Jak schudnąć po świętach: 7 prostych porad

Jeśli chcesz schudnąć po świętach lub wakacjach, ustaw sobie realistyczne cele. Pamiętaj przy tym, aby nie polegać wyłącznie na efektach „cudownych diet”, ponieważ mają one tendencję do wywoływania efektu jojo. Idealnym rozwiązaniem jest po prostu zmiana sposobu, w jaki patrzysz na jedzenie.
Jak schudnąć po świętach: 7 prostych porad
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Święta są tuż za pasem. Ale wkrótce miną, a jedną z trwałych ich konsekwencji mogą być te dodatkowe kilogramy, które uzyskujesz każdego roku po tym, jak przesadzisz nieco ze świątecznym jedzeniem i piciem. I wtedy zaczyna się szukanie rozwiązań, które pomogą Ci schudnąć po świętach.

Na szczęście całe to z pozoru skomplikowane zadanie jest tak naprawdę dosyć proste. Wszystko po prostu rozbija o wiedzę, jak się do tego zabrać, żeby odchudzanie miało sens.

Jeśli chcesz schudnąć po świętach lub wakacjach, to przede wszystkim ustaw sobie realistyczne cele. Pamiętaj przy tym, aby nie polegać wyłącznie na efektach „cudownych diet”, ponieważ mają one tendencję do wywoływania efektu jojo. Idealnym rozwiązaniem jest po prostu zmiana sposobu, w jaki patrzysz na jedzenie.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci siedem przydanych wskazówek i porad, które pomogą Ci schudnąć po świętach. A wszystko bez potrzeby ponoszenia wyrzeczeń, poświęceń i ciągłego głodu. Zapraszamy do lektury!

Jak schudnąć po świętach? Przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek

Cudowne diety nie są dobrym wyborem, jeśli chcesz schudnąć po świętach w zdrowy sposób i uniknąć jednocześnie efektu jojo.

Najważniejszą jednak rzeczą w drodze do sukcesu jest zmiana niektórych nawyków i chwilowe wyeliminowanie niektórych pokarmów z diety. Dobra postawa, motywacja i wytrwałość są jednak kluczowymi elementami składającymi się na pożądany efekt końcowy.

Stawanie na wadze

Niektóre modne obecnie diety są jedynie procesami pozwalającymi na zwykłe oczyszczenie organizmu. Można je przeprowadzić przez jeden dzień lub też dwa, aby przywrócić równowagę funkcjonowania układu pokarmowego po nadmiernym popuszczeniu sobie pasa przez święta.

Najbardziej jednak skuteczną opcją odchudzania jest wybór długoterminowej, zrównoważonej diety odchudzającej.

Siedem wskazówek dotyczących utraty wagi

Nie śpiesz się. Odchudzanie się jest procesem długotrwałym

Nie musisz mieć obsesji na punkcie schudnięcia do wymarzonej przez siebie wagi w ciągu jednego tygodnia. I tak w większości wypadków będzie to zupełnie nierealnym zadaniem. Ważne jest natomiast to, aby przyzwyczaić się do pracowania nad zmniejszeniem masy swojego ciała każdego kolejnego dnia.

Kiedy nagle zaczynasz tracisz na wadze, Twoje ciało wchodzi natychmiastowo tryb przetrwania, który prowadzi do przyśpieszonego gromadzenia się zapasów tłuszczu i wielu innych problemów fizjologicznych, takich jak zmęczenie i drażliwość.

Zaplanuj sobie okres trwający od jednego do trzech miesięcy, w trakcie którego będziesz chciała schudnąć po świętach. Po jego upływie i pilnowaniu odpowiedniego trybu życia oraz odżywiania się z pewnością uzyskasz pożądane wyniki.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że będziesz mieć więcej energii i jednocześnie pozytywnego nastroju każdego kolejnego dnia.

2. Ustaw sobie realistyczny cel

Ustaw sobie realistyczny cel i unikaj spoglądania na wskaźniki Twojej wagi każdego dnia. Istnieje wiele czynników, które wpływają na masę ciała. Może się ona wahać zarówno w górę, jak i lub w dół.

Czynniki te to na przykład zjawisko zatrzymania płynów w organizmie lub zmiana masy mięśniowej. Z tego też powodu nie powinnaś mieć obsesji na punkcie kontrolowania swojej wagi każdego dnia.

Ważne jest, abyś trzymała się wyznaczonego sobie celu długoterminowego. Musi on być takim, który Twoim zdaniem sprawi, że poczujesz się dobrze po jego osiągnięciu.

