Nieregularne cykle w okresie dojrzewania: co je powoduje?

W zasadzie nieregularne cykle w okresie dojrzewania nie powinny być powodem do niepokoju. Zasięgnięcie porady medycznej jest konieczne tylko wtedy, gdy sytuacja ta utrzymuje się przez długi czas lub ma nietypowe cechy.
Nieregularne cykle w okresie dojrzewania: co je powoduje?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia, 2022

Nieregularne cykle w okresie dojrzewania zdarzają się bardzo często. W rzeczywistości zmienność cyklu miesiączkowego jest normalna na każdym etapie życia, ale występuje częściej u nastolatków.

Niezależnie od tego, warto również nauczyć się rozpoznawać, kiedy nieregularne cykle w okresie dojrzewania są oznaką, że coś jest nie tak. Czasami pojawia się problem zdrowotny lub jakiś konkretny czynnik, który to powoduje.

Niektóre aspekty, takie jak m.in. jakość żywienia, wskaźnik masy ciała, status społeczno-ekonomiczny czy nastrój również wpływają na występowanie nieregularnych miesiączek w okresie dojrzewania. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Cykle menstruacyjne w okresie dojrzewania

Kobieta w majtkach.
Nieregularne cykle w okresie dojrzewania są dość powszechne, ale musimy zachować czujność.

Zacznijmy od przypomnienia, że miesiączka to efekt złuszczania endometrium , błony śluzowej wyściełającej macicę. Po złuszczeniu pojawia się krwawienie, które wydala resztki tkanek na zewnątrz. Dzieje się tak co miesiąc ze względu na działanie hormonów żeńskich.

Normalny cykl menstruacyjny trwa średnio 28 dni. Czas liczy się od początku jednej miesiączki do początku następnej. Nadal uważa się za normalne, jeśli miesiączka występuje siedem dni wcześniej lub siedem dni później. To znaczy w okresach od 24 do 38 dni.

Niektórzy eksperci uważają nawet, że nieregularne cykle w okresie dojrzewania są bardzo częste, dlatego cykl menstruacyjny trwający od 21 do 45 dni można uznać za normalny. Jednak niektórzy lekarze ostrzegają, że może to być również objawem problemu zdrowotnego, a traktowanie go jako normalny opóźniłoby diagnozę.

Rozwój w okresie dojrzewania

Średni wiek pierwszej miesiączki, wynosi 12,5 roku. Jednak uważa się za normalne, jeśli pojawi się między 10 a 16 rokiem życia. Kiedy pojawia się wcześniej lub później, może być oznaką nieprawidłowości.

Niektóre dziewczynki mają pierwszą miesiączkę już w wieku 8 lub 9 lat. W takich przypadkach nazywa się to przedwczesnym dojrzewaniem. Wiąże się to zwykle z zespołem metabolicznym i staje się czynnikiem ryzyka wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych w wieku dorosłym.

W innych przypadkach pierwsza miesiączka pojawia się po ukończeniu 16 roku życia. Mówimy wtedy o późnym lub opóźnionym dojrzewaniu. Wiąże się to ze zwiększonymi problemami z płodnością i może być również oznaką nieprawidłowości chromosomalnych lub innej poważnej trudności.

Nieregularne cykle w okresie dojrzewania

Jak już wspomniano, nieregularne cykle w okresie dojrzewania występują bardzo często. Na przykład normalne jest, że dziewczynka ma okres, a potem następuje kilkumiesięczne opóźnienie przed kolejnym okresem. Rozsądny zakres to sześć miesięcy bez okresu w tym wieku.

Jeśli po sześciu miesiącach nadal nie ma kolejnej miesiączki, najlepiej poczekać kolejne trzy miesiące. Po tym czasie, jeśli nie ma miesiączki, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Bardzo krótkie cykle, krótsze niż 21 dni lub bardzo długie cykle, dłuższe niż 38 dni, również są powodem do konsultacji, choć nie zawsze oznaczają zaburzenie.

Nieregularne cykle w okresie dojrzewania objawiają się również w przebiegu krwawienia. Jeśli trwa dłużej niż siedem dni lub krócej niż dwa, jest uważane za nieprawidłowe. Ponadto, gdy występuje zbyt mały lub zbyt duży przepływ menstruacyjny lub krwawienie występuje poza miesiączką, konieczna jest ocena medyczna.

Dlaczego tak się dzieje?

Główną przyczyną nieregularnych miesiączek w okresie dojrzewania jest występowanie cykli bezowulacyjnych; czyli cykli bez owulacji. W tym procesie jajniki uwalniają komórkę jajową, podczas gdy hormony powodują zmiany w macicy, aby się przygotowała do ciąży.

Możesz być także zainteresowana: Co oznacza białą wydzielina przed miesiączką?

