Sztuczne łzy dla suchych oczu: jak są używane?

Sztuczne łzy to krople używane do smarowania i nawilżania oczu, zwłaszcza gdy są suche. Jak są używane? Dowiedz się o nich wszystkiego tutaj!
Sztuczne łzy dla suchych oczu: jak są używane?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia, 2022

Sztuczne łzy to produkt, który ma spełniać funkcję zbliżoną do naturalnych łez. W szczególności utrzymują one odpowiednie nawilżenie oczu. Z tego powodu są często używane w przypadku tak zwanego suchego oka.

Ich stosowanie zmniejsza stany zapalne lub podrażnienia wywołane brakiem nawilżenia. Dodatkowo chroni przed innymi powikłaniami związanymi ze wspomnianą sytuacją. Jak należy prawidłowo ich używać? Oto kilka wskazówek.

Suche oczy i sztuczne łzy

Zespół suchego oka jest częstym problemem, który powoduje denerwujące objawy, takie jak swędzenie lub pieczenie. Czasami jest to stan przejściowy, spowodowany na przykład spędzaniem dużej ilości czasu przed komputerem lub w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Jednak są chwile, kiedy ten objaw staje się przewlekły, zwłaszcza gdy wynika z następujących czynników:

 • Starzenie się.
 • Choroby autoimmunologiczne.
 • Zmiany hormonalne.
 • Alergiczne choroby oczu.
 • Zapalenie gruczołów łojowych powieki.

Tak czy inaczej, suche oczy powodują różne dolegliwości. Powoduje to nawet niewyraźne widzenie lub zmęczenie oczu. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem tego stanu są sztuczne łzy.

Sztuczne łzy
Sztuczne łzy są najczęściej stosowanym środkiem nawilżającym suche oczy.

Czym są sztuczne łzy?

Sztuczne łzy to krople, które nawilżają suche oczy i pomagają utrzymać wilgoć na ich zewnętrznej powierzchni. Służą do zwalczania suchości i stanowią podstawę leczenia osób cierpiących na zespół suchego oka.

Ich funkcją jest naśladowanie działania prawdziwych łez. Ich skład może się jednak różnić w zależności od marki. Mówiąc dokładniej, zawierają one co najmniej jeden z następujących elementów:

 • Smar do oczu. Wszystkie marki go zawierają. Jego funkcją jest leczenie powierzchni oka w przypadku uszkodzenia.
 • Guma guar. Znajduje się w bardziej oleistych kroplach i jest pomocna dla osób z poważnym problemem suchego oka.
 • Konserwanty. Zapobiegają rozwojowi bakterii w płynie.

Sztuczne łzy można otrzymać bez recepty. Prawie zawsze najlepiej jest wypróbować kilka marek, zanim ustali się, który produkt jest najlepszy dla danej osoby. W przypadku cięższych schorzeń często stosuje się również maść lub żel.

Jak dokonać wyboru?

Jak już wspomnieliśmy, ten produkt jest zwykle pierwszą opcją leczenia w przypadku suchych oczu. Należy jednak pamiętać, że ideałem jest spersonalizowane leczenie, zwłaszcza jeśli problem jest przewlekły lub bardzo wyraźny.

Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie tych formuł bez fosforanów i bez konserwantów. Podobnie zaleca się, aby miały niską osmolarność, tj. niskie stężenie rozpuszczonych substancji. Rekompensuje to nadmiar soli – czyli hiperosmolarność – która zawsze występuje w suchym oku.

Należy zauważyć, że sztuczne łzy mają różne stopnie lepkości. Bardziej płynne mają krótkotrwały efekt. Gęściejsze z kolei zapewniają dłuższy efekt, ale są mniej wygodne, ponieważ powodują niewyraźne widzenie. Z tego powodu stosuje się je zwykle tylko na noc, przed pójściem spać.

Czy są bezpieczne?

Ogólnie rzecz biorąc, sztuczne łzy są bezpieczne. Ostrożność należy zachować jedynie z kroplami, które zawierają konserwanty. Często są one dostarczane w butelkach wielodawkowych. Konserwanty zapobiegają rozwojowi bakterii w leku, ale podrażniają oczy niektórych osób.

Krople bez konserwantów są dostarczane w opakowaniach jednodawkowych, co oznacza, że są używane i wyrzucane. Zazwyczaj są droższe, ale są też bezpieczniejsze dla tych, którzy muszą z nich korzystać więcej niż cztery razy dziennie.

Jednak oba typy mogą powodować niewyraźne widzenie lub generować reakcję alergiczną. Jeśli po zastosowaniu kropli zauważysz jakikolwiek dyskomfort, taki jak pieczenie, swędzenie lub stan zapalny, przerwij stosowanie. Jeśli występują również zawroty głowy, nudności lub trudności w oddychaniu, natychmiast zasięgnij pomocy medycznej.

Stosowanie sztucznych łez do suchych oczu

Sztuczne łzy z konserwantami nie powinny być stosowane częściej niż cztery razy dziennie. Jeśli nie zawierają konserwantów, można je stosować nawet ośmiokrotnie. W każdym razie najlepiej skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie z jego instrukcjami.

Przed nałożeniem kropli należy umyć ręce. Następnie wyjmij soczewki kontaktowe -jeśli ich używasz- i potrząśnij butelką. Następnie wykonaj kolejne kroki:

 • Lekko odchyl głowę do tyłu, patrząc w górę.
 • Trzymaj butelkę z kroplami kciukiem, palcem wskazującym i środkowym, nie dotykając końcówki butelki ani obrzeża butelki.
 • Zamknij oczy.
 • Kroplę umieścić w kąciku oka, w pobliżu nosa i nie dotykając powieki.
 • Otwórz oczy i zamrugaj kilka razy, aż kropla przesunie się do wnętrza oka.
 • Nałóż na drugie oko.
 • Produkt szczelnie zamknij, odłóż i ponownie umyj ręce.
Aplikacja kropli do oczu
Sztuczne łzy są zwykle używane cztery do ośmiu razy dziennie, w zależności od ich formuły.

Końcowe rekomendacje

Soczewki kontaktowe powodują suchość oczu. W takich przypadkach najlepiej poprosić lekarza o zalecenie najbardziej odpowiednich sztucznych łez. Prawie zawsze polecane są sztuczne łzy z 0,15% kwasem hialuronowym i bez konserwantów.

Czerwone krople do oczu lub środki zmniejszające przekrwienie często nasilają objawy suchego oka. Dlatego nie są zalecane. Jeśli stosowanie sztucznych łez nie jest skuteczne, ważne jest, aby przedyskutować to z okulistą, aby znaleźć inne opcje leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Pucker AD, Ng SM, Nichols JJ. Over the counter (OTC) artificial tear drops for dry eye syndrome. Cochrane Database Syst Rev. 2016 Feb 23;2(2):CD009729. doi: 10.1002/14651858.CD009729.pub2. PMID: 26905373; PMCID: PMC5045033.
 • Kathuria A, Shamloo K, Jhanji V, Sharma A. Categorization of Marketed Artificial Tear Formulations Based on Their Ingredients: A Rational Approach for Their Use. J Clin Med. 2021 Mar 21;10(6):1289. doi: 10.3390/jcm10061289. PMID: 33800965; PMCID: PMC8003881.
 • Colomer, M. E. B., Pérez, M. A., & Chamón, H. R. A. (2011). El síndrome del ojo seco: el uso de lágrimas artificiales. Butlletí d’Informació Terapéutica, 22, 3.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.