Co oznacza biała wydzielina przed miesiączką?

Biała wydzielina przed miesiączką jest oznaką dobrego zdrowia układu rozrodczego. Dlatego nie powinna budzić obaw. Ale niektóre znaki mogą wskazywać na problem.
Co oznacza biała wydzielina przed miesiączką?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Biała wydzielina przed miesiączką jest uważana za całkowicie normalne zjawisko. Wynika ze zmian hormonalnych związanych z cyklem menstruacyjnym. Nie powinno to być powodem do niepokoju, chyba że towarzyszą jej inne niezwykłe cechy.

Wydzielina z pochwy występuje przez cały miesiąc i zmienia się wraz z postępem cyklu. Jedną z takich powszechnych zmian jest biała wydzielina przed miesiączką.

W dniach poprzedzających miesiączkę lub podczas ciąży poziom progesteronu wzrasta. To powoduje białawy wygląd wydzieliny z pochwy.

Jak wygląda normalna biała wydzielina?

Biała wydzielina z pochwy, znana jako leukorrhea, składa się z płynu i bakterii z pochwy. Normalnie wystepuje codziennie, ale ulega pewnym zmianom podczas owulacji oraz przed i po menstruacji.

Leucorrhea może przybierać normalną lub patologiczną formę. Nazwa określa jedynie kolor wydzieliny. Inne oznaki i okoliczności pozwolą ustalić, czy występuje zaburzenie, czy nie.

To normalne, że przed miesiączką pojawia się biała wydzielina. Przez resztę miesiąca wydzielina ta jest biała lub przejrzysta, ale ma bardziej płynną konsystencję. Przed okresem staje się natomiast kremowa i gęsta.

To normalne, że ten typ wydzieliny ma lekko żółtawy odcień. Zwykle pojawia się tuż przed miesiączką, ale można ją również dostrzec kilka dni wcześniej. Jeśli nie ma związku z zaburzeniem, nie będzie żadnych dodatkowych objawów, takich jak ból, swędzenie lub pieczenie w okolicy.

Przyczyny białej wydzieliny przed miesiączką

Biała wydzielina przed miesiączką jest zwykle normalnym efektem cyklu miesiączkowego, jak już wyjaśniliśmy. Jednak możliwe jest również, że powstaje w konsekwencji zaburzenia (leukorrhea patologiczna).

Cykl miesiączkowy

Podstawową przyczyną białej wydzieliny przed miesiączką jest działanie hormonów cyklu miesiączkowego. Zwiększona produkcja progesteronu powoduje, że wydzielina staje się gęstsza i mętna lub biaława. Dzieje się tak zarówno na początku cyklu, jak i na końcu.

Ten rodzaj śluzu ma biały kolor i kremową konsystencję. Nie ma zapachu i nie towarzyszą mu inne objawy, takie jak ból brzucha, swędzenie lub podobny dyskomfort.

Fizjologiczny biały śluz jest uważany za normalną oznakę w regularnym cyklu każdej kobiety.

Hormonalne środki antykoncepcyjne

Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może powodować zmianę wydzieliny z pochwy, czyniąc ją grubszą i bielszą. Dzieje się tak z powodu zmian stężenia substancji w organizmie. Częściej zdarza się to, gdy kobieta zaczyna brać nowy środek antykoncepcyjny.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy to kolejna przyczyna białej wydzieliny przed miesiączką. W tym przypadku pojawia się również nieprzyjemny zapach, podobny do rybiego i swędzenie lub pieczenie podczas oddawania moczu.

Śluz może mieć zielonkawy lub szarawy odcień. Pojawia się, gdy występuje brak równowagi we florze bakteryjnej pochwy.

Kandydoza

Kandydoza to infekcja grzybicza, czyli wywołana przez grzyby. W szczególności przez działanie grzyba Candida albicans.

Szacuje się, że aż 75% kobiet doświadcza tej infekcji co najmniej raz w życiu. Oprócz białej, serowatej wydzieliny powoduje zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie w okolicy pochwy.

