Swobodne krwawienie: co to jest i jak je ćwiczyć?

Swobodne krwawienie to trend, który zyskuje zwolenniczki na całym świecie. Promuje zmianę mentalności w sposobie przeżywania miesiączki.
Swobodne krwawienie: co to jest i jak je ćwiczyć?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 22 września, 2022

Swobodne krwawienie to światowy trend promowany w szczególności przez ruchy feministyczne. Wiąże się z rezygnacją z używania produktów higienicznych do gromadzenia płynu menstruacyjnego i zamiast tego ćwiczeniem kontroli opróżniania menstruacyjnego.

Osoby, które bronią tej praktyki, sugerują, że tak jak można kontrolować odpływ moczu lub kału, można również nauczyć się regulować odpływ krwi menstruacyjnej. Dzięki temu niepotrzebne byłoby używanie kubków menstruacyjnych, podpasek, tamponów itp.

Po co zmieniać tradycje? Wiele osób uważa, że kobiety czują się stłumione i obawiają się menstruacji i możliwości bycia widoczną dla innych. Uważają również używanie produktów sanitarnych za niewygodne i niebezpieczne. Swobodne krwawienie ma być sposobem na przełamanie tych uwarunkowań.

Istotne wyjaśnienia dotyczące krwawienia miesiączkowego

Zanim zaczniemy mówić o swobodnym krwawieniu, warto wyjaśnić kilka kwestii dotyczących miesiączki. Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że w czasie miesiączki nie ma trwałego, jednolitego krwawienia. Macica pozostaje zamknięta i otwiera się tylko w określonych momentach, aby odprowadzić płyn.

Wypływ następuje po skurczu macicy. Jednak niektóre kobiety – zwłaszcza kobiety z Zachodu – od młodości uczą się używania produktów sanitarnych. Biorąc pod uwagę ten zwyczaj, nie zwracają uwagi na ruchy macicy poprzedzające krwawienie.

Każdy człowiek uczy się wykrywać uczucie pełności w pęcherzu i wykonywać kontrolowane czynności, aby go opróżnić. Podobnie można również nauczyć się wykrywać moment, w którym macica otwiera przepływ, i kontrolować to opróżnienie. Na tym właśnie polega swobodne krwawienie.

Swobodne krwawienie.
Krwawienie miesiączkowe występuje po skurczach macicy. Stąd możliwość uświadomienia sobie, kiedy należy opróżnić płyn.

Co to jest swobodne krwawienie?

Swobodne krwawienie to praktyka nieużywania żadnych środków higieny intymnej do zbierania krwi podczas menstruacji. Praktykę tę często wspierają ruchy feministyczne jako formę wzmocnienia pozycji kobiet.

Trend narodził się w latach 70., początkowo jako odpowiedź na „wstrząs toksyczny ”, infekcję wywołaną przez bakterie. W niektórych przypadkach wiąże się ona ze stosowaniem superchłonnych tamponów, a nawet kubków menstruacyjnych. Taki wstrząs to nagły przypadek medyczny, który może zagrażać życiu.

Z drugiej strony, swobodne krwawienie stanowi tez formę wyrazu stanowiska politycznego. Po pierwsze, w XXI wieku nie ma już potrzeby zachowywania dyskrecji i traktowania jako tabu krwawienia u kobiet. Po drugie, na zakup produktów intymnych potrzebne są pieniądze i nie wszystkie kobiety mogą sobie na nie pozwolić.

Miesiączka to naturalny i zdrowy proces. Nie musi być otoczona lękami i tabu. Z tego powodu znane postacie nie wahają się upublicznić tematu. Na przykład Kiran Gandhi, podczas Maratonu Londyńskiego w 2014 roku, pokazała uchodzącą krew podczas biegu. Użyła krwi jako symbolu inicjacji.

Może cię także zainteresować: Nieregularne miesiączki w okresie dojrzewania

Na czym polega ta praktyka?

W swobodnym krwawieniu nie chodzi o poplamienie ubrań, ale o uzyskanie zdolności do zatrzymania krwawienia miesiączkowego, a następnie dobrowolnego jego wydalenia. Jeśli jednak jakaś część garderoby zostanie poplamiona, nie należy tego traktować jako tragedii.

Kontroli krwawienia nie osiąga się z dnia na dzień. Musisz nauczyć się słuchać sygnałów twojego ciała, tj. skurczów macicy, które zwiastują krwawienie. Niezbędne jest również rozwinięcie umiejętności zatrzymywania przepływu krwi do czasu, gdy będzie możliwe jej wypróżnienie. Wszystko to wymaga dużo praktyki.

Kobiety uczą się identyfikować doznania w macicy, szyjce macicy, pochwie i sromie. Najlepiej, jeśli nawiążą mentalne i emocjonalne połączenie z tymi narządami. To pomoże im wyczulić się na sygnały, które wysyłają. Reszta jest jak nauka oddawania moczu. Poniżej opisujemy praktyki, które pomagają osiągnąć ten cel.