3. Skoncentruj się na kolacji

Głównym posiłkiem, na który należy zwrócić uwagę podczas odchudzania się, jest kolacja. Jej znaczenie bierze się stąd, że zazwyczaj zapewnia ona dostawy energii i kalorii, których prawdopodobnie nie wykorzystasz.

Te kalorie, których się nie zużywa, zamieniają się zazwyczaj w rezerwy tłuszczu. A jeśli chcesz schudnąć po świętach, to nie chcesz tego efektu, nieprawdaż?

Kolacja

W przeciwieństwie do śniadania i obiadu, kiedy to powinnaś jeść zdrowsze, pożywne produkty spożywcze, na kolację należy wybrać lekkie i lekkostrawne potrawy i jeść je wieczorem lub w nocy.

Węglowodany są zalecane w ciągu dnia. Ale już na przykład wieczorem powinnaś zjadać świeże warzywa i porcję chudego białka.

4. Utwórz sobie trzy listy produktów spożywczych

Przed rozpoczęciem swojej diety poświęć trochę czasu na przygotowanie sobie trzech list produktów spożywczych. Są one następujące:

  • Zielona lista: zdrowe produkty spożywcze, które możesz jeść codziennie. Obejmuje to między innymi warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy z drzew orzechowych i nasiona, jaja kurze, ryby i drób.
  • Żółta lista: produkty spożywcze, które możesz jeść kilka razy w tygodniu. Są to mięso czerwone, produkty mleczne i nabiał, soki pakowane w kartony i produkty z mąki pełnoziarnistej.
  • Czerwona lista: produkty spożywcze, których powinnaś unikać za wszelką cenę. Lista ta obejmuje między innymi wszelkie produkty smażone, a także ciasta, słodycze, lody, napoje gazowane, produkty z mąki rafinowanej, wszelkiego rodzaju mrożonki, śmietanę itp.

Listy te powinny być spersonalizowane w oparciu o to, co już jesz, aby ułatwić sobie lepsze wybory swojego codziennego menu. Spróbuj po prostu umieścić je na swojej lodówce, żeby mieć do nich na bieżąco dostęp.

Jednym ze sposobów unikania produktów spożywczych znajdujących się na czerwonej liście jest po prostu unikanie kupowania ich. Nie mając ich w lodówce, nie będziesz mieć nawet okazji do ulegnięcia pokusie.

5. Dokładnie przeżuwaj każdy kęs

To jest naprawdę aż tak proste. Kiedy starannie przeżuwasz każdy kawałek pożywienia, pozwala Ci to cieszyć się większą ilością jedzenia, ułatwia dobre trawienie, pomaga wchłonąć więcej składników odżywczych z jedzenia i sprawia, że szybciej poczujesz się syta.

Przeżuwanie każdego kęsa

Jest to najłatwiejsza rada do zastosowania w praktyce. A jednocześnie jest czymś, co przeważająca większość ludzi najzwyczajniej w świecie lekceważy.

6. Pij wodę pomiędzy posiłkami, aby szybko schudnąć po świętach

Picie wody przez cały dzień i pomiędzy posiłkami przyspiesza procesy metaboliczne i ułatwia odchudzanie się.

Poprawia także funkcjonowanie Twojego układu pokarmowego. A jednocześnie eliminuje toksyny z organizmu i nadmiar płynów oraz pomaga jeść mniej bez uczucia głodu.

7. Wybierz mądrze uprawiane przez siebie ćwiczenia fizyczne

Jednym z najlepszych sposobów korzystania z ćwiczeń fizycznych tak, aby szybko i sprawnie schudnąć po świętach, nie jest spędzanie wielu godzin na siłowni. Zamiast tego spróbuj przerzucić się na trening interwałowy.

Ćwiczenia fizyczne

Oznacza to, że krótkie okresy ćwiczeń o średniej intensywności są przeplatane z przerwami na odpoczynek. A cały proces powtarza się kilka razy w ciągu dnia.

Pozwala to na tonowanie ciała i spalanie tłuszczu, w oparciu o dwie do trzech 30-minutowych sesji tygodniowo. A w efekcie uda Ci się schudnąć po świętach szybko i sprawnie. Wystarczy tylko odrobina samozaparcia i solidności w przestrzeganiu powyższych zaleceń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andrade C. Ultraprocessed Food and Cardiovascular Risk: Estimating the Number Needed to Harm in an Unfamiliar Situation. Indian J Psychol Med. 2019 Sep 5;41(5):501-502.ç
  • Santos HO, Macedo RCO. Impact of intermittent fasting on the lipid profile: Assessment associated with diet and weight loss. Clin Nutr ESPEN. 2018 Apr;24:14-21
  • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.