Skrzepy krwi podczas miesiączki - czy to normalne?

Skrzepy krwi w czasie miesiączki pojawiają się u wielu kobiet w wieku rozrodczym. Dowiedz się, czy to normalne oraz czy należy udać się w takiej sytuacji do lekarza.
Skrzepy krwi podczas miesiączki - czy to normalne?
María Belén del Río

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog, lekarz María Belén del Río.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Skrzepy krwi podczas miesiączki to coś, co przytrafia się wszystkim kobietom w jakimś etapie życia. Niektórym zdarza się to częściej niż innym, ale, tak czy inaczej, jest to zjawisko dość powszechne.

W większości przypadków obecność skrzepów krwi w wydzielinie menstruacyjnej jest normalna. Chociaż mogą być kłopotliwe i nieprzyjemne, są w dużej mierze częścią procesu menstruacyjnego. Ponadto istnieją czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać na ich powstawanie. W dzisiejszym artykule omówimy nieco bliżej temat, jakim są skrzepy krwi podczas miesiączki.

Skrzepy krwi podczas miesiączki – dlaczego powstają?

Jak już wspomnieliśmy, skrzepy mogą być wywoływane przez rozmaite czynniki. Oto kilka z nich:

1. Nagłe oderwanie się błony śluzowej

Podczas miesiączki organizm złuszcza błonę śluzową, która pokrywa macicę w powolny i zrównoważony sposób. W przypadkach, w których proces zachodzi szybciej, mogą pojawić się skrzepy krwi podczas miesiączki. Co więcej, w nocy w pochwie gromadzi się zwykle więcej krwi, która nie zostaje wydalona od razu. Stwarza to idealne warunki do powstawania skrzepów.

Kalendarz miesiączkowy i podpaska

2. Torbiele lub mięśniaki macicy a skrzepy krwi podczas miesiączki

Kobiety w wieku rozrodczym dość często cierpią na torbiele wewnątrzmaciczne lub mięśniaki macicy, a jednym z objawów są właśnie skrzepy krwi podczas miesiączki. Tego rodzaju tkanki i narośla zazwyczaj nie są złośliwe, ani groźne, chociaż niestety istnieje niewielkie prawdopodobieństwo. Z tego powodu dobrym pomysłem jest zawsze wizyta u ginekologa.

3. Zaburzenia równowagi hormonalnej

Zmiany niektórych hormonów, takich jak estrogeny i progesteron, są przyczyną powstawania zakrzepów podczas menstruacji. Zmiany te występują głównie w okresie dojrzewania lub przed menopauzą.

4. Anemia a skrzepy krwi podczas miesiączki

Te gęste masy krwi mogą być wytwarzane przez brak żelaza w ciele. Wraz ze spadkiem tego składnika naturalna antykoagulacja traci część swojej skuteczności w niektórych procesach zachodzących w organizmie. W takich przypadkach również konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego leczenia.

5. Choroba wpływająca na układ rozrodczy

Jeśli jakaś choroba dotyka którejkolwiek części żeńskiego układu rozrodczego, mogą się pojawić skrzepy krwi podczas miesiączki. Jest bardzo prawdopodobne, że oprócz tego towarzyszyć im będzie silny ból w okolicy brzucha.

6. Poronienie

Poronienie w pierwszych tygodniach ciąży jest często mylone z miesiączką. Wiele kobiet nie bierze wtedy pod uwagę płodu i wszystkich innych płynów związanych z ciążą a obfitą wydzielinę pełną skrzepów uznają one po prostu za nietypową miesiączkę. Skrzepy stanowią również element oczyszczania się macicy po porodzie.

7. Zaburzenia odżywiania

Kobieta z anoreksją.

Różne zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia, mają wpływ na regularność miesiączki. To samo dzieje się z ekstremalnymi zmianami wagi, albo poprzez wzrost, albo spadek.

Prawdopodobnie zainteresuje cię również artykuł: Wpływ stresu na cykl menstruacyjny

8. Stres

Udręka, stany lękowe i stres mogą powodować wydłużenie się okresu. W ten sposób późniejsze krwawienie jest bardziej obfite i łatwo mogą tworzyć się skrzepy o różnej wielkości. To znak, który twoje ciało wysyła ci, żebyś zaczęła się relaksować. Pokazuje ci ono szkody, które mogą wystąpić z powodu negatywnych emocji.

Skrzepy krwi podczas miesiączki – kiedy należy się martwić?

Jak już wspomnieliśmy, w większości przypadków pojawienie się skrzepów podczas miesiączki jest całkiem normalne. Nie ma się czym martwić, jeśli pojawia się co dwa miesiące, czyli naprzemiennie. Istnieją jednak pewne czynniki, o których należy pamiętać i w takich przypadkach zalecamy skonsultowanie się z profesjonalistą.

  • Ciągłe uczucie zmęczenia. Kobieta może mieć anemię, nie zdając sobie z tego sprawy. Jest to jedna z przyczyn powstawania zakrzepów podczas okresu i należy ją leczyć na czas. Z dodatkiem żelaza bardzo łatwo to rozwiązać.
  • Silny ból i nadmierne krwawienie. Jeśli zauważysz, że masz więcej bólu brzucha i znaczne zwiększenie krwawienia, może to oznaczać, że istnieje jakaś ukryta dolegliwość, który wymaga leczenia.
  • Rozmiar skrzepów. To prawda, że nie jest przyjemnie patrzeć na skrzepy krwi, które mogą wystąpić podczas okresu. Jednak naprawdę musisz uważnie przyglądać się wielkości i formie tych mas krwi. Jeśli skrzepy krwi są duże i tworzą się w sposób ciągły, lekarz powinien przeprowadzić badania.

Miesiączka to bardzo ważny proces w życiu kobiety. Od pierwszej do ostatniej miesiączki ma ona duże znaczenie dla rozrodczego etapu kobiety. Pomimo zmian, rozdrażnienia i tego, jak wpływa na twoje codzienne życie, jest to ważna i normalna część twojego życia, która będzie Ci towarzyszyć aż do momentu menopauzy.

Możliwość spokojnego spędzenia dni menstruacji, traktując je jako naturalną część swojego życia, wpłynie na poprawę nastroju i ogólnego stanu zdrowia. Tak więc znajomość wszystkich informacji, które przekazaliśmy Ci na temat zakrzepów podczas okresu, z pewnością pomoże Ci w radzeniu sobie z miesięcznym cyklem Twojego organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Heavy periods: Overview. [Updated 2017 May 4]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279294/
    • Santos, I. S., Minten, G. C., Valle, N. C., Tuerlinckx, G. C., Silva, A. B., Pereira, G. A., & Carriconde, J. F. (2011). Menstrual bleeding patterns: A community-based cross-sectional study among women aged 18-45 years in Southern Brazil. BMC women’s health, 11(1), 26. https://doi.org/10.1186/1472-6874-11-26
    • Beller FK. Observations on the clotting of menstrual blood and clot formation. Am J Obstet Gynecol. 1971 Oct 15;111(4):535-46. doi: 10.1016/0002-9378(71)90470-4. PMID: 4937608.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.