Prezerwatywy dla kobiet. Co musisz o nich wiedzieć?

Prezerwatywy dla kobiet są alternatywnym środkiem antykoncepcji dla prezerwatyw dla mężczyzn. Ponieważ ma ten sam poziom skuteczności, kobiety dzięki temu nie muszą już polegać wyłącznie na partnerze, aby chronić się przed niechcianymi ciążami i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Prezerwatywy dla kobiet. Co musisz o nich wiedzieć?
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Victoria Blázquez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Prezerwatywy dla kobiet to metoda ochrony przed nieplanowaną ciążą, która oprócz działania jako środek antykoncepcyjny chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jest tak wiele rzeczy, o których powinnaś wiedzieć przed wypróbowaniem!

Pytania dotyczące prezerwatywy dla kobiet

1. Jak się ich używa?

Prezerwatywa dla kobiet tworzy barierę ochronną od pochwy aż do szyjki macicy.

Składa się ona z dwóch pierścieni, jednego na zamkniętym końcu i jednego na otwartym końcu. Aby wstawić go poprawnie, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Jajniki
  • Pierścień wewnętrzny należy umieścić nad szyjką macicy. Aby to zrobić, włóż zamknięty koniec do pochwy i popchnij, aż dotrze do szyjki macicy.
  • Zewnętrzny pierścień ma zakrywać srom, dlatego nie należy wkładać go do pochwy. Upewnij się, że wystaje około dwóch, do trzech centymetrów.

2. Jak usunąć prezerwatywę dla kobiet?

Aby ją usunąć, musisz zlokalizować pierścień zewnętrzny, ścisnąć go, zgiąć i delikatnie pociągnąć. Ważne jest, aby nie używać ponownie tych samych prezerwatyw dla kobiet; analogicznie do prezerwatyw dla mężczyzn, musisz używać nowej za każdym razem, gdy uprawiasz seks. Pamiętaj też, że nie możesz jej wyrzucić do toalety. Zamiast tego wyrzuć ją do kosza.

3. Zalety prezerwatywy dla kobiet

  • Chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
  • Chronią przed nieplanowanymi ciążami.
  • Nie wymagają recepty.
  • Są niedrogie i łatwe do znalezienia.
  • Ponieważ nie jest to jedna z hormonalnych metod antykoncepcji, ma bardzo mało skutków ubocznych.
  • Pozwala kobietom przejąć kontrolę nad ich zdrowiem seksualnym, ponieważ nie muszą polegać na męskich prezerwatywach.
  • Nie musisz już przerywać zbliżenia, by w trakcie męskiej erekcji założyć prezerwatywę. Swoją możesz włożyć sama do ośmiu godzin przed seksem.
  • Możesz ich używać podczas okresu i w czasie ciąży.
  • Łatwo jest je wstawiać i usuwać.

4. Jakie są wady używania prezerwatyw dla kobiet?

Aby zapobiec wysuszeniu pochwy podczas penetracji, możesz użyć lubrykantu. Może to znacznie poprawić Twoje doznania seksualne.

Żel nawilżający

  • Chociaż nie jest to powszechne, mogą one powodować reakcje alergiczne (takie jak swędzenie i obrzęk).
  • Ponieważ nie ma bezpośredniego kontaktu penisa z pochwą, może to różnie wpływać na stymulację.
  • Pojawiające się tarcie może również prowadzić do braku naturalnego nawilżenia, a to może prowadzić do niezadowolenia z seksu.
  • Wiedz, że zastosowanie lubrykantów często pomaga przeciwdziałać tym wadom.
  • Prezerwatywy, również te dla kobiet, mogą pęknąć.
  • Pierścień zewnętrzny może wsunąć się do pochwy podczas stosunku.
  • Prezerwatywa dla kobiet może wysunąć się z pochwy.

5. Jaka jest różnica między prezerwatywami dla mężczyzn i kobiet?

W przeciwieństwie do męskich prezerwatyw, które przeważnie są wykonane z lateksu, prezerwatywy dla kobiet są wykonane z poliuretanu lub nitrylu. Dzięki temu kobiety które są uczulone na składniki męskich prezerwatyw, mogą korzystać z ich kobiecych odpowiedników.

Nie mają na nie wpływu zmiany wilgoci ani temperatury, tak jak w przypadku męskich prezerwatyw. Ponadto, zamiast zakładać ją na penisa, kobiecą prezerwatywę wkłada się do pochwy.

6. Czy jest to odpowiednia dla mnie metoda kontroli narodzin?

Ważnym jest, abyś odwiedziła swojego lekarza lub ginekologa, by wraz z nim ocenić Twoją indywidualną sytuację i ustalić najlepszą metodę antykoncepcji w danym przypadku.

Dzięki temu, że istnieje wiele rodzajów dostępnych metod kontroli narodzin, możesz wybrać najlepszą z nich w zależności od potrzeb i zmieniać ją w zależności od okoliczności. Prawdopodobnie jednak powinnaś rozważyć inne metody antykoncepcji, jeśli:

  • Masz regularnego partnera seksualnego i często uprawiacie seks. W takim przypadku możesz rozważyć metodę kontroli płodności, która nie wymaga umieszczania za każdym razem (np. wkładki, tabletki antykoncepcyjne), ponieważ prezerwatywa dla kobiet jest bardziej odpowiednia do sporadycznego seksu.
  • Jesteś wrażliwa lub uczulona na nitryl lub poliuretan.
  • Trudno jest Ci założyć i prawidłowo ustawić taką prezerwatywę.
  • Występują u Ciebie nieprawidłowości anatomiczne, które przeszkadzają odpowiedniemu ustawieniu prezerwatywy dla kobiet.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Metody antykoncepcji: Poznaj mity i prawdy na ich temat

7. Czy prezerwatywa dla kobiet jest skuteczną metodą antykoncepcji?

Przy prawidłowym stosowaniu prezerwatywy dla kobiet są skuteczne w 95%.

Skuteczność prezerwatyw dla kobiet zależy od ich prawidłowego użycia. Jeśli użyjesz ich za każdym razem, gdy uprawiasz seks, i wstawisz je poprawnie, będą one skuteczne w 95%. Ponieważ jednak warunki, które umożliwiają ich właściwe zastosowanie nie zawsze są spełniane, ich skuteczność może spaść do 79%.

Prezerwatywa dla kobiet

Jeśli potrzebujesz większej ochrony, możesz stosować prezerwatywy dla kobiet wraz z tabletkami antykoncepcyjnymi, wkładkami domacicznymi (IUD, spirala) lub implantami antykoncepcyjnymi. Nie należy ich stosować razem z męską prezerwatywą, ponieważ interakcje między różnymi materiałami mogą powodować otarcia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lameiras-Fernández, M., Núñez-Mangana, A. M., Rodríguez-Castro, Y., & Bretón-López, J. (2007). Conocimiento y viabilidad de uso del preservativo femenino en jóvenes universitarios españoles. International Journal of Clinical and Health Psychology (Vol. 7). Retrieved from http://www.redalyc.org/articulo.oa?id=33770114
  • Navarrete, M. A., Salas, A., Palacios, L., Marín, J. F., Quiralte, J., & Florido, J. F. (2006). Alergia al látex. Farmacia Hospitalaria, 30(3), 177–186. https://doi.org/10.1016/S1130-6343(06)73969-1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.