Jeśli komórka jajowa nie jest zapłodniona, wyściółka macicy zostaje złuszczona i wydostaje się przez pochwę w postaci krwawienia. Jeśli nie ma owulacji, proces nie jest zakończony. W takich przypadkach miesiączka nie występuje, a kiedy już się pojawia, powoduje długie krwawienia.

Często pierwsze cykle miesiączkowe są bezowulacyjne. Szacuje się, że występuje to u od 30% do 55% dorastających dziewcząt w ciągu dwóch do czterech lat po ich pierwszej miesiączce. W większości przypadków jest to przyczyną nieprawidłowości.

Inne przyczyny

Zwykle z biegiem czasu cykl menstruacyjny staje się bardziej regularny i stabilny. Inne możliwe przyczyny nieregularnych miesiączek w okresie dojrzewania to:

  • Niedojrzałość organiczna. Podwzgórze, przysadka lub jajniki nie osiągnęły wystarczającej dojrzałości.
  • Nadmierny wysiłek fizyczny. Może on spowodować opóźnioną pierwszą miesiączkę, brak owulacji lub brak miesiączki.
  • Zaburzenia odżywiania. Jeśli w organizmie nie ma wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej lub tłuszczu, mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania.
  • Nadmiar tkanki tłuszczowej również zaburza cykl menstruacyjny.
  • Ciąża
  • Stres
  • Promieniowanie lub chemioterapia
  • Uraz macicy
  • Problemy z tarczycą. Często powodują nieregularności miesiączkowania.
  • Zespoły Turnera lub Swyera. Są to patologie genetyczne, które mogą powodować nieregularne cykle w okresie dojrzewania.
  • Guz w przysadce mózgowej lub jajnikach
  • Dysfunkcja w podwzgórzu
  • Nieprawidłowości anatomiczne w obrębie dróg rodnych
  • Zespół policystycznych jajników
  • Pierwotna niewydolność jajników
  • Hiperandrogenizm. To nadmierna produkcja androgenów, która powoduje wzrost włosów na twarzy, klatce piersiowej i brzuchu.
  • Choroby przenoszone drogą płciową

Co robić, jeśli w okresie dojrzewania masz nieregularne cykle miesiączkowe?

Nastolatek w parku.
Jeśli Twoje miesiączki są za krótkie lub za długie, skonsultuj się z lekarzem.

Nieregularne cykle w okresie dojrzewania same w sobie nie są powodem do konsultacji lekarskiej. Należy skonsultować się ze specjalistą tylko wtedy, gdy brak miesiączki trwa dłużej niż sześć miesięcy, jeśli występują duże różnice w ilości krwawienia lub krwawienie występuje poza miesiączką.

Wskazane jest również, aby udać się do lekarza w następujących przypadkach:

  • Często powtarzające się okresy, częściej niż co 21 dni.
  • Okres, który trwa dłużej niż siedem dni.
  • Miesiączka, która od trzech lat ma poważne nieprawidłowości.
  • Bardzo silny ból lub skurcze menstruacyjne.
  • Włosy rosnące na twarzy, klatce piersiowej lub brzuchu.

Najczęściej lekarz przeprowadzi badanie miednicy, a w niektórych przypadkach zleci badanie krwi. Ogólnie zaburzenia związane z nieregularnymi miesiączkami w okresie dojrzewania można z powodzeniem regulować lekami. Tylko w nielicznych przypadkach wymagane są bardziej specjalistyczne zabiegi.

Czytaj dalej i sprawdź, Czy jesteś inteligentny emocjonalnie

Nieregularne cykle w okresie dojrzewania nie powinny być powodem do niepokoju

Nieregularne miesiączki w okresie dojrzewania to tylko jeden z problemów, z jakimi borykają się dziewczęta w tym wieku. Nie jest wskazane alarmowanie z tego powodu, gdyż może to generować niepotrzebny niepokój u dziewczynek, które przechodzą znaczną przemianę w swoim ciele.

Bardzo ważne jest, aby nastolatki były dobrze poinformowane o wszystkich tych kwestiach. To pomoże im poczuć się spokojniej i mieć lepsze przygotowanie do wykrywania ewentualnych nieprawidłowości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • MedlinePlus. Menstruación. https://medlineplus.gov/spanish/menstruation.html
  • Soriano-Guillén, L., & Argente, J. (2011, May). Pubertad precoz central: aspectos epidemiológicos, etiológicos y diagnóstico-terapéuticos. In Anales de Pediatría (Vol. 74, No. 5, pp. 336-e1). Elsevier Doyma.
  • De Pediatría, S. A., & Subcomisiones, C. (2010). Trastornos del ciclo menstrual en la adolescencia. Arch Argent Pediatr, 108(4), 363-369.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.