Świąteczny biszkopt z kandyzowanymi owocami — łatwy przepis

Przygotuj w domu świąteczny biszkopt z kandyzowanymi owocami. W prosty sposób możesz uzyskać efekt końcowy doskonałej jakości.
Świąteczny biszkopt z kandyzowanymi owocami — łatwy przepis
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Świąteczny biszkopt z kandyzowanymi owocami to doskonały pomysł na święta. Przygotowanie go jest o wiele prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy kilka składników, aby otrzymać wykwintny deser, który można zjeść w wyjątkowe dni i zachwycić gości. To dobra alternatywa dla panettone, a nawet nugatu.

Pamiętaj jednak, że tego typu przepis na świąteczny biszkopt powinien być włączany do diety z umiarem. W przeciwnym razie może wpływać na poziom cukru we krwi, ponieważ zawiera węglowodany o krótkich łańcuchach.

Składniki na świąteczny biszkopt

Jeśli chcesz przygotować doskonały świąteczny biszkopt, będziesz potrzebować następujących składników:

 • 1 cytryna
 • 6 jajek
 • 300 gramów mąki
 • 100 gramów cukru
 • 80 gramów rodzynek
 • 250 gramów masła
 • 60 gramów brązowego cukru
 • 2 łyżki brandy
 • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
 • 1/2 łyżeczki proszku waniliowego
 • 250 gramów różnych kandyzowanych owoców
Świąteczny biszkopt.
Kandyzowanych owoców nie może zabraknąć w Boże Narodzenie.

Instrukcje krok po kroku

Zacznij od namoczenia rodzynek w brandy przez co najmniej 15 minut. W tym samym czasie ubijaj masło, biały cukier i brązowy cukier, aż wszystkie 3 składniki dobrze się wymieszają. Następnie zacznij dodawać jajka pojedynczo, ciągle ubijając. Celem jest uzyskanie dobrej pasty.

Następnie dodaj mąkę, ale ważne jest, aby ją wcześniej przesiać, aby uniknąć tworzenia się grudek. Zrób to samo z proszkiem do pieczenia. Następnym krokiem jest wyrabianie ciasta, aż stanie się jednorodne, dodając również skórkę z cytryny i proszek waniliowy. W tym momencie rodzynki należy odsączyć, aby usunąć nadmiar alkoholu. Obtocz je w mące, a następnie dodaj do ciasta. Na tym etapie zostaną również dodane kandyzowane owoce.

Pozostaje tylko włożyć mieszaninę do formy do pieczenia i piec przez 10 minut w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Po tym czasie obniżyć temperaturę do 160 stopni Celsjusza i gotować przez kolejne 40 minut. Wyjmij ciasto i pozostaw do ostygnięcia przed jedzeniem. Dobrym pomysłem jest najpierw nakłuć go w środku wykałaczką, aby sprawdzić, czy jest odpowiednio upieczone — musi wyjść suchy.

Czy ten świąteczny biszkopt jest bezpieczny dla Twojej diety?

Tak, wiemy, że ten świąteczny biszkopt zawiera cukier. Wykazano, że ich regularne spożywanie zwiększa ryzyko rozwoju patologii metabolicznych, zwłaszcza w kontekście siedzącego trybu życia. Nie oznacza to jednak, że ich sporadyczne przyjmowanie stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Aby zmniejszyć ryzyko, powinieneś niemal traktować priorytetowo świeżą żywność i artykuły spożywcze o dużej gęstości odżywczej. W przypadku ciast i ciastek domowe przepisy są zawsze lepsze.

Wiele produktów przemysłowych, takich jak herbatniki, może zawierać kwasy tłuszczowe trans. Związki te są szczególnie szkodliwe dla zdrowia ze względu na ich właściwości przeciwzapalne. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Diabetes & Metabolic Syndrome zwiększają one ryzyko rozwoju złożonych chorób.

Dobrym pomysłem jest zawsze zastępowanie dodanych cukrów w przepisach bezkalorycznymi słodzikami. Nie dostarczają energii i mają mniej znaczący wpływ na poziom glukozy we krwi. Nadaj priorytet naturalnym słodzikom nad słodzikami sztucznymi. Według badań opublikowanych w czasopiśmie EXCLI ten ostatni może zaszkodzić różnorodności mikroflory jelitowej.

Słodki chleb.
Zawsze, gdy możesz zrobić własny słodki chleb domowej roboty, jest to lepsze niż opcje komercyjne i przemysłowe.

Możesz być także zainteresowany: Ciasto biszkoptowe – zrób je już dziś!

Zrób ten świąteczny biszkopt z kandyzowanymi owocami w domu

Ten świąteczny biszkopt z kandyzowanymi owocami jest łatwy do zrobienia w domu. Osiągnięcie doskonałego efektu końcowego dla zmysłów nie zajmie Ci dużo czasu. Będziesz hitem wśród swoich gości tym oryginalnym deserem, który może zastąpić panettone lub inne tradycyjne przepisy. Oczywiście należy spożywać go z umiarem, aby nie miał znaczącego wpływu na poziom cukru we krwi.

Na koniec po prostu delikatne przypomnienie, że aby zapewnić długotrwałe zdrowie, musisz monitorować swoje ogólne nawyki związane ze stylem życia, takie jak dużo ćwiczeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Jensen, T., Abdelmalek, M. F., Sullivan, S., Nadeau, K. J., Green, M., Roncal, C., Nakagawa, T., Kuwabara, M., Sato, Y., Kang, D. H., Tolan, D. R., Sanchez-Lozada, L. G., Rosen, H. R., Lanaspa, M. A., Diehl, A. M., & Johnson, R. J. (2018). Fructose and sugar: A major mediator of non-alcoholic fatty liver disease. Journal of hepatology68(5), 1063–1075. https://doi.org/10.1016/j.jhep.2018.01.019
 • Islam, M. A., Amin, M. N., Siddiqui, S. A., Hossain, M. P., Sultana, F., & Kabir, M. R. (2019). Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes & metabolic syndrome13(2), 1643–1647. https://doi.org/10.1016/j.dsx.2019.03.033
 • Emamat, H., Ghalandari, H., Tangestani, H., Abdollahi, A., & Hekmatdoost, A. (2020). Artificial sweeteners are related to non-alcoholic fatty liver disease: Microbiota dysbiosis as a novel potential mechanism. EXCLI journal19, 620–626. https://doi.org/10.17179/excli2020-1226

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.