Zapalenie pochwy

Zapalenie pochwy dotyczy pochwy i szyjki macicy. Wywołują je grzyby, bakterie lub inne mikroorganizmy.

Jednym z objawów jest biała wydzielina przed miesiączką, której towarzyszy nieprzyjemny zapach, obrzęk oraz czerwone lub białe kropki na błonie śluzowej pochwy lub szyjki macicy. Te ostatnie może zobaczyć tylko lekarz podczas kolposkopii.

Choroby przenoszone drogą płciową (STD)

Prawie wszystkie choroby przenoszone drogą płciową powodują zmiany koloru i tekstury wydzieliny z pochwy. Może stać się biała lub żółtawa, czasami z bardzo nieprzyjemnym zapachem.

Najczęstsze infekcje to chlamydioza, rzeżączka i rzęsistkowica. Czasami towarzyszą im inne objawy, takie jak swędzenie, ból lub krwawienie poza miesiączką.

Ciąża

Czasami biała wydzielina przed miesiączką jest oznaką ciąży. W tym przypadku. występuje również duży wzrost progesteronu, co powoduje zmianę charakterystyki wyładowania. Nie ma zapachu, ale śluz ma grubszą teksturę niż zwykle.

Co zrobić w przypadku białego śluzu?

Jak już wspomnieliśmy, biała wydzielina przed miesiączką jest zjawiskiem normalnym i dlatego nie wymaga żadnego leczenia. To, co można zrobić, to dbać o regularną pielęgnację, aby zapobiec dyskomfortowi lub powiązanym chorobom.

Wielu ekspertów zaleca stosowanie suplementów probiotycznych w celu promowania i utrzymania zdrowej flory pochwy.

Wskazane są następujące środki:

  • Prawidłowa higiena. Okolice narządów płciowych powinny pozostać czyste i suche.
  • Bielizna bawełniana. Włókna syntetyczne sprzyjają infekcjom pochwy.
  • Wycieranie od przodu do tyłu. Zapobiega to przedostawaniu się bakterii z odbytu do pochwy.
  • Unikaj irygacji. Ta praktyka może zwiększyć ryzyko infekcji.
  • Unikaj pachnących produktów dopochwowych. Dezodoranty lub pachnące chusteczki czasami powodują podrażnienie.
  • Uprawiaj bezpieczny seks. Stosowanie prezerwatywy zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową.
Tampon.
Tampony sprzyjają infekcjom dróg moczowych, które mogą prowadzić do zapalenia pochwy i zmian w wydzielinie.

Kiedy iść do lekarza?

Obecność białej wydzieliny przed miesiączką jest powodem do konsultacji lekarskiej tylko wtedy, gdy utrzymuje się zbyt długo lub towarzyszą jej dokuczliwe objawy. Główne oznaki, że może wystąpić problem zdrowotny, są następujące:

  • Ból miednicy podczas oddawania moczu lub seksu
  • Ból lub pieczenie w pochwie lub w jej pobliżu
  • Pienisty lub grudkowaty śluz
  • Rany lub wysypka
  • Krwawienie
  • Nieprzyjemny zapach

Większość kobiet doświadcza w swoim życiu jakiegoś rodzaju infekcji pochwy. Jednym z objawów są zmiany w wydzielinie, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie zmiany.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sánchez-Hernández, J. A., Castellanos-Vázquez, S., & Rivera-Tapia, J. A. (2013). Leucorrea como signo de infecciones cérvicovaginales. Revista Costarricense de Salud Pública, 22(1), 56-60.
  • Síntomas, A. Z. Picazón y flujo vaginal en mujeres adultas y adolescentes.
  • Duncan, J. G., Béjar, V., Cáceres, A., & Valencia, E. (2000). Variedades de Candida en mujeres con flujo vaginal anormal. In Anales de la Facultad de Medicina (Vol. 61, No. 1, pp. 51-54). Universidad Nacional Mayor de San Marcos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.