Szczotka do włosów - który rodzaj powinnaś wybrać?

Używanie szczotki niewłaściwej do Twojego rodzaju włosów może spowodować uszkodzenie pasm i skóry głowy. Dowiedz się więcej, aby ustalić jakiej szczotki potrzebujesz.
Szczotka do włosów - który rodzaj powinnaś wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 06 maja, 2023

Odpowiednio dobrana szczotka do włosów stanowi podstawę pielęgnacji. Wybór szczotki do włosów to sztuka, w której należy wziąć pod uwagę zarówno rodzaj włosów, jak i okazję, na którą je układasz. Zasadniczo ważne jest, aby instrument ten dobrać do indywidualnych potrzeb włosów i przyczyniał się do zdrowia skóry głowy.

Ale jaką rolę szczotka do włosów odgrywa w ich pielęgnacji? Oprócz samych pasm szczotka dotyka i masuje skórę głowy. Pocieranie włosia lekko rozszerza naczynia krwionośne, co poprawia krążenie.

Jakość szczoteczki i jej kształt wpływają na to, czy podczas czesania włosy będą niszczone, czy wręcz przeciwnie, odpowiednio zadbane. Dobra szczotka pomaga uzyskać jedwabistość, zapobiega wypadaniu włosów i wspomaga ich wzrost. Jeśli nie znasz rodzajów, dostępnych na rynku, trafiłaś we właściwe miejsce. Koniecznie czytaj dalej.

Szczotka do włosów – jak wybrać odpowiednią?

Charakterystyka włosa jest kluczowa przy wyborze odpowiedniej szczotki. Z tego punktu widzenia cienkie włosy dobrze sobie radzą z wyjątkowo miękkim szczotkowaniem, natomiast gęste włosy najlepiej czesać włosiem mieszanym (mocnym i miękkim).

Kręcone włosy najlepiej pielęgnować grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Z kolei jeśli masz włosy z miękkimi falami, wyczesz je krótkimi włóknami syntetycznymi. We wszystkich przypadkach celem jest pomoc w rozprowadzeniu naturalnych olejków wytwarzanych przez skórę głowy, masowanie skóry, zwiększenie naturalnego blasku i uzyskanie dobrego wyglądu.

Brak stosowania się do tych zaleceń grozi uszkodzeniem włosów. Z tego powodu Amerykańska Akademia Dermatologii podkreśla znaczenie stylizacji włosów bez ich niszczenia, aby uniknąć stanów prowadzących do wypadania włosów.

Mayo Clinic z kolei zgadza się z potrzebą delikatności podczas czesania, co można uzyskać na przykład przy użyciu narzędzi o szeroko rozstawionych zębach i czesząc, gdy pasma są mokre.

Szczotka różni się od grzebienia, ponieważ jej zęby są giętkie, a w przypadku grzebienia twardsze.

Szczotka do włosów
Aby wybrać odpowiednią szczotkę, należy wziąć pod uwagę charakterystykę włosa.

Rodzaje szczotek do włosów

Szczotki są klasyfikowane według materiału włókien, kształtu i użyteczności. Te z plastikowym włosiem sprawdzają się na każdym typie włosów, a te z naturalnym włosiem polecane są do włosów zniszczonych lub delikatnych.

Są też takie z metalicznym włosiem, odpowiednie do grubych włosów, choć trzeba uważać, żeby się nie wyrywały. Wreszcie, w ramach kategoryzacji włókien, istnieją również szczotki mieszane, wykonane z naturalnego i syntetycznego włosia.

Oto podział ze względu na kształt i zastosowanie:

Okrągłe

Służą do suszenia włosów. Występują w różnych grubościach: podczas gdy cieńsza lub ciasno zakrzywiona nadaje się do krótkich włosów, średnia nadaje objętość od grzywki aż po końce, a grubsza dodaje objętości.

Szczotki termiczne

To urządzenie, które często spotyka się w salonach, przydatne do suszenia i układania. Ma mieszane włosie i wydrążony uchwyt z minimalnymi otworami, który pozwala zwiększyć cyrkulację powietrza.

Konstrukcja przyspiesza stylizację, zatrzymując ciepło w cylindrze, często wykonanym z ceramiki, tytanu lub turmalinu. Szczotka termiczna jest zalecana, jeśli chcesz nadać włosom ruch, masz bardzo długie, sztywne włosy lub chcesz „ujarzmić” grzywkę.

Szczotki szkieletowe lub wentylacyjne

Szczotka szkieletowa zapewnia idealny system wentylacyjny do szybkiego suszenia. Pozwala na przepływ powietrza podczas czesania.

Posiada rozstawione, cienkie włosie wykonane z tworzywa sztucznego, co ułatwia rozczesywanie kręconych włosów bez ich łamania. Przyczynia się do objętości, dlatego często są wykorzystywane w ostatecznym modelowaniu fryzur.

Szczotka wyściełana

To chyba najpopularniejsza szczotka na rynku, a co za tym idzie najczęściej używana w domu. Dostosowuje się do wszystkich tekstur i długości, a jej ergonomia ułatwia obsługę. Ponadto amortyzowana podstawa i plastikowe zęby z gumowymi końcówkami doskonale chronią skórę głowy.

Szczotka z drewna

Jest to szczotka z drewnianym włosiem, ale nie przeszkadza to w miękkości, jaką oferuje podczas stylizacji. Doskonale nadaje się do masowania. Zęby są szerokie i rozdzielone, korzystne dla skóry głowy o dużej wrażliwości.

Farmacia Profesional stwierdza, że włosy wymagają codziennego szczotkowania, które zapewnia masaż. Drewno idealnie spełnia to wymaganie. Drewno pozwala tworzyć biodegradowalne szczotki, które korzystnie pielęgnują od nasady aż po same końce i likwidują puszenie.

Szczoteczki do przedłużania włosów

Składają się ze szczotek z ekskluzywnymi pętelkami do przeczesywania, ponieważ sztuczne loki wpuszczone w naturalne włosy wymagają delikatnej pielęgnacji.

Szczotka do włosów ułatwiająca rozczesywanie

Jeśli Twoje włosy mają tendencję do plątania się, ta szczotka jest dla Ciebie. Rozmieszczenie syntetycznego i elastycznego włosia ułatwia rozczesywanie każdego rodzaju włosów bez szarpania. Sprawdzi się na włosach mokrych i suchych, jeśli tylko zastosujesz się do poniższych wskazówek:

  • Zastosuj spray ułatwiający rozczesywanie.
  • Zacznij od końcówek i powoli idź w górę.
  • Nie ciągnij, gdy węzeł jest napięty i, jeśli to konieczne, użyj palców, aby delikatnie go rozplątać.

Szczotka do rozczesywania kołtunów

Jest to spłaszczona szczotka o małych zębach z małą kulką na końcu do masowania i rozplątywania kołtunów. Włókna są naturalne, nylonowe lub jonowe i szczególnie zalecane, jeśli chcesz dodać objętości lub nadać określony wygląd.

Istnieje wyściełana odmiana dla prostych włosów, ale te konwencjonalne są zwykle używane do włosów kędzierzawych i długich.

Szczotka wykańczająca

Dzięki włosiu naturalnemu lub syntetycznemu lub ich kombinacji szczotka ta doskonale układa fryzury lub nadaje włosom określony kształt.

Kobieta czesze włosy
Szczotka wykańczająca zmniejsza puszenie się włosów i poprawia ostateczny wygląd fryzury.

Zalecenia dotyczące najlepszego wykorzystania szczotki do włosów

Funkcjonalność szczotki do włosów osiągnie maksimum, jeśli uzupełnisz ją sprayem, serum lub kremem do stylizacji, ponieważ materiały te ułatwiają szczotkowanie i dostarczają włosom składników odżywczych.

Niezależnie od tego, jaką szczotkę wybierzesz, zawsze pamiętaj o delikatnym traktowaniu włosów. Rozczesuj, gdy włosy są suche lub użyj szczotki z dość szerokim włosiem, aby zmniejszyć ryzyko złamania, jeśli włosy są jeszcze mokre. Czy teraz już wiesz, którą szczotkę do włosów powinnaś wybrać?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.