Sztuczki dekoratorskie, które mogą poprawić Twoje zdrowie
Przestrzenie, które zamieszkujemy oraz elementy i przedmioty, które je tworzą, mają istotny wpływ na nasze samopoczucie. Jednak nieczęsto zastanawiamy się nad tym, jak zdobienia i sztuczki dekoratorskie mogą poprawić nasze zdrowie.
Aranżacja wnętrz ma na celu nie tylko poprawę warunków estetycznych przestrzeni, ale także uwzględnia potrzeby techniczne, użytkowe i komfortowe. Chodzi o to, aby wykorzystać te miejsca i uzyskać maksymalny potencjał do stworzenia dobrobytu i komfortu u osób, które je zamieszkują.
Coraz ważniejsze staje się sprzyjające środowisko, które wszechstronnie promuje zdrowie, w tym aspekty psychologiczne i emocjonalne. Dlatego świetnym pomysłem jest nauczenie się sztuczek dekoratorskich, które mogą pomóc w poprawie zdrowia.
Jak dekoracja poprawia nasze zdrowie i samopoczucie?
Badania pt. „ Architektura i zdrowie: Uczenie się z choroby” pokazują, że projektowanie przestrzeni zmieniało się w czasie, zgodnie z naszymi potrzebami. W tym sensie na architekturę duży wpływ miały różne pandemie i choroby. Zasadniczo na projekty, które znamy dzisiaj, duży wpływ mają kwestie zdrowotne i higieniczne.
Z drugiej strony istnieje również koncepcja, która w ostatnich latach stała się popularna jako emocjonalna aranżacja wnętrz. Chodzi o zrozumienie, w jaki sposób pewne elementy sprzyjają pojawianiu się pewnych emocji u ludzi.
Strategicznie zaprojektowany wystrój promujący zdrowie wiąże się również z dbałością o środowisko i bardziej zrównoważonym stylem życia. Dekoracja przestrzeni powinna promować wygodne i bezpieczne poruszanie się w przestrzeni życiowej, która jest w harmonii z otoczeniem.
Może Cię zainteresować: Pięć pomysłów na udekorowanie salonu materiałami z recyklingu
Dekoratorskie sztuczki poprawiające zdrowie
Chociaż „zdrowie” to temat, który zwykle kojarzymy z lekarzami, dentystami i psychologami, coraz częściej nauka skłania się do bardziej wszechstronnego i interdyscyplinarnego podejścia. W tym sensie dekoracja również zaczęła być łączona z dobrym samopoczuciem.
Rzućmy okiem na kilka wskazówek dotyczących dekorowania, aby promować zdrowie i dobre samopoczucie w twoich pomieszczeniach.
1. Sztuczki dekoratorskie: wybierz odpowiednie kolory
Kolory mają istotny wpływ na nastroje ludzi. W rzeczywistości istnieje cała dziedzina nauki znana jako psychologia kolorów, która sprawdza, jak się zachowujemy lub reagujemy na bodźce o różnych odcieniach.
Artykuł zatytułowany Bodźce i doświadczenia chromatyczne w przestrzeni wewnętrznej wskazuje, że dobre decyzje w doborze chromatycznym przestrzeni korzystnie wpływają na osoby mieszkające w domu. Dodaje również, że kolor może zmienić otoczenie.
Dlatego przed pomalowaniem domu lub dowolnego pomieszczenia warto zastanowić się, jaki wpływ na samopoczucie ludzi będzie miał pożądany odcień. Bardzo nasycone kolory wywołują poruszenie. Dlatego na przykład czerwień lub pomarańcz poleca się do małych akcentów, a nie dużych powierzchni. Z kolei niebieski przynosi odprężenie i ukojenie.
2. Zwróć uwagę na ergonomię
To zalecenie jest ważne przy projektowaniu przestrzeni do pracy w domu. Wybór krzeseł, sof, stołów i łóżek wraz z odpowiadającymi im materacami powinien sprzyjać dobrej postawie. W ten sposób można m.in. zapobiegać urazom mięśni, stanom zapalnym szyi i ścięgnom ramion.
3. Sztuczki dekoratorskie: Zawsze dbaj o odpowiednie oświetlenie
Podczas realizacji projektu dekoracyjnego jednym z najważniejszych aspektów jest oświetlenie. Istnieją dwa rodzaje: sztuczne i naturalne oświetlenie. Aby zapewnić dobre samopoczucie i zdrowie w domu, musi istnieć zdrowa kombinacja obu źródeł.
Z jednej strony kontakt z naturą i naturalnym światłem jest niezbędny człowiekowi, aby zapobiec wyczerpaniu. Naturalne oświetlenie pomaga utrzymać rytm dobowy i zapewnić odpowiedni poziom witaminy D.
Z drugiej strony sztuczne oświetlenie pomaga w pomieszczeniach, w których naturalne światło nie jest już dostępne lub jest niewystarczające. Oświetlenie ogólne pozwala na zachowanie podstawowych warunków zapewniających bezpieczeństwo i spokój podczas poruszania się. Ponadto może pomóc w zapobieganiu zmęczeniu oczu, zwłaszcza podczas pracy.
4. Stwórz przestrzeń do relaksu i wypoczynku
Zdrowie psychiczne to temat, który jest coraz częściej podkreślany. W związku z tym bardzo dobrym pomysłem jest posiadanie w domu strefy relaksu.
Ta przestrzeń może być przeznaczona na hobby, sport lub medytację. Najważniejsze, żebyś czuł się w nim komfortowo, a przestrzeń przynosiła ci spokój.
Myślimy, że możesz przeczytać: 5 pomysłów na piękne meble z recyklingu, które pokochasz
5. Utrzymuj odpowiedni poziom wilgotności
Wilgotność otoczenia ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.
Poziomy wilgotności zmieniają się w ciągu roku. Jednakże, istnieją osuszacze lub nawilżacze powietrza, które pomagają utrzymać odpowiednie i stabilne poziomy. Co najlepsze, można je również znaleźć w pięknych wzorach!
6. Sztuczki dekoratorskie: eliminuj toksyny
W ostatnich latach przeprowadzono więcej badań dotyczących obecności toksycznych materiałów i komponentów w przedmiotach codziennego użytku. Jednym z najbardziej kwestionowanych materiałów był plastik. W rzeczywistości niektóre trendy w dekorowaniu, które opowiadają się za bardziej zrównoważoną konsumpcją, skłaniają się w stronę przestrzeni wolnych od plastiku.
Ponadto wiele dekoracyjnych świec zapachowych i odświeżaczy powietrza zawiera toksyczne substancje, które kojarzą się z uszkodzeniem płuc, a nawet rakiem. Podsumowując, chcąc mieć prozdrowotną dekorację, należy ocenić skład przedmiotów, a nie tylko ich wartość estetyczną.
7. Używaj naturalnych elementów
Jako istoty ludzkie jesteśmy częścią natury i stajemy się coraz bardziej świadomi wagi kontaktu z nią i jej ochrony.
W rzeczywistości badania opublikowane w Journal of Physiological Anthropology sprawdzały, czy interakcja z roślinami domowymi może zmniejszyć stres psychologiczny i fizjologiczny poprzez wpływ na układ nerwowy.
Badania wykazały, że aktywna interakcja z roślinami doniczkowymi może rzeczywiście zredukować stres. Osiąga się to poprzez tłumienie aktywności współczulnego układu nerwowego. Mając to na uwadze, dobrze jest mieć w domu lub w bliskiej przestrzeni rośliny, które zachęcają do interakcji z naturą.
8. Utrzymuj swoje przestrzenie w czystości
W bałaganie, brudnym otoczeniu nie da się odpocząć! To jest sztuczka, która jest oczywista.
Jednak brud i bałagan nie tylko zwiększają stres i szkodzą zdrowiu psychicznemu, ale mogą być również bardzo szkodliwe dla organizmu. W brudnym środowisku łatwiej rozwijają się bakterie.
9. Dekoratorskie sztuczki: Stwórz przydomowy ogród
Zdrowe odżywianie jest jednym z najważniejszych czynników dobrego zdrowia. Z tego powodu zaprojektowanie ładnego ogrodu przydomowego na tarasie, balkonie lub na podwórku pomoże Ci mieć pod ręką świeże i ekologiczne produkty.
Ponadto ogrodnictwo ma również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.
Jak zła dekoracja wpływa na nasze zdrowie?
Dekorowanie dla lepszego zdrowia ma istotny wpływ na ogólne samopoczucie ludzi. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że zła dekoracja lub zły projekt przestrzeni może również mieć negatywny wpływ.
Na przykład w przypadku przesycenia przedmiotów nastroje ludzi mogą ulec zmianie. Wiąże się to również z ergonomią wizualną. Zbyt wiele rozpraszających elementów i słabe oświetlenie sprzyja zmęczeniu i wyczerpaniu.
Ponadto istnieją przedmioty, których często używamy w domu, które mogą zawierać toksyny, takie jak odświeżacze powietrza. Natomiast materace lub sofy powodują problemy z mięśniami i lędźwiami, jeśli są w złym stanie.
W najbardziej ekstremalnych przypadkach nieodpowiednia dekoracja może zagrozić dobremu samopoczuciu ludzi. Jest to powszechne, gdy masz w domu niemowlęta lub małe dzieci. Na przykład może się to zdarzyć, gdy np. szklane przedmioty są wystawione na ryzyko stłuczenia w ich obecności.
Dostosuj przestrzenie do potrzeb przebywających w nich osób
Teraz, gdy znasz już wpływ dekoracji na poprawę zdrowia, z pewnością zechcesz wprowadzić pewne zmiany w swoich przestrzeniach. Pamiętaj, że miejsca, tak jak i ludzie, zmieniają się w czasie.
Etapy życia są często naznaczone różnymi potrzebami. Aby to zilustrować, pamiętaj, że pokój dla dziecka to nie to samo, co pokój dla nastolatka. Podobnie osoby starsze mogą mieć szczególne potrzeby w zakresie mobilności.
Dom można dostosować nawet do różnych zawodów domowników. Na przykład pracownia lub miejsce pracy projektanta powinny mieć inne cechy niż te wymagane przez prawnika. Należy pamiętać o tych rzeczach, projektując zdrową, szczęśliwą przestrzeń.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aguirre Escárcega, F. E. (2016). Estímulos y experiencias cromáticas en el espacio interior. INMATERIAL. Diseño, Arte y Sociedad, 1(2), 67–90. https://core.ac.uk/download/pdf/147365387.pdf
- Laso, S. C. (2017). El interiorismo y la productividad. El interiorismo y la productividad [Universidad de Palermo]. https://fido.palermo.edu/servicios_dyc/proyectograduacion/archivos/4550.pdf
- Lee, MS, Lee, J., Park, BJ y Miyazaki, Y. (2015). La interacción con plantas de interior puede reducir el estrés psicológico y fisiológico al suprimir la actividad del sistema nervioso autónomo en adultos jóvenes: un estudio cruzado aleatorio. Revista de antropología fisiológica , 34 (1), 21. https://doi.org/10.1186/s40101-015-0060-8
- Martínez F, De Fez M, Pérez V. La ergonomía visual en el puesto de trabajo: rendimiento y seguridad visual. Gestión práctica de riesgos laborales [Internet]. 2006 [cited 1 February 2021];(27). Available from: http://pdfs.wke.es/8/5/3/7/pd0000018537.pdf
- Palau, B. F. (2020, mayo 31). Interiorismo emocional o cómo la decoración de un espacio puede ser terapéutica. La Vanguardia. https://www.lavanguardia.com/magazine/diseno/20200531/481425011387/susanna-cots-interiorismo-emocional-terapeutico-color-blanco-olor.html
- Pié, Ricard & Batalla, Monica & Rosa-Jimenez, Carlos & Claret, Josep & Porfido, Enrico & Nebot, Nuria. (2020). Arquitectura y salud. Aprendiendo de la enfermedad. https://www.researchgate.net/publication/343099021_Arquitectura_y_salud_Aprendiendo_de_la_enfermedad