Święta Bożego Narodzenia - 11 strategii pozwalających zniwelować stres

W poniższym artykule zaproponujemy kilka pomysłów, aby święta Bożego Narodzenia Cię nie stresowały i abyś mógł po prostu się nimi cieszyć.
Święta Bożego Narodzenia - 11 strategii pozwalających zniwelować stres

Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia, 2021

Święta Bożego Narodzenia już niebawem. Zostało tylko kilka dni, zanim ogarnie nas świąteczna gorączka. Prezenty, jedzenie, spotkania towarzyskie, drzewko… Wszystko może wywoływać nerwy, niepokój i zły nastrój, nawet u tych, którzy najbardziej dbają o świąteczny nastrój.

W poniższym artykule podamy kilka wskazówek, dzięki którym Święta Bożego Narodzenia nie będą Cię stresować i możesz cieszyć się tymi dniami w najlepszy możliwy sposób. Możesz to zrobić!

Święta Bożego Narodzenia bez stresu?

Tak powinno być w każdej sytuacji i porze roku. Jednak w tym przypadku przyjrzymy się bliżej Świętom Bożego Narodzenia. Przez ostatnie kilka dni prawdopodobnie byłaś poza domem i kupowałeś prezenty, myślałaś o menu i sprawdzałeś, jak możesz dopasować wszystkie uroczystości do swojego napiętego harmonogramu. Dlatego nie ma lepszego czasu na poznanie kilku wskazówek, dzięki którym będzie mniej stresujący. Spójrzmy!

1. Zadbaj o swoje zdrowie

Choinka

Najpierw musisz pomyśleć o swoim zdrowiu psychicznym, emocjonalnym i fizycznym. Zadbaj o to, co dzieje się w Tobie, wypełniając swoje obowiązki. Codziennie przed pójściem spać analizuj, jak się czujesz i jak możesz czuć się lepiej. Wykonuj ćwiczenia oddechowe, medytuj lub po prostu odpoczywaj przez dodatkową godzinę.

Jednym z kluczy, aby 24 grudnia nie nadszedł i nie spałeś przez trzy dni, jest planowanie z wyprzedzeniem. Czy już zdecydowałeś, w których imprezach musisz wziąć udział? Jakie menu powinieneś przygotować lub o co musisz zadbać? Czy konieczne jest dokonanie jakiejkolwiek redystrybucji w twoim domu, aby przyjmować gości?

Kilka dni przed świętami poświęć kilka minut na sporządzenie listy tego, czego potrzebujesz i wykonaj ją powoli, ale pewnie, ale z wyprzedzeniem.

3. Nie rób wszystkiego w pojedynkę

Bycie gospodynią świąteczną nie oznacza, że tylko ty pracujesz. Poproś innych o pomoc, aby każdy był odpowiedzialny za coś konkretnego. Na przykład twoja matka może przynieść przystawkę, twoja siostra może przynieść deser, a twoja szwagierka może zająć się napojami. W międzyczasie pozostali goście mogą pomóc posprzątać, postawić drzewo i posprzątać pokój.

4. Unikaj zbyt wielu innowacji

Ojciec z dziećmi

Boże Narodzenie to synonim powtarzających się tradycji. Może to być trochę nudne, jeśli należysz do osób, które preferują oryginalność na każdym kroku. Należy jednak pomyśleć, że im trudniejsze danie chcesz przygotować, tym bardziej będziesz tego dnia zestresowana i zdenerwowana lub zmartwiona.

Jeśli zamierzasz mieć wielu gości w domu, zalecamy, aby nie wprowadzać zbyt wielu innowacji w kuchni. Nie wiesz, ile osobom spodoba się menu lub czy będzie dobre dla Ciebie. Lepiej mieć tylko kilka różnych rzeczy, a resztę pozostawić w wypróbowany tradycyjny sposób.

5. Miej przy sobie swoją świąteczną listę

Nie tylko lista zakupów na świąteczny obiad, ale także lista prezentów dla wszystkich bliskich, a nawet dodatków, które musisz kupić przed świętami. Nie czekaj do ostatniego dnia. Na przykład, kiedy jesteś w drodze do pracy, może uda Ci się zdobyć część tego, co zapisałaś. Wykreślanie rzeczy z listy sprawi, że poczujesz się świetnie i będziesz mniej zestresowana!

Nie popełnij też błędu, robiąc listę tysiąca pozycji, ponieważ nie będziesz w stanie wszystkiego dopilnować. To sprawi, że poczujesz się rozczarowana, sfrustrowana i będziesz w złym nastroju.

6. Unikaj konfrontacji

Przystrojona choinka

„Zdarza się to w najlepszych rodzinach”, jak mówią. Często pojawiają się problemy z przeszłości lub rzeczy, które zostały odłożone na dalszy plan. Jednak dobrze jest, aby wszystko to zostało zapomniane lub wybaczone podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Konieczność spotykania się z ludźmi, których prawdopodobnie widujemy bardzo niewiele razy w roku, nie powinna być obciążeniem, ale czymś, za co możemy być wdzięczni. Podczas kolacji czy przygotowań bycie jak najbardziej otwartym i unikanie niepotrzebnych kłótni to doskonały sposób na wspaniałą zabawę. Unikaj poruszania starych problemów lub rozmawiania przy stole na pewne drażliwe tematy.

7. Włącz światła w specjalnych porach

Tutaj mówimy o drzewku i dekoracjach, które wybrałaś na święta. Zużycie energii o tej porze roku ma tendencję do znacznego wzrostu ze względu na wszystkie dekoracje. Aby tego uniknąć, możesz włączać światła tylko w nocy, gdy nie śpisz lub gdy przybywają goście.

8. Kupuj produkty sezonowe

Strojenie drzewka

Tradycje czasami „zmuszają” nas do wydawania dużych pieniędzy na jedzenie przywiezione z odległości tysięcy kilometrów, a nawet jedzenie, które nie ma nic wspólnego z porą roku. Na przykład wiele rodzin spożywa wysokokaloryczne desery typowe dla zimy na półkuli południowej. Kupowanie lokalne i sezonowe zapewni lepszą jakość i mniej zanieczyszczeń.

9. Grupowe prezenty

Myślenie o prezentach dla każdego członka rodziny może być prawdziwym problemem. Nie zawsze wiemy na pewno, co wszystkim się podoba, a dodatkowo kupowanie zajmuje nam znacznie więcej czasu. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest kupowanie „ogólnych” rzeczy. Nawet jeśli są takie same dla wszystkich, możesz na przykład podzielić według wieku lub płci. Jakby tego było mało, zaoszczędzisz pieniądze, kupując produkty hurtowo!

Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wykazało, że 62% ludzi odczuwa wysoki poziom stresu z powodu spędzania wakacji. Dostosowanie budżetu – zaczynając od prezentów – może zmniejszyć napięcie.

10. Unikaj objadania się

Pieczony indyk

Za dużo jemy i pijemy między pożegnaniami na koniec roku, toastami w pracy oraz przyjęciami świątecznymi i noworocznymi. Może to prowadzić do problemów żołądkowych, kaca, przyrostu masy ciała itp. Chociaż jeden dzień nadmiaru nie jest szkodliwy, problem ze świętami Bożego Narodzenia polega na tym, że zwykle przeradza się to w wiele dni. A jeśli zamiast wypełniać żołądek jedzeniem, spróbujesz każdego dania po trochu?

Tymczasem dietetycy z Columbia University zalecają spożywanie zdrowych, lekkich posiłków, gdy jesteś w domu, i ograniczanie porcji świątecznych posiłków.

11. Ciesz się chwilą

Na koniec upewnij się, że niezliczona ilość zadań przedświątecznych nie spowoduje utraty koncentracji. Są to uroczystości, w których można spędzić czas z rodziną, a także cieszyć się chwilą i spokojem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.