Medytacja i samokontrola

Techniki medytacyjne bardzo pomagają w uwrażliwianiu się na własne ciało. Dzięki nim można rozwinąć wystarczającą introspekcję, aby szczegółowo wykrywać doznania.

Taka samoświadomość ułatwia także samokontrolę, której nie należy mylić z „wytrzymywaniem” czy „wstrzymywaniem się”. Chodzi raczej o kierowanie ciałem za pomocą umysłu.

Ćwiczenia Kegla

Ćwiczenia Kegla odgrywają rolę wzmacniającą i kontrolującą mięśnie okolicy miednicy. Silne dno miednicy jest bardzo ważne, aby kontrolować odpływ menstruacyjny.

Ćwiczenia te są nie tylko bardzo cenne, aby dobrze opanować swobodne krwawienie, ale także poprawiają życie seksualne i ułatwiają poród.

Zmiana mentalności

Swobodne krwawienie nie ma jednak sensu, jeśli nie zmienisz swojej mentalności w odniesieniu do menstruacji. Musisz porzucić myśl, że krew menstruacyjna jest brudna, obrzydliwa lub powinna być ukryta. Ważne jest, aby nauczyć się postrzegać miesiączkę jako zdrowe i naturalne wydarzenie, które nie musi poważnie obciążać kobiety.

Jakie korzyści daje swobodne krwawienie

Główną korzyścią swobodnego krwawienia jest przywrócenie menstruacji charakteru zdrowego procesu, wolnego od tabu. W ten sposób również kobiecy świat nabiera nowych, swobodnych aspektów i poszerza się margines wolności kobiet, które często czują się skrępowane przez miesiączkę.

Inne korzyści to:

  • Swobodne krwawienie wspomaga zdrowie narządów rozrodczych. Wzmocnienie dna miednicy, niezbędne do swobodnego krwawienia, poprawia funkcjonowanie kobiecego układu rozrodczego i zapobiega innym problemom, takim jak nietrzymanie moczu.
  • Poprawiona potliwość okolic intymnych. Ułatwia to brak produktów higienicznych.
  • Zmniejszone ryzyko reakcji alergicznych. Pewne produkty higieniczne powodują alergie u niektórych kobiet.
  • Większe poczucie kontroli nad własnym ciałem.
Kobieta czytająca.
Medytacja i ćwiczenia Kegla idealnie wspierają rozpoczęcie tej praktyki podczas menstruacji.

Kilka wskazówek, jak ćwiczyć swobodne krwawienie

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni czas na rozpoczęcie ćwiczeń swobodnego krwawienia. Najlepiej wykorzystać wakacje lub dni, kiedy możesz zostać w domu. Najlepiej mieć w pobliżu łazienkę, ponieważ kiedy zaczniesz praktykować, nie będzie możliwe utrzymanie przepływu menstruacyjnego przez długi czas.

Na początku bardzo pomocne są również majtki menstruacyjne. Stanowią akcesorium, które pozwala pozbyć się tamponów, kubków lub podpasek, a jednocześnie ćwiczyć swobodne krwawienie bez żadnych konsekwencji wynikających z jakiejkolwiek mimowolnej utraty.

W pierwszej kolejności trzeba nauczyć się rozpoznawania odczuć cielesnych. Gdy to osiągniesz, spróbuj powstrzymać przepływ menstruacyjny. Ćwiczenia Kegla idealnie się do tego nadają. Potem wystarczy iść do łazienki i pozwolić krwi płynąć.

Rekomendacje końcowe

Swobodne krwawienie może być praktykowane przez każdą kobietę i nie wiąże się z żadnym ryzykiem. To bardziej kwestia mentalności. Każda z nas jest w stanie rozwinąć samokontrolę niezbędną do dobrowolnego wstrzymania miesiączki, chyba że zdiagnozowano problem anatomiczny.

Każda kobieta ma swobodę wyboru sposobu, w jaki chce przeżywać miesiączkę. W idealnej sytuacji ten wybór powinien sprawić, że poczuje się komfortowo i pewnie. Swobodne krwawienie jest w tej kwerstii dostępną, zdrową i wyzwalającą alternatywą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Thiyagarajan DK, Basit H, Jeanmonod R. Physiology, Menstrual Cycle. [Updated 2021 Oct 30]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500020/
  • Ginsburg, R., & Tavella, M. E. “Ni lo menciones, querida”: cultura material de tampones y toallitas: Traducción de: Ginsburg, R. (1996). “Don’t tell, dear”: The material culture of tampons and napkins. Journal of Material Culture, Vol. 1 (3), pp. 365-375. Estados Unidos: Sage Publications. Etcétera. Revista del Área de Ciencias Sociales del CIFFyH, (7).
  • Felitti, K. (2016). El ciclo menstrual en el siglo XXI. Entre el mercado, la ecología y el poder femenino. Sexualidad, Salud y Sociedad (Rio de Janeiro), 175-208.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.