Swędzenie penisa: przyczyny i sposoby leczenia

Swędzenie penisa: przyczyny i sposoby leczenia
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Swędzenie w męskich okolicach intymnych zwykle występuje, gdy pojawia się stan zapalny na czubku prącia. Jednak jak się okazuje, swędzenie penisa może mieć wiele przyczyn, począwszy od alergii i braku higieny lub nadmiernej wilgotności, po poważniejsze problemy, takie jak infekcje grzybicze lub choroby przenoszone drogą płciową (STD). Jak widać, przypadłość ta wymaga diagnozy lekarskiej.

Aby zachować prawidłowy stan zdrowia tej części ciała, należy ją codziennie myć. Nie bez znaczenia są też nawyki, które pomogą zapobiegać ewentualnym infekcjom. Dlatego, gdy swędzenie penisa trwa dłużej niż tydzień, wskazane jest, aby udać się do lekarza.

Swędzenie penisa – przyczyny i możliwe sposoby leczenia

Objaw ten może pojawić się w dowolnym momencie życia, a czynniki powodujące go są rozmaite. Istnieje jednak kilka poważniejszych przyczyn, które mogą powodować stan zapalny w męskich okolicach intymnych. Czytaj dalej i odkryj 10 z nich.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Krótkie wędzidełko napletka – objawy, pielęgnacja i leczenie

1. Brak higieny

Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia prącia jest higiena utrzymywana na zbyt niskim poziomie. Kiedy penis nie jest regularnie czyszczony, pod napletkiem gromadzi się mastka. Dzieje się tak zwłaszcza u nieobrzezanych mężczyzn.

Jest to naturalna wydzielina, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ale należy ją czyścić codziennie, aby zapobiec rozwojowi grzybów i bakterii powodujących swędzenie i podrażnienia.

Strefa intymna wymaga codziennej higieny. Aby prawidłowo umyć penisa, całkowicie obniż napletek i użyj neutralnego mydła. Spłucz dużą ilością wody i upewnij się, że nie pozostały żadne pozostałości produktu.

Mężczyzna w majtkach.
Codzienna higiena penisa jest ważna zawsze, ale szczególnie wtedy, gdy miał miejsce stosunek płciowy.

2. Alergie

Penis to delikatny narząd, który wymaga szczególnej pielęgnacji. Alergie w okolicy intymnej są bardzo częste i pojawiają się przy stosowaniu nieodpowiednich produktów.

Niektóre mydła i prezerwatywy w bezpośrednim kontakcie ze skórą mogą powodować podrażnienia, które wywołują swędzenie penisa. Ponadto należy zachować ostrożność w przypadku odzieży i użytych w produkcji bielizny materiałów syntetycznych.

Najważniejsze w takiej sytuacji jest dowiedzieć się, który produkt powoduje podrażnienie i przestać go używać. Wskazane jest stosowanie neutralnego mydła w miejscach intymnych i noszenie bawełnianej odzieży, która nie jest zbyt ciasna. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną są prezerwatywy, możesz mieć alergię na lateks. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, poszukaj alternatyw wykonanych z innego materiału.

3. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)

HPV jest jedną z najczęstszych i najłatwiej rozprzestrzeniających się chorób przenoszonych drogą płciową. Jedną z jej głównych cech u mężczyzn jest pojawienie się brodawek na penisie i w okolicy odbytu.

Według badań przeprowadzonych przez University of Washington, ponad połowa osób aktywnych seksualnie jest zarażona wirusem HPV na jakimś etapie swojego życia. Wirus ten jest przenoszony przez niezabezpieczony kontakt genitaliów z genitaliami partnera.

Nadal nie ma lekarstwa ani konkretnego leczenia tej przypadłości. Szczepionki mogą temu zapobiec, ale po nabyciu organizm musi sam je wyeliminować. Jeśli obecne są zmiany skórne, takie jak brodawki, należy je profesjonalnie usunąć.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Grudki perliste prącia : czym są i jak je leczyć

4. Łuszczyca narządów płciowych

Kiedy mężczyzna ma ten problem dermatologiczny w dowolnym miejscu na swoim ciele, prawdopodobnie może rozwinąć go później również na penisie. Łuszczyca narządów płciowych powoduje łuszczenie się komórek skóry, wywołując suche, swędzące plamy.

Ważne jest, aby pamiętać, że łuszczycy nie można wyleczyć całkowicie, ale można ją leczyć, aby kontrolować jej nieprzyjemne objawy. Staraj się zawsze utrzymywać okolice intymne tak czyste, jak to możliwe i jeśli jesteś w stanie, używaj chłodnej lub zimnej wody. Gorąca woda może powodować dodatkowe przesuszanie okolic intymnych.

5. Kandydoza a swędzenie penisa

Ta infekcja grzybicza wywołana przez grzyb Candida albicans powoduje intensywne swędzenie penisa, a także bolesne wysypki. Jej głównym czynnikiem ryzyka jest brak odpowiedniej higieny, co z kolei powoduje duże nagromadzenie infekcji grzybiczej na żołędzi prącia. Jednak może to być również oznaką chorób autoimmunologicznych, takich jak HIV.

Badania przeprowadzone przez Mountain Research Center wykazały, że profilaktyka jest najskuteczniejszym sposobem leczenia, znacznie skuteczniejszym niż zwalczanie grzybicy za pomocą środków przeciwgrzybiczych. Kandydozę zwykle leczy się stosując leki takie jak klotrimazol, mikonazol, flukonazol lub nystatyna.

6. Chlamydia a swędenie penisa

Każdy może zarazić się chlamydią w pewnym momencie swojego życia, jeśli uprawia seks bez zabezpieczenia. Jest to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, wywoływana przez bakterię Chlamydia trachomatis.

Mężczyźni mogą zarazić się chorobą cewki moczowej (wewnątrz prącia), odbytnicy i gardła. Niektóre z najczęstszych objawów to pieczenie prącia, wydzielina i bolesne oddawanie moczu.

Badanie Georgetown University School of Medicine wykazało, że jest to najczęściej zgłaszana choroba przenoszona drogą płciową w Stanach Zjednoczonych, odpowiadająca za ponad 1 milion infekcji rocznie.

Zakażenia chlamydiami są zwykle leczone antybiotykami. Czasami przyjmuje się je tylko raz, ale w skrajnych przypadkach leki trzeba podawać nawet przez 7 dni.

Podczas leczenia należy unikać współżycia seksualnego, aby nie zarazić partnera. Po wyleczeniu najlepszym sposobem uniknięcia ponownego zakażenia jest zawsze używanie prezerwatywy.

7. Wyprysk narządów płciowych

Atopowe zapalenie skóry, znane również jako egzema, to stan, który może powodować podrażnienie i swędzenie prącia. Zwykle jest on wynikiem czynników genetycznych i środowiskowych. Niektóre z jego najczęstszych objawów to czerwone plamy, sucha i łuszcząca się skóra, silny świąd i pęcherze wypełnione ropą.

Przed rozważeniem możliwych metod leczenia należy skonsultować się z dermatologiem, aby potwierdzić, czy swędzenie penisa nie jest wynikiem egzemy. Niektóre z możliwych metod leczenia obejmują miejscowe stosowanie kortykosteroidów, takich jak hydrokortyzon.

Swędzenie penisa - mężczyzna w spodniach.
Swędzenie spowodowane infekcją przenoszoną drogą płciową należy leczyć, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się na partnerów.

8. Świąd i swędzenie penisa

Tinea cruris, znana również jako świąd, jest infekcją narządów płciowych wywołaną przez dermatofity. Zwykle jest ona spowodowana nadmierną potliwością i brakiem higieny w okolicach intymnych. Jej najczęstszymi objawami są czerwone plamy i podrażnienie na penisie.

Pamiętaj, że aby zachować zdrowie penisa konieczne jest utrzymywanie codziennej higieny. Spróbuj poprawić swoje nawyki związane z tą dziedziną, aby złagodzić nieprzyjemne objawy.

9. Złe golenie

Podczas golenia wokół penisa ważne jest, aby golić ten obszar golarką w idealnym stanie. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych skaleczeń i podrażnień. Zużyte maszynki do golenia mogą gromadzić między ostrzami grzyby i bakterie.

Goląc owłosienie w okolicach intymnych, staraj się robić to po ciepłym prysznicu. Nałóż obfitą ilość żelu do golenia na całą powierzchnię, a następnie postępuj zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.

To znacznie ułatwi proces i zapobiegnie wrastaniu włosów lub pryszczom na penisie bądź wokół niego. Po zakończeniu możesz nawilżyć skórę lekkim kremem lub olejkiem do ciała.

10. Wszy łonowe

Wszy łonowe to małe żółtawe owady, które zwykle żyją w okolicy narządów płciowych ludzi. Ponieważ są pasożytami, potrzebują krwi, aby przeżyć.

Głównym objawem ich pojawienia się jest intensywne swędzenie prącia, jak również pojawienie się gnid, czyli ich jaj. Są przenoszone przez kontakt seksualny lub przez ubranie, ręczniki bądź prześcieradła.

Zwykle najszybszą i najskuteczniejszą metodą eliminacji tych pasożytów jest miejscowe stosowanie kremów, które je zabijają. Można również stosować toniki zawierające permetrynę lub kremy zawierające pyretrynę bądź butanolan piperonylu. Produkty te są łatwo dostępne w aptekach i nie wymagają recepty.

11. Rzęsistkowica a swędzenie penisa

Według publikacji Centers for Disease Control and Prevention rzęsistkowica jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Jest ona wywoływana przez pasożytniczego pierwotniaka Trichomonas vaginalis i powoduje objawy zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

W przypadku mężczyzn często występuje nieprzyjemne uczucie podrażnienia lub swędzenia wewnątrz prącia, któremu może towarzyszyć wydzielina. Objawy mogą stać się bardziej widoczne podczas oddawania moczu.

Swędzenia prącia nie należy lekceważyć

Nie ma potrzeby ignorowania lub ukrywania tego objawu ze skromności lub wstydu. Jeśli skonsultujesz się z pracownikiem służby zdrowia, możesz śmiało opowiedzieć mu o twoich objawach, ponieważ to właśnie profesjonalista jest w stanie znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Szczególnie w przypadku infekcji przenoszonej drogą płciową niezwykle ważne jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się i unikanie zarażania innych. Oznacza to poważną odpowiedzialność z twojej strony.

To może Cię zainteresować ...
Pierścień na penisa: jak ich prawidłowo używać
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Pierścień na penisa: jak ich prawidłowo używać

Pierścień na penisa to zabawka erotyczna, która mogą przynieść korzyści zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Wiesz, jak z niego korzystać?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Koutsky LA. “Epidemiology of genital human papillomavirus infection”. Am J Med. (1997); 102(5A):3-8.
  • Martins, N., Ferreira, I. C., Barros, L., Silva, S., & Henriques, M. “Candidiasis: predisposing factors, prevention, diagnosis and alternative treatment”. Mycopathologia. (2014). 177(5-6), 223–240.
  • Mishori, R., McClaskey, E. L., & WinklerPrins, V. J. “Chlamydia trachomatis infections: screening, diagnosis, and management”. American family physician. (2012). 86(12), 1127–1132.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.