być trudny nawyk do uniknięcia i możesz mieć wrażenie, że niczego nie rozumiesz. Pamiętaj tylko, że to kwestia wytrwałości i praktyki.
Metoda wskaźnikowa
Innym narzędziem, które może pomóc w zwiększeniu szybkości czytania, jest wskazanie czytanej linii palcem wskazującym, ołówkiem lub innym przedmiotem, który może służyć jako wskaźnik. To zwiększy twoją koncentrację i skupienie na słowach.
Łów
Jest to jedna z najczęstszych technik szybkiego czytania. Polega na rozpoznawaniu głównych idei tekstu poprzez muskanie oczami. Kiedy to robisz, nie chcesz czytać każdego słowa. Zamiast tego musisz zidentyfikować kluczowe elementy tekstu. Jest to przydatne, gdy chcesz znaleźć informacje o datach, nazwiskach i miejscach.
Aby to zrobić, zwykle czytasz pierwsze zdanie każdego akapitu, a następnie próbujesz znaleźć ważne frazy w każdym akapicie. Ponadto przydatne jest wyszukiwanie elementów, takich jak listy, podpisy, wykresy i indeksy. W końcu powinieneś być w stanie zrozumieć główną ideę.
Unikaj ponownego czytania
Cofanie się do tekstu jest zwykle bardzo powszechną praktyką, gdy nie rozumiemy, co czytamy. Mamy tendencję do ponownego czytania, aby dowiedzieć się, co przegapiliśmy, ponieważ chcemy zrozumieć główną ideę tekstu.
Powoduje to jednak większe opóźnienie i faktycznie szkodzi naszemu zrozumieniu materiału.
Rozwijaj czytanie ze zrozumieniem
Nie ma sensu czytać szybko, jeśli nie rozumiesz, co czytasz. Dlatego też ważne jest, abyś rozwinął umiejętność rozumienia znaczenia tekstu.
Aby poprawić tę umiejętność, zalecamy:
- Poszerzanie słownictwa: będzie to obejmować naukę nowych słów i ich różnych znaczeń w różnych kontekstach.
- Robienie notatek i podsumowywanie: pisząc i podsumowując, zmuszasz się do interpretacji przeczytanych informacji.
- Znajomość głównego tematu z wyprzedzeniem: wiedza o tym, o czym jest tekst, pomoże ci zrozumieć prawdziwe znaczenie słów i fraz.
- Przejrzenie tekstu przed przeczytaniem: pomoże ci to zrozumieć główną ideę.
- Zadawanie pytań: po przejrzeniu tekstu zapisz pytania, na które chcesz odpowiedzieć podczas czytania. Pomoże to ustrukturyzować twoje myślenie i zwerbalizować twoje odpowiedzi.
Odkryj też: Wpływ sudoku na mózg: co mówi nauka?
Ćwiczenie technik szybkiego czytania
Najlepiej na raz pracować nad techniką one-speed reading i używać prostych tekstów. Najpierw zastanów się, która technika jest dla Ciebie najlepsza, a następnie zacznij ją ćwiczyć powoli, aż będziesz w stanie to zrobić dobrze. Następnie zwiększ tempo.
To normalne, że na początku nie rozumiesz znaczenia tekstu. Jednak z praktyką będziesz w stanie wytrenować swój mózg, aby czytać w szybszym tempie. W końcu technika stanie się nawykiem.
Ponadto istnieje wiele książek i zasobów internetowych, które mają na celu oferowanie niezbędnych narzędzi do szybkiego czytania. Możesz znaleźć jeden z tych kursów i postępować zgodnie ze wskazówkami, które podają.
Szybkie czytanie oszczędza czas
Szybkie czytanie to umiejętność, której możesz się nauczyć dzięki praktyce. Na początku może to być trudne, więc musisz próbować dalej.
Ponadto, aby pomóc w procesie uczenia się, najlepiej jest znaleźć odpowiednie środowisko. Na przykład znajdź miejsce wolne od zakłóceń i przyjemne światło. Ponadto powinieneś unikać czytania, gdy czujesz się zmęczony lub przytłoczony.
Wreszcie, aby móc mierzyć swoje postępy, przed wdrożeniem którejkolwiek z tych technik należy sprawdzić tempo czytania. Następnie możesz śledzić swoje postępy podczas ćwiczeń. W ten sposób będziesz wiedział, czy twoje wysiłki się opłacają!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- McClusky H. An experiment on the influence of preliminary skimming on reading. Jou Educ Psych [Internet]. 1934;25(7): 521–529. Disponible en: https://psycnet.apa.org/record/1935-00842-001
- Morales E, Guevara J, Malo C. Lectura rápida. Herramienta fundamental en la Educación Superior Rev Cient Invest Conoc [Internet]. 2018;2(1): 300-317. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6732866
- Rayner K, Schotter ER, Masson MEJ, Potter MC, Treiman R. So Much to Read, So Little Time: How Do We Read, and Can Speed Reading Help? Psych Sci Pub Interest [Internet]. 2016;17(1):4-34. Disponible en: https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1529100615623267