Szafka nocna - zrób ją samodzielnie!

Szafka nocna - zrób ją samodzielnie!

Ostatnia aktualizacja: 03 lipca, 2019

Szafka nocna– mebel tak zwyczajny, z którego korzystamy codziennie. Zwykle nie poświęcamy jej zbyt wiele uwagi.

Jednak to nie tylko miejsce, na którym umieszczamy nasze zegarki, telefony komórkowe i ramki do zdjęć. Szafka nocna jest również ważną częścią sypialni, meblem, który może tworzyć ciekawy wystrój.

Jeśli zdecydujesz się samemu zrobić taką, o której zawsze marzyłeś, zmienisz swoją sypialnię nie do poznania. Pożegnaj się z nudnym wystrojem w sypialni i wykorzystaj nasze oryginalne pomysły!

Czytaj dalej!

Szafka nocna – poznaj oryginalne wzory

Poniżej znajdziesz nasze pomysły na ciekawe szafki nocne w stylu “zrób to sam”:

Szafka nocna z drewnianej skrzynki lub pudełka z recyklingu

Najlepszą zaletą tego pomysłu jest prostota wykonania i niewielki koszt. Możesz zapytać w sklepie warzywnym lub supermarkecie, a te miejsca z radością wydadzą Ci nieużywane skrzynki i pudła.

Gdy już przyniesiesz wybraną skrzynię do domu możesz pomalować je farbą w dowolnym kolorze, a nawet narysować na niej dowolny wzór. Dobrze sprawdzą się tu na przykład kwiaty lub chińskie znaki.

Jeśli jednak wolisz coś bardziej wyrafinowanego, inną opcją jest po prostu kupienie eleganckich pudełek w wybranym kolorze, a następnie przekształcenie ich w oryginalną szafkę nocną.

Niezależnie od preferencji, jest to alternatywa, która jest bardzo prosta do spersonalizowania. Ponadto, taka dekoracja świetnie wygląda w każdym wnętrzu. Koniecznie wypróbuj ten pomysł!

Szafka nocna wykonana z pnia drzewa

Jest to idealny pomysł dla tych, którzy kochają naturę i niedrogie projekty. Wykonanie tego stolika polega na wykorzystaniu fragmentu ściętego pnia drzewa, odpowiednio zeszlifowanego i zaimpregnowanego.

Chociaż początkowo idea ta może brzmieć zbyt rustykalnie, daj temu projektowi szansę! Tak wykonany stolik wygląda wprost przepięknie, szczególnie w minimalistycznym, naturalnym wnętrzu.

Szafka nocna wykonana z krzeseł

Najpierw musisz kupić lub znaleźć cylindryczny fragment pnia drzewa o dość prosto ściętej powierzchni. Najlepiej aby był niezbyt wysoki, aby pasował do wysokości Twojego łóżka. Część osób decyduje się na całkowite polakierowanie pnia, podczas gdy inni wolą tylko wygładzać boki, aby usunąć drzazgi i tylko zaimpregnować powierzchnię użytkową pnia.

Z drugiej strony, można w ogóle nie szlifować krawędzi, aby szafka nocna wyglądała jak najbardziej rustykalnie. Do klasycznego wnętrza proponujemy jednak oszlifowany pień. Będzie on wygodniejszy i bezpieczniejszy w codziennym użyciu.

Oto kilka innych sugestii:

  • Możesz przymocować do pnia kółka, aby był bardziej funkcjonalny, dzięki czemu będzie można z łatwością zmieniać jego położenie w pokoju.
  • Dobrym pomysłem może być także pomalowanie pnia na biało, aby pasował do pościeli i zasłon.
  • Możesz użyć więcej niż jednego pnia drzewa do zrobienia wielu szafek nocnych i stolików czy podstawek na kwiatów.

Szafka nocna wykonana z krzesła czy drabiny

Być może nigdy wcześniej o tym nie słyszałeś. Jeśli masz w domu krzesło, którego już nie używasz lub starą drabinę, przedstawiamy świetny sposób na ich ponowne wykorzystanie.

Okazuje się, że te dwa fantastyczne przedmioty codziennego użytku mogą stworzyć bardzo oryginalne szafki nocne.

Jak je wykorzystać?

W przypadku krzesła – najlepiej jeśli będzie ono wykonane z drewna, aby można je było z łatwością odnowić. Zaletą tych niezwykle ciekawych elementów dekoracyjnych jest to, że możesz ich używać także do wieszania ubrań czy ręczników.

Wskazówka: Możesz je odmalować ( polecamy na przykład pastelowe kolory) i spróbuj dopasować odcień i styl do podłogi, łóżka czy innych mebli.

Teraz wyjaśnimy, jak zrobić poręczną półkę-wieszak z drabiny

Jest to całkiem prosty pomysł, aczkolwiek bardzo efektowny. Podobnie jak w przypadku krzesła, musisz najpierw odnowić mebel. Będzie to w dużej mierze zależało od tego, jak chcesz dopasować Twoją nową szafkę do wystroju sypialni.

Bądź ostrożny! Odnowa mebla nie oznacza całkowitego pozbycia się jego charakteru vintage. To jest esencja tego stylu. Możesz przymocować półki na stopniach drabiny, aby zwiększyć pojemność nowej szafki.
Polecamy także dodać klasyczne ozdoby, aby Twój nowy mebel zachował styl vintage. Jeśli użyjesz zbyt dużo nowoczesnych ozdób i dekoracji, prawdopodobnie będzie to wyglądać zbyt kiczowato w Twojej sypialni.

Stolik- szafka nocna z szuflad

Czy Twoja rodzina ma gdzieś w piwnicy lub na strychu nieużywany, stary mebel? Zatrzymaj jego szuflady, aby móc ułożyć z nich ciekawą i wyrafinowaną szafkę nocną.

Możesz ustawić jedna na drugiej, co stworzy więcej półek i pozwoli zwiększyć przestrzeń.  Gdy Twoja szuflada jest zbyt niska, możesz ją przymocować do innej, aby uzyskać trochę wyższą szafkę nocną.

Tak, to dość podstawowa opcja, ale taki zestaw będzie wyglądał spektakularnie, jeśli dopasujesz go do innych mebli w sypialni. To jest prostota w najlepszym wydaniu.

Szafka nocna z walizek vintage

Jeśli nigdzie wcześniej nie spotkałeś się z tym pomysłem-  koniecznie zwróć na niego uwagę. Ponownie w tym przypadku chodzi o recykling nieużywanych przedmiotów – w tym przypadku walizek.

Twoja szafka nocna będzie wyglądać jeszcze lepiej, jeśli walizki są wykonane z ciekawych materiałów i są kolorowe.

Zawsze jednak może zmienić ich kolor – zmieniając ich pokrycie lub przemalowując. Jeśli nie masz żadnych kufrów czy walizek w domu, możesz odwiedzić sklep z używanymi rzeczami lub pchli targ, aby znaleźć jakieś perełki vintage.

Szafka nocna z walizek

Aby zamienić te walizki w bardzo oryginalną szafkę nocną, ułóż je jedna na drugiej i umieść ładne lustro w ramce na samym wierzchu. Oprócz nadania im ciekawego wykończenia, pozwoli to poprawić oświetlenie Twojego pokoju.

Te porady będą również przydatne, jeśli wybierzesz stary kufer zamiast walizki. Jeśli chcesz uzyskać niższą szafkę i  wypoziomować ją do wysokości łóżka, pomoże ci para drewnianych klocków.

Dzięki tym wskazówkom możesz zrobić kolejny krok w kierunku uzyskania stylowej sypialni, o której zawsze marzyłeś. Tak stworzone szafki nocne są bardzo wyjątkowe i oryginalne oraz nadadzą Twojemu wnętrzu ciekawy charakter.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.