Myślenie - umiejętność, z której korzystamy na wiele sposobów!

Istnieją różne typy myślenia i każda osoba ma swój własny styl przy wyciąganiu wniosków. Przyjrzyjmy się 10 różnym sposobom myślenia.
Myślenie - umiejętność, z której korzystamy na wiele sposobów!

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2022

Myślenie. W jaki sposób działa? Kiedy mamy jakiś pomysł lub wyciągamy wniosek, często wydaje się, że „produktem finalnym” jest skończona lub jednolita całość. Jednak zanim do tego dojdziemy, powiązaliśmy luźne myśli, przeanalizowaliśmy zmienne i wprowadziliśmy w grę wiele różnych sposobów myślenia.

Znajomość zakulisowych procesów myślowych pozwala nam zrozumieć nasze punkty wyjścia, określić, czy popełniamy błędy i znaleźć najsolidniejsze argumenty dla naszych pomysłów. Przyjrzyjmy się bliżej temu, na czym polega myślenie.

Myślenie – rodzaje i ich cechy

Pojęcie myślenia odnosi się do procesów umysłowych, które mogą być dobrowolne lub mimowolne, dzięki którym osoba może myśleć o sobie, o innych i o różnych sprawach. Jest wynikiem aktywności intelektualnej lub wyobraźni.

Zobacz też:  Głośne myślenie nie jest oznaką głupoty

Rodzaje myślenia

  1. Myślenie analityczne: Oddziela każdą część danych lub informacji tak, jakby były kawałkami, analizując je bardzo szczegółowo.
  2. Myślenie refleksyjne: Ten rodzaj myślenia prowadzi nas do głębokiej analizy różnych scenariuszy. To powolny, spokojny proces myślowy, w przeciwieństwie do bardziej impulsywnych form myślenia.
  3. Myślenie krytyczne: Myślenie refleksyjne, jakkolwiek uporządkowane, rodzi myślenie krytyczne, które pozwala zdystansować się do faktów, analizować sytuacje, ważyć ich zalety i wady. Innymi słowy, oddziela się od zdrowego rozsądku i wchodzi w napięcie z tym, co często uważane jest za oczywiste.
  4. Myślenie zbieżne: Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj myślenia prowadzi nas do wspólnego punktu w elementach lub sytuacjach, które najwyraźniej nie miały żadnego związku.
  5. Kreatywne myślenie: Zrywa ze schematami i stara się zejść z utartych ścieżek i myśleć inaczej. Dlatego nazywa się to również myśleniem lateralnym. W ten sposób uzyskuje się zwykle innowacyjne, oryginalne i przełomowe rozwiązania.
  6. Myślenie systemowe: Szuka relacji i połączeń między różnymi jednostkami informacji. Tutaj całość jest czymś więcej niż sumą jej części. Jak sama nazwa wskazuje, interesuje go wizja całego systemu, całości, a nie tylko poszczególnych części.
  7. Myślenie magiczne: Łączy fakty, przyczyny i konsekwencje tak, jakby były ze sobą powiązane. To połączenie jest często pozornie nielogiczne i przypadkowe. Do pewnego stopnia jest często uważany za naiwny, ponieważ jest silnie powiązany z przesądami lub rytuałami.
  8. Myślenie indukcyjne: Zaczyna się od konkretnych lub pojedynczych przypadków i prowadzi do ogólnych wniosków.
  9. Myślenie dedukcyjne: W przeciwieństwie do poprzedniego typu myślenia, to zaczyna się od ogólnych przypadków i wyciąga określone wnioski. To jeden z najczęściej używanych rodzajów myślenia. Na przykład jak wchodzę do sklepu i widzę, że są tam banany, gruszki i jabłka, wywnioskuję, że jest to sklep, w którym też mogę znaleźć cytryny.
  10. Myślenie praktyczne: Pozwala nam się zorientować i dzięki któremu jesteśmy w stanie myśleć od abstrakcji do praktyki i konkretu. Pozwala nam również działać.
Myślenie. Kobieta patrzy w górę
Nie zawsze myślimy refleksyjnie, ale czasami potrzebujemy praktycznych myśli, aby działać na co dzień.

Znaczenie identyfikacji naszych myśli

Wiele osób powie, że za każdym razem, gdy myślą, nie identyfikują podtypu myślenia, do którego należą ich pomysły. Chociaż to prawda, ważne jest, aby zrozumieć, że kiedy jesteśmy w ślepym zaułku, zrozumienie sposobu, w jaki rozkładamy informacje, może pozwolić nam rzucić światło na pewne aspekty, aby poprawić nasze rozumowanie.

Z drugiej strony pozwala również dostosować narzędzie do chwili. Innymi słowy, bardzo refleksyjne myślenie uniemożliwia nam podejmowanie codziennych decyzji, ponieważ poświęcamy na to więcej czasu i bierzemy pod uwagę wiele zmiennych.

Jeśli jednak musimy zdecydować, czy kupić mydło tej czy innej marki, dużo lepiej wyjdzie nam myślenie praktyczne. Aby to zrobić, wystarczy wziąć pod uwagę cenę, jakość i niewiele więcej.

Myśli, emocje i działania

Według teorii poznawczych znaczenie zrozumienia myśli polega na tym, że są one powiązane z naszymi emocjami i zachowaniem. Kiedy mamy błędy poznawcze – to znaczy, kiedy popełniamy pewne błędy podczas „odczytywania” informacji – orientujemy się w tym czy innym kierunku.

Na przykład, kiedy nasze myśli stają się myślami ruminacyjnymi, nie możemy uciec od błędnego koła, które powoduje dyskomfort, niepokój i niepokój. Dlatego, jeśli możemy lepiej zrozumieć, jak działa umysł, możemy również wdrożyć strategie, które pomogą nam poczuć się lepiej.

Nauka myślenia to także nauka odczuwania i działania. Dzieje się tak, ponieważ te komponenty działają w wielu kierunkach, a nie w sposób jednoliniowy. Koniecznie trzeba przestać myśleć o sobie jako o stworzeniach z racjonalną inteligencją lub tylko z inteligencją emocjonalną. W rzeczywistości wszyscy posiadamy oba typy inteligencji.

Wreszcie prawdą jest również, że każda osoba ma swój własny styl analizowania sytuacji i okoliczności. Oznacza to, że wszystkie nasze punkty widzenia są wzbogacane przez wspólną pracę i uczenie się od siebie nawzajem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Duarte Mora, Jeanne Yvanova (2017). Estilos de pensamiento en los procesos cientificos y de investigación. Nómadas. Critical Journal of Social and Juridical Sciences, 51(2), .[fecha de Consulta 1 de Marzo de 2022]. ISSN: 1578-6730. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=18153284019
  • Cubero, M., & Garrido, J. D. R. (1998). Escenarios de actividad, tipos de pensamiento y modos de discurso: un estudio empírico. In I Jornadas de Psicología del Pensamiento:(actas): Santiago de Compostela, 22-23 de junio, 1998 (pp. 229-246). Servicio de Publicaciones= Servizo de Publicacións